Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Gramy i emocje odkrywamy: Uczę się wyrażać emocje – gra planszowa

Moje pierwsze wrażenie – jest piękna! Duuuża plansza składana z puzzli (wcale nie takich bardzo prostych do ułożenia) i mega kolorowa szata graficzna sprawiły, że z radością przywitałam tą nową pomoc na mojej gabinetowej półce. Co jeszcze znajdziecie w pudełku i na czym polega rozgrywka? Zapraszam do przeczytania mojej recenzji gry z serii Life Skills „Uczę się wyrażać emocje”.

Oprócz wspomnianych już dużych puzzli, po rozpakowaniu gry w oczy rzuca się spinner, którym kręcimy, by wiedzieć o ile pół do przodu na planszy mamy się przesunąć. To fajne urozmaicenie dla gier z klasyczną kostką, natomiast idea jest bardzo podobna. Grę wygrywa gracz, który pierwszy dotrze do mety.

Na planszy rozlokowane mamy pola z różnymi emocjami i uczuciami (m.in. strach, zdziwienie, zazdrość, miłość, niesmak, złość, smutek). Gdy pionek gracza stanie na polu z obrazkiem przedstawiającym którąś z nich, uczestnik musi wylosować żeton, który wskaże mu, jakie zadanie na niego czeka. Mamy 3 rodzaje krążków i, co za tym idzie, zadań: Ręce – pokaż gestami emocje. Dymek narracji – opisz, jak się czujesz, gdy doświadczasz tej emocji. Serce – Opowiedz historię że swojego życia związaną z tą emocją.

Jak widzicie polecenia są bardzo proste, co sprawia, że w grę grać można z dziećmi mniej więcej od 4 roku życia. Moim zdaniem grupą docelową są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Piękna plansza i zaproponowana formuła aż zachęca, by zaprosić dzieci do stworzenia własnych żetonów, które mogą zachęcać do innych aktywności. Dzieci z pewnością wymyślą coś ciekawego.

Jeśli chodzi o ilość graczy to teoretycznie w grę może grać tyle osób, ile pionków przygotujemy. W pudełku są 4 „płaskie” pionki i myślę, że to akurat najsłabsza strona tej gry – ja osobiście za takimi nie przepadam. Natomiast oczywiście można je wymienić na dowolne figurki w takiej liczbie, ilu graczy będzie chciało zagrać.

Dużym plusem gry jest jej bardzo przystępna cena – aktualnie dostępna jest już od około 50-60 zł (do kupienia tutaj). Biorąc pod uwagę jakość wykonania i cenę podobnych produktów na rynku to jest ona niezwykle atrakcyjna.

Ja z mojej strony zachęcam, szczególnie do pracy z dziećmi, które dopiero odkrywają świat uczuć i emocji.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Książki

Pozytywna Dyscyplina dla nastolatków, czyli jak mądrze wspierać młodzież i radzić sobie z wyzwaniami wychowawczymi

„Pozytywna Dyscyplina dla nastolatków” autorstwa Jane Nelsen i współautorów to inspirująca i bardzo praktyczna książka,...

Gry

Gramy i emocje odkrywamy: Przygodziaki

Jest pretekstem do spotkania ludzi, którzy są dla siebie ważni i chcą dowiedzieć się o...

Książki

Nauka rozmawiania z nastolatkiem wg Eline Snel, czyli Daj przestrzeń… i bądź blisko

Nikogo nie zdziwi, że każde dziecko, w momencie wchodzenia w wiek dojrzewania, staje się podatne...

Książki

Trampolina + Emocje – rozwój emocjonalny młodszych dzieci

O tym, jak ważny jest rozwój emocjonalny dziecka pisałam już nie raz, między innymi tutaj....

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka