Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Dziecko i rozwód. Z czego korzystam w pracy z dzieckiem, którego rodzice się rozwodzą? – karty pracy i książka

Pytacie często po co sięgam, gdy spotykam się z dziećmi, które mają za sobą doświadczenie rozstania czy rozwodu rodziców. Chciałabym więc podzielić się moimi trzema „niezbędnikami” w tym obszarze.


Po pierwsze

Karty „Porozmawiajmy o rozwodzie” wydawnictwa Heim. Karty zawierają pytania i odpowiedzi na wątpliwości, które może mieć dziecko w sytuacji, gdy jego rodzice decydują się na rozstanie. Są niezwykle przydatne szczególnie na etapie rozpoznawania tematu z dzieckiem. Karty podzielone są na 3 kolory i jednocześnie 3 kategorie tematyczne: emocje, informacje i zmiany w funkcjonowaniu rodziny. Mają na celu pomóc dzieciom w rozeznaniu swoich emocji, myśli i niepokojów związanych z rozwodem.

Materiały można zakupić tutaj: https://tinyurl.com/ya2zngwr


Po drugie

Książka Gro Dahle „Wojna”. Książka opisuje z perspektywy małej dziewczynki „wojnę” jaką toczą ze sobą dorośli, jej rodzice, podczas rozwodu. Dzięki autorce mamy możliwość wejść w świat dziecka i przyjrzeć się doświadczeniom, których doświadcza ono w czasie rozstania rodziców. Po książkę tą sięgam zwykle ze starszymi dziećmi, ponieważ treści jest sporo i są zdecydowanie zbyt trudne, zarówno na poziomie językowym jak i emocjonalnym, dla maluchów. Natomiast książka porusza do głębi. I z tego też powodu bardzo często polecam jej przeczytanie rodzicom, którzy są w trakcie rozstania. Książka, niestety, jest trudna do dostania.


Po trzecie

Trochę nieskromnie, ale co tam ? Karty pracy mojego autorstwa „Mój dom i moja rodzina”, które w całości poświęcone są tematowi rodziny, a w sporej części bardzo fajnie „pracują” z dziećmi, które doświadczają rozwodu. Część kart przygotowana jest specjalnie, by omówić z dzieckiem zmiany, które zaszły w rodzinie, emocje związane z rozwodem czy zmartwienia, które w związku z tym się pojawiają. Część kart natomiast dotyczy ogólnie rodziny, więc można korzystać z nich zarówno w sytuacji okołorozwodowej jak i przy okazji innych spotkań z dziećmi.

Karty pracy dostępne są tutaj: https://emocjedziecka.pl/pomoce-dydaktyczne/karty-pracy-rozwijajace-kompetencje-emocjonalno-spoleczne-moj-dom-i-moja-rodzina/

Jeśli macie swoje ulubione materiały, po które sięgacie pracując z dziećmi w tym temacie, dajcie znać, jestem bardzo ciekawa co sprawdza się u Was.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Karty pracy

Moje potrzeby – karta pracy

Ćwiczenie, które chcę dzisiaj zaproponować, da możliwość przyjrzenia się potrzebom osoby je wykonującej. Piszę osoby,...

Gry

Gra z emocjami: Gorący ziemniak junior

Nie od dziś wiadomo, że ziemniak to fantastyczne warzywo. Oprócz niewątpliwych walorów smakowych (po odpowiedniej...

Czytelnia

Dziecko pewne siebie? To możliwe!

Spróbuj szczerze odpowiedzieć na jedno pytanie. Jakie cechy chciałbyś, by posiadało Twoje dziecko, gdy będzie...

Książki

Trudne emocje: Co robić, gdy się złościsz – techniki zarządzania złością Dawn Huebner

Wyobrażacie sobie czasem, jak wyglądałoby nasze życie bez złości? Dzieciaki podczas spotkań ze mną często...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka