Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

7 rzeczy, które MUSISZ wiedzieć o zabawie z dzieckiem!

1. Zabawa to najlepszy sposób na budowanie relacji z dzieckiem. Są dużo większe szanse, że gdy Ty poświęcisz malcowi swój czas, to on poświeci czas Tobie gdy będziesz tego potrzebować (na przykład pomagając przy sprzątaniu).

2. Wspólna zabawa z dzieckiem jest realizacją jego POTRZEBY, a nie  NAGRODĄ. Tego, czy dasz dziecku obiad nie uzależniasz od jego poprzedniego zachowania, prawda? Dlatego również potrzebę zabawy zaspakajaj bez względu na poprzednie zachowanie dziecka.

3. Baw się z dzieckiem regularnie, choć niekoniecznie zawsze o tej samej porze. Wiem, że może się wydawać, że znalezienie czasu na zabawę z dzieckiem może być trudne, ale potraktuj to jak inwestycję. Pozwól sobie na eksperyment – spróbuj bawić się z dzieckiem przez 15 minut dziennie przez kolejne 3 miesiące. To tylko 90 dni!
Uwaga! Większość rodziców biorących udział w tym eksperymencie zauważa istotne zmiany w zachowaniu dziecka już po dwóch miesiącach.

4. Ignoruj złe zachowanie dziecka podczas zabawy – tak długo, jak nic jemu lub Tobie nie grozi.  Jeśli maluch przekracza granice – przerwij zabawę i wprowadź zasadę.
Powiedz: „Dopóki to robisz, nie możemy się bawić dalej. Chcesz się bawić, czy na dzisiaj kończymy?”.

5. Zabawa z dzieckiem jest dla niego gwarancją uzyskania pozytywnej uwagi -stały czas dla dziecka uczy go jak zdobyć Twoją uwagę w pożądany sposób. Jest więc bardzo duża szansa, że z wielu negatywnych zachowań skierowanych na zdobycie uwagi małych człowiek zrezygnuje.

6. Bawiąc się z dzieckiem spróbuj zastosować się do poniższych zasad:

 • Podążaj za dzieckiem i jego pomysłami, nie narzucaj form i zasad zabawy, nie dawaj instrukcji.
 • To nie jest czas na naukę! Nie nauczaj, nie oczekuj logiki i efektów,  nie poprawiaj.
 • Czas na zabawę to czas wolny od konfliktów.
 • Pamiętaj, że szefem w trakcie zabawy jest dziecko. Ma ono prawo ustalać własne zasady zabaw i gier (nawet jeśli nie są zgodne z instrukcjami). Podczas czasu zabawy staraj się wykonywać polecania dziecka.
 • Uważnie obserwuj co robi i co mówi Twoje dziecko i staraj się je naśladować.
 • Pozytywnie komentuj to co Twoje dziecko robi, opisuj to co widzisz, ale powstrzymuj się od oceny i NIGDY nie krytykuj.
 • Odpowiadaj na zadawane przez dziecko pytania, ale sam unikaj zadawania pytań.
 • Odłóż na czas zabawy wszystkie inne aktywności- to nie jest czas na pisanie smsów, czytanie prasy czy malowanie paznokci.
 • Staraj się okazywać entuzjazm i naucz się radzić sobie ze znudzeniem.

7. 15 minut zabawy z dzieckiem według powyższych zasad jest cenniejsze niż cały dzień bez nich.

 

Anna Karcz – psycholog dziecięcy, terapeuta pedagogiczny

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

 

Komentarze (5)

 1. Ela

  To trudne by bawić się z dzieckiem według zasad 😉 Sama mam w sobie ogromną potrzebę poprawiania mojego dziecka gdy coś ” nie idzie po mojej myśli „. Ale próbuje to zmienić 😀 A 15 minut dziennie jest do zrobienia.

  Odpowiedz
 2. Jowita

  Co ja tu widze?! Poswiec swojemu dziecku na zabawe…15 minut?! Czy to znaczy,ze wiekszosc rodzicow nie spedza czasu ze swoimi dziecmi? Tragedia.. to po co Wam dziecko skoro nie macie na nie czasu?

  Ale uszy do gory! Innym udalo sie spedzic 15 minut z dzieckiem na zabawie, Wam rowniez sie uda! To da sie zrobic. Bedzie ciezko, ale dacie rade. Wierze w Was. Autorko… b

  Odpowiedz

 

Dodaj komentarz

 • (Twój adres email nie zostanie opublikowany)

Wyrażam zgodę na przechowywanie danych osobowych i przetwarzanie ich poprzez przypisanie treści komentarza do adresu e-mail.

 

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka