Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Gramy i emocje odkrywamy: Uczę się wyrażać emocje – gra planszowa

Moje pierwsze wrażenie – jest piękna! Duuuża plansza składana z puzzli (wcale nie takich bardzo prostych do ułożenia) i mega kolorowa szata graficzna sprawiły, że z radością przywitałam tą nową pomoc na mojej gabinetowej półce. Co jeszcze znajdziecie w pudełku i na czym polega rozgrywka? Zapraszam do przeczytania mojej recenzji gry z serii Life Skills „Uczę się wyrażać emocje”.

Oprócz wspomnianych już dużych puzzli, po rozpakowaniu gry w oczy rzuca się spinner, którym kręcimy, by wiedzieć o ile pół do przodu na planszy mamy się przesunąć. To fajne urozmaicenie dla gier z klasyczną kostką, natomiast idea jest bardzo podobna. Grę wygrywa gracz, który pierwszy dotrze do mety.

Na planszy rozlokowane mamy pola z różnymi emocjami i uczuciami (m.in. strach, zdziwienie, zazdrość, miłość, niesmak, złość, smutek). Gdy pionek gracza stanie na polu z obrazkiem przedstawiającym którąś z nich, uczestnik musi wylosować żeton, który wskaże mu, jakie zadanie na niego czeka. Mamy 3 rodzaje krążków i, co za tym idzie, zadań: Ręce – pokaż gestami emocje. Dymek narracji – opisz, jak się czujesz, gdy doświadczasz tej emocji. Serce – Opowiedz historię że swojego życia związaną z tą emocją.

Jak widzicie polecenia są bardzo proste, co sprawia, że w grę grać można z dziećmi mniej więcej od 4 roku życia. Moim zdaniem grupą docelową są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Piękna plansza i zaproponowana formuła aż zachęca, by zaprosić dzieci do stworzenia własnych żetonów, które mogą zachęcać do innych aktywności. Dzieci z pewnością wymyślą coś ciekawego.

Jeśli chodzi o ilość graczy to teoretycznie w grę może grać tyle osób, ile pionków przygotujemy. W pudełku są 4 „płaskie” pionki i myślę, że to akurat najsłabsza strona tej gry – ja osobiście za takimi nie przepadam. Natomiast oczywiście można je wymienić na dowolne figurki w takiej liczbie, ilu graczy będzie chciało zagrać.

Dużym plusem gry jest jej bardzo przystępna cena – aktualnie dostępna jest już od około 50-60 zł (do kupienia tutaj). Biorąc pod uwagę jakość wykonania i cenę podobnych produktów na rynku to jest ona niezwykle atrakcyjna.

Ja z mojej strony zachęcam, szczególnie do pracy z dziećmi, które dopiero odkrywają świat uczuć i emocji.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Gry

Mijamy się – ROZWÓD – karty, które wspierają rozmowy o rozstaniu rodziców

Rozwód jest powszechnie uważany za jedno z najtrudniejszych wydarzeń w życiu. To proces, który może...

Książki

„Przestańcie się kłócić ” – książka o radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami

Biblioteczka książek dla dzieci dotycząca odczuwania emocji w różnych sytuacjach życiowych ciągle się powiększa. Więc...

Książki

„Mutyzm wybiórczy. Praktyczny przewodnik”, czyli wiedza o MW dostosowana do polskich realiów

Temat mutyzmu wybiórczego interesował mnie niemal od początku mojej pracy zawodowej. Z zaciekawieniem śledziłam kolejne...

Karty pracy

Gramy w anagramy – emocje i uczucia (karta pracy)

Zostajemy nadal w temacie emocji, ale stawiając trochę bardziej na rozwój poznawczy. Anagramy, bo taki...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka