Post o tej książeczce obiecałam już dawno temu. A jak wiadomo, obietnicy warto dotrzymać, więc jest i on. A w zasadzie są i oni. Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła. Joanna Berendt i Aneta Ryfczynska to autorki tego wydawnictwa które ukazało się z oznaczeniem serii „Bajki o empatii”. To druga książka o przygodach mieszkańców Leśnego Zakątka.
Oto co o książce pisze wydawca:
„Żyrafa Bibi, szakal Zenon i ich mniej lub bardziej kudłaci przyjaciele podzielą się z Wami swoimi zmartwieniami i radościami, tymi największymi, jakich dane jest nam w życiu doświadczyć. Starość, choroba, rozwód rodziców, raniące słowa padające z ust najbliższych o tym wszystkim mieszkańcy Leśnego Zakątka chcą rozmawiać z przyjaciółmi i dawać sobie pełne miłości wsparcie. Będą też dzielić z Wami pierwsze najważniejsze doświadczenia wspólnoty, przyjaźni, odkrywania swojej tożsamości i wyjątkowości.”
Książka pomaga zajrzeć do świata emocji i potrzeb oraz opanować sztukę słuchania sercem tego, co inni mówią i widzenia sercem tego, co robią.
W środku książeczki znajdziemy 12 opowiadań. Szczegółowy spis treści znajdziecie na zdjęciu poniżej.
Treści przedstawione są w sposób przystępny, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Książeczka nie nudzi, wręcz przeciwnie, z wielkim zainteresowaniem sięgamy po kolejne historie. Każda z nich może być również czytana osobno, co ułatwia sytuację, gdy chcemy z dzieckiem przepracować jeden konkretny temat, na przykład rozstanie rodziców.
To, co wydaje się szczególnie przydatne, to zawarte pod koniec każdego opowiadania pytania do rozmowy z dzieckiem na tematy poruszone w historii. Dają one szansę na głębsze odwołanie się do treści i jej przeanalizowanie. Jednocześnie nie zmuszają rodzica, nauczyciela czy terapeuty do specjanego przygotowania się w tym zakresie. To bywa naprawdę pomocne 🙂
Bajki pokazują, że wszystko to, co przeżywamy jest istotne, a to co nas spotyka w życiu nigdy nie jest czarno-białe (mimo, że czarno-biała jest stworzona przez Ewę Beniak-Haremską grafika). A może ktoś z Was odważy się dać dziecku kredki i pozwoli na pokolorowanie książki?
Polecam bajki zarówno rodzicom, jak i nauczycielom i specjalistom do pracy z dzieckiem. Z czystym sumieniem można zaliczyć je do kategorii Bajki-pomagajki
Książeczka do kupienia tutaj – klik
Udostępnij