Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Trudne emocje: Co robić, gdy się złościsz – techniki zarządzania złością Dawn Huebner

Wyobrażacie sobie czasem, jak wyglądałoby nasze życie bez złości? Dzieciaki podczas spotkań ze mną często mówią, że nie jest ona potrzebna i że same z nią kłopoty. Nie za bardzo chcą czuć rozdrażnienie, gniew czy wściekłość. I jednocześnie dobrze wiemy, że nie da się żyć bez tych emocji – informują bowiem nas o tym, że coś nam się nie podoba i pomagają zakomunikować o tym otoczeniu. W całym wachlarzu emocji złość jest tą, z którą, nie tylko dzieciom, trudno sobie poradzić. Adekwatna jej kontrola to rzecz niezwykle trudna i często trzeba się jej po prostu nauczyć. I tu z pomocą przychodzi nam nowa książka wydawnictwa Levyz „Co robić, gdy się złościsz. Techniki zarządzania złością” Dawn Huebner, której wydanie Emocje Dziecka objęły patronatem.

Do sięgnięcia po książkę zachęca już jej okładka. Z jednej strony postać chłopca, który wygląda jakby miał eksplodować ze złości, a z drugiej strony opis lektury, który mówi o tym, czego możemy spodziewać się w środku:

„Weź głęboki oddech i znajdź długopis. Za chwilę nauczysz się czegoś naprawdę interesującego. Lekcja ta może nawet zmienić twoje życie!”

Zduszenie bądź wyciszenie złości mogą wydawać się kuszącym pomysłem, lecz nie są lekarstwem, które znajdziesz w tej książce. Złość to bowiem zdrowa i naturalna emocja. Humorystycznie zilustrowany poradnik psychologiczny dla dzieci ,,Co robić, gdy się złościsz” nauczy dziecko:

– samokontroli,
– technik zarządzania złością opartych na terapii poznawczo-behawioralnej,
– rozwiązywania konfliktów i znajdowania kompromisu,
– rozpoznawania iskier złości i wydłużania lontu złości,
– bezpiecznego pozbywania się złości z ciała.”

W mojej opinii warto zwrócić uwagę na przystępny język, którym posługuje się autorka książki. Podobnie jak w „Co robić, gdy się martwisz” (tu moja recenzja) znajdziemy w niej sporo ciekawych metafor i porównań, które dzieci w wieku 7-13 lat z łatwością odnoszą do swojego życia. Autorka prezentuje kilka prostych i jednocześnie bardzo skutecznych technik zarządzania złością, które warto przetestować a potem wprowadzić do swojej codzienności. Jednocześnie nie znajdziemy tam specjalistycznego słownictwa, co mogłoby zniechęcić większość jej czytelników, natomiast niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną przekazaną w sposób ciekawy, momentami śmieszny, łączący terapię z zabawą. Książka, oprócz sporej ilości treści, zawiera także ćwiczenia, które w trakcie pracy z dzieckiem pozwalają na zmianę rodzaju aktywności, a także wstęp dla rodziców i opiekunów.

Sięgnięcie po „Co robić, gdy się złościsz” to świetny sposób na rozpoczęcie pracy z dzieckiem nad radzeniem sobie ze złością w sposób nie krzywdzący siebie i innych. Książeczka jest ciekawa zarówno dla dziecka jak i dla osoby, która z młodym człowiekiem ją omawia, bez względu na to, czy jest to psycholog, pedagog, nauczyciel czy rodzic.  Pozycja motywuje dzieci do wypróbowania poznanych technik zarządzania złością w życiu codziennym. Cena książeczki jest przystępna (możesz ją sprawdzić tutaj), co sprawia, że zaopatrzenie dziecka w tą pozycję nie rujnuje budżetu.

Jaka jest moja opinia? Zdecydowanie polecam – moim zdaniem to najlepsza dostępna obecnie na rynku pozycja na temat złości dla dzieci.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Gry Karty pracy

Co myślę? Co czuję? Co robię? Gra ucząca rozróżniania myśli, uczuć i zachowań 

Podczas pracy z dzieckiem, szczególnie tej zakorzenionej w nurcie poznawczo-behawioralnym, zwykle nieuchronnie nadchodzi ten czas,...

Książki

Pozytywna dyscyplina. Pierwsze trzy lata, czyli mądre wychowanie od niemowlaka do przedszkolaka

Gdy pojawia się na świecie dziecko wraz z nim powstaje dylemat, przed którymi stają rodzice...

Książki

Bajki – pomagajki: Chciejskie potwory, czyli jak nauczyć dziecko stawiania sobie granic

Czasem zdarza się tak, że dzieci nie znają umiaru w napływających dookoła przyjemnościach. Zaczynają grać...

Karty pracy

Czego życzę na nowy rok? – karta pracy

Kolejny rok przed nami, czas podsumowań i planowania. Wraz z nim może pojawić się chęć...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka