Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Dziecko i rozwód. Z czego korzystam w pracy z dzieckiem, którego rodzice się rozwodzą? – karty pracy i książka

Pytacie często po co sięgam, gdy spotykam się z dziećmi, które mają za sobą doświadczenie rozstania czy rozwodu rodziców. Chciałabym więc podzielić się moimi trzema „niezbędnikami” w tym obszarze.


Po pierwsze

Karty „Porozmawiajmy o rozwodzie” wydawnictwa Heim. Karty zawierają pytania i odpowiedzi na wątpliwości, które może mieć dziecko w sytuacji, gdy jego rodzice decydują się na rozstanie. Są niezwykle przydatne szczególnie na etapie rozpoznawania tematu z dzieckiem. Karty podzielone są na 3 kolory i jednocześnie 3 kategorie tematyczne: emocje, informacje i zmiany w funkcjonowaniu rodziny. Mają na celu pomóc dzieciom w rozeznaniu swoich emocji, myśli i niepokojów związanych z rozwodem.

Materiały można zakupić tutaj: https://tinyurl.com/ya2zngwr


Po drugie

Książka Gro Dahle „Wojna”. Książka opisuje z perspektywy małej dziewczynki „wojnę” jaką toczą ze sobą dorośli, jej rodzice, podczas rozwodu. Dzięki autorce mamy możliwość wejść w świat dziecka i przyjrzeć się doświadczeniom, których doświadcza ono w czasie rozstania rodziców. Po książkę tą sięgam zwykle ze starszymi dziećmi, ponieważ treści jest sporo i są zdecydowanie zbyt trudne, zarówno na poziomie językowym jak i emocjonalnym, dla maluchów. Natomiast książka porusza do głębi. I z tego też powodu bardzo często polecam jej przeczytanie rodzicom, którzy są w trakcie rozstania. Książka, niestety, jest trudna do dostania.


Po trzecie

Trochę nieskromnie, ale co tam ? Karty pracy mojego autorstwa „Mój dom i moja rodzina”, które w całości poświęcone są tematowi rodziny, a w sporej części bardzo fajnie „pracują” z dziećmi, które doświadczają rozwodu. Część kart przygotowana jest specjalnie, by omówić z dzieckiem zmiany, które zaszły w rodzinie, emocje związane z rozwodem czy zmartwienia, które w związku z tym się pojawiają. Część kart natomiast dotyczy ogólnie rodziny, więc można korzystać z nich zarówno w sytuacji okołorozwodowej jak i przy okazji innych spotkań z dziećmi.

Karty pracy dostępne są tutaj: https://emocjedziecka.pl/pomoce-dydaktyczne/karty-pracy-rozwijajace-kompetencje-emocjonalno-spoleczne-moj-dom-i-moja-rodzina/

Jeśli macie swoje ulubione materiały, po które sięgacie pracując z dziećmi w tym temacie, dajcie znać, jestem bardzo ciekawa co sprawdza się u Was.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Gry

Gramy i emocje odkrywamy: Odkrycia. Poznać i zrozumieć siebie

Rozmawiając z dzieckiem o emocjach zarówno rodzic jak i terapeuta może sięgnąć po niezwykle pomocne...

Książki

Trudne emocje: Co robić, gdy się złościsz – techniki zarządzania złością Dawn Huebner

Wyobrażacie sobie czasem, jak wyglądałoby nasze życie bez złości? Dzieciaki podczas spotkań ze mną często...

Czytelnia

Jak wspierać dziecko w radzeniu sobie z trudnymi emocjami?

Dzieci, tak samo jak dorośli, doświadczają różnorodnych emocji, takich jak smutek, złość, lęk czy frustracja....

Gry

Gramy i emocje odkrywamy: Potwory do szafy

Strach przed potworami, tymi wychodzącymi z szafy czy spod łóżka, jest naturalnym ale i często...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka