Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Dziecko i rozwód. Z czego korzystam w pracy z dzieckiem, którego rodzice się rozwodzą? – karty pracy i książka

Pytacie często po co sięgam, gdy spotykam się z dziećmi, które mają za sobą doświadczenie rozstania czy rozwodu rodziców. Chciałabym więc podzielić się moimi trzema „niezbędnikami” w tym obszarze.


Po pierwsze

Karty „Porozmawiajmy o rozwodzie” wydawnictwa Heim. Karty zawierają pytania i odpowiedzi na wątpliwości, które może mieć dziecko w sytuacji, gdy jego rodzice decydują się na rozstanie. Są niezwykle przydatne szczególnie na etapie rozpoznawania tematu z dzieckiem. Karty podzielone są na 3 kolory i jednocześnie 3 kategorie tematyczne: emocje, informacje i zmiany w funkcjonowaniu rodziny. Mają na celu pomóc dzieciom w rozeznaniu swoich emocji, myśli i niepokojów związanych z rozwodem.

Materiały można zakupić tutaj: https://tinyurl.com/ya2zngwr


Po drugie

Książka Gro Dahle „Wojna”. Książka opisuje z perspektywy małej dziewczynki „wojnę” jaką toczą ze sobą dorośli, jej rodzice, podczas rozwodu. Dzięki autorce mamy możliwość wejść w świat dziecka i przyjrzeć się doświadczeniom, których doświadcza ono w czasie rozstania rodziców. Po książkę tą sięgam zwykle ze starszymi dziećmi, ponieważ treści jest sporo i są zdecydowanie zbyt trudne, zarówno na poziomie językowym jak i emocjonalnym, dla maluchów. Natomiast książka porusza do głębi. I z tego też powodu bardzo często polecam jej przeczytanie rodzicom, którzy są w trakcie rozstania. Książka, niestety, jest trudna do dostania.


Po trzecie

Trochę nieskromnie, ale co tam ? Karty pracy mojego autorstwa „Mój dom i moja rodzina”, które w całości poświęcone są tematowi rodziny, a w sporej części bardzo fajnie „pracują” z dziećmi, które doświadczają rozwodu. Część kart przygotowana jest specjalnie, by omówić z dzieckiem zmiany, które zaszły w rodzinie, emocje związane z rozwodem czy zmartwienia, które w związku z tym się pojawiają. Część kart natomiast dotyczy ogólnie rodziny, więc można korzystać z nich zarówno w sytuacji okołorozwodowej jak i przy okazji innych spotkań z dziećmi.

Karty pracy dostępne są tutaj: https://emocjedziecka.pl/pomoce-dydaktyczne/karty-pracy-rozwijajace-kompetencje-emocjonalno-spoleczne-moj-dom-i-moja-rodzina/

Jeśli macie swoje ulubione materiały, po które sięgacie pracując z dziećmi w tym temacie, dajcie znać, jestem bardzo ciekawa co sprawdza się u Was.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Gry

Gramy i emocje odkrywamy: Uczę się wyrażać emocje – gra planszowa

Moje pierwsze wrażenie – jest piękna! Duuuża plansza składana z puzzli (wcale nie takich bardzo...

Książki

„Myśli samobójcze u nastolatków”, czyli J. W. Pettit i R. M. Hill o tym jak pokonać ból emocjonalny, odzyskać siłę i przywrócić życiu sens

Myśli samobójcze to często temat tabu, o którym dorośli boją się rozmawiać z młodzieżą, przez...

Książki

Trampolina + Emocje – rozwój emocjonalny młodszych dzieci

O tym, jak ważny jest rozwój emocjonalny dziecka pisałam już nie raz, między innymi tutaj....

Książki

Bajki – pomagajki: Przyjaciele z krainy uważności – komunikacja

Kraina Uważności to seria książeczek z której uczyć może się każdy, niezależnie od wieku. To...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka