Skip to content

Komiks – trudne sytuacje społeczne w życiu dziecka

O niektórych, trudnych sytuacjach w życiu młodego człowieka, trudno jest rozmawiać wprost. ​Wykorzystanie komiksu to jeden z pomysłów na pracę z dzieckiem, który z powodzeniem można wykorzystać. Pozwala on obgadać w bezpiecznej formie co można zrobić w sytuacjach zagrażających lub po prostu nieprzyjemnych.

Rozmawiając z dzieckiem o możliwych reakcjach postaci przedstawionych na obrazkach kształtujemy rozumienie norm i zasad społecznych oraz rozwijamy empatię.

Komiks można zastosować na 3 różne sposoby. Pierwszy z nich to poproszenie dziecka, by narysowało trudną sytuację o której rozmawiacie, z zaznaczeniem możliwych dialogów. Druga opcja przewiduje przygotowanie komiksu dostosowanego do problemu przed spotkaniem z dzieckiem. Trzecia, najprostsza do zastosowania na początku, to skorzystanie z już gotowych rozwiązań.

Historyjki które dziś przedstawiam można znaleźć w książce „O odmawianiu, pomaganiu, dotykaniu i kilku innych ważnych sprawach” Jacka Maciejewskiego i Alicji Pacewicz.

Anna Karcz – psycholog, terapeuta pedagogiczny

  1. Anonim Anonim

    Droga Pani Aniu! Gdzie można znaleźć tę książkę? W Internecie nie mogę jej znaleźć 🙁 będę wdzięczna za pomoc!

    ps. pisze Pani świetne artykuły 🙂

    • Anna Karcz Anna Karcz

      Dziękuję za miłe słowa 🙂 Niestety, książki trzeba szukać w bibliotekach, nie jest już dostępna na rynku. Proszę do mnie napisać maila, prześlę więcej informacji. Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.