Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Emocje i gesty. Uczę się rozumieć innych

Pomoc o której tym razem napiszę jest dość popularna w środowisku moich koleżanek i kolegów psychologów. Tym bardziej dziwi mnie fakt, że poznałam ją niespełna pół roku temu. Jest jednak warta zaprezentowania jako fajny materiał dający dość szerokie zastosowanie w pracy zarówno indywidualnej jak i grupowej. Książka ta to: Uczę się rozumieć innych. Emocje i gesty.

Oto co Wydawnictwo Harmonia pisze o tej pozycji:
„W publikacji wykorzystano kilkadziesiąt zdjęć osób wyrażających w różny sposób podstawowe emocje, na przykład radość, smutek czy strach. Każda fotografia umieszczona jest na jednej stronie. Na sąsiedniej stronie znajduje się miniatura zdjęcia oraz pytania, które powinny być użyte w trakcie jej omawiania. Pomoc została tak pomyślana, że po złożeniu publikacji (jak stawia się kalendarz biurowy) można prezentować dziecku tylko zdjęcie. Pytania i polecenia są pomocą w nauce rozpoznawania, nazywania oraz wskazywania przyczyn pojawienia się różnorodnych stanów emocjonalnych w zależności od kontekstu sytuacyjnego. Książka powstała z myślą o kształtowaniu umiejętności ważnych dla rozwoju społecznego zarówno małych dzieci, jak i osób z zaburzeniami, na przykład ze spektrum autyzmu.”

Książka świetnie się sprawdza do prowadzenia zajęć o rozpoznaniu emocji innych osób po mimice i gestach. Każda scenka osadzona jest w konkretnej historii, o której także można porozmawiać z dziećmi. Jednocześnie podpowiedzi dla prowadzącego spotkanie, których nie widzi dziecko, są wyjątkowo przydatne w sytuacjach, gdy nie do końca mamy pomysł na zajęcia.

Moim zdaniem ciekawym pomysłem na wykorzystanie obrazków i podpowiedzi jest zaproponowanie dzieciom zabawy w teleturniej. Używam w tym celu sytuacji z trzema odpowiedziami. Przygotowuję dla dzieci tabliczki z literami a, b i c, za ich pomocą dzieci głosują jak ich zadaniem czuje się osoba na obrazku i z jakiego powodu.

W pozycji znajdziesz podstawowe emocje. Ich pełen spis zamieszony jest na zdjęciu poniżej:

Przedstawione na ilustracjach emocje są proste i zrozumiałe, czasem nawet przerysowane, ale dzięki temu dzieci nawet ze znacznymi trudnościami w zakresie ich identyfikacji łatwiej mogą je rozpoznać i nazwać. Książka wykonana jest solidnie, zdjęcia są dobrej jakości, przez co przyjemnie korzysta się z tej pozycji. Cena od około 20 zł (sprawdź tutaj – klik) jest adekwatna do wartości, którą otrzymujemy w zamian. Ja z czystym sumieniem polecam.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Karty pracy

Nauka zdalna, nauka stacjonarna – karty pracy

Ostatnie miesiące to czas, gdy zajecia zdalne przeplatają się ze stacjonarnymi. Dlatego też chciałbym podzielić...

Czytelnia

Ciało dziecka – wpływ rówieśników na rozwój wizerunku ciała

Na pewno spotkaliście się z przekonaniem, że ludzie ładni mają łatwiej w życiu. Jedną z...

Gry Inspiracje

Emocje – zrób to sam DIY cz.4 – Paluszki grają i emocje poznają

By wykonać pomoc o której chcę Ci dziś opowiedzieć trzeba będzie się przygotować. Potrzebne będzie...

Karty pracy

Koniec roku szkolnego – karta pracy

Przed nami zakończenie roku szkolnego. Niebawem uczniowie będą mogli schować plecaki i przybory szkolne do...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka