Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Gramy i emocje odkrywamy: Gra planszowa MiJaMy Się Kontakt

Gra „MiJaMy Się Kontakt” to trzecia gra z serii, której autorką jest Elżbieta Goślicka a z której chętnie korzystam w pracy z dziećmi oraz młodzieżą (o poprzednich dwóch możecie przeczytać tutaj oraz tutaj). 

„MiJaMy Się Kontakt” jest skierowana do młodzieży i dorosłych. Do wspólnej gry można zaprosić osoby, z którymi dobrze się znamy – rodzinę, przyjaciół, znajomych a także tych, których znamy mniej a poznać chcemy bardziej. Ta „kosmiczna gra terapeutyczna” będzie odpowiednia dla grup samopomocowych, gabinetów terapeutycznych czy szkół, z jej pomocy skorzystają psycholodzy, pedagodzy, terapeuci czy trenerzy. W grze może uczestniczyć od 2 do 5 graczy, w wieku powyżej 12 lat.

Mechanika gry jest bardzo prosta. Przesuwamy się pionkiem po planszy po rzucie kostką. Poszczególnym polom na planszy przypisane są konkretne karty zadań – jest ich 6 rodzajów (Emocje, Szczerość, Słowa, Zabawa, Wiem, Moc). Czasem odpowiadamy na pytania, czasem kończymy zdanie czy wykonujemy zadanie. Wszystko to związane jest z obszarem emocji, relacji i komunikacji. Co ważne, przy udzielaniu odpowiedzi na pytania umieszczone na kartach, nie ma złych odpowiedzi (poza kategorią Wiem), co sprzyja budowaniu atmosfery szczerości, otwartości i akceptacji. 

Zarówno plansza jak i karty gry “MiJAMy Się Kontakt” są pięknie i estetycznie wykonane. Fajnym elementem są także koraliki, które znam już z poprzednich gier z tej serii – coś jest w nich takiego, że człowiek lubi je zbierać. 

Zakładany czas gry to 40 minut, jednak po przegraniu kilku partii (a szczególnie w grupie, która liczyła 4 graczy) zauważyłam, że ten czas się znacznie wydłużał i zdarzało się, że w trakcie godzinnego spotkania nie udało się dokończyć gry. Może to być związane z tym, że pytania i zadania na kartach często prowadzą do żywej dyskusji i wymiany doświadczeń pomiędzy osobami w grę grającymi, a o to przecież w sięganiu to tego typu pomoce chodzi. Jeśli natomiast z jakiegoś powodu nie mamy czasu na rozegranie całej partii, warto sięgnąć też po same karty, wybrane losowo z danej kategorii lub całości. 

Gra sprawdza się naprawdę fajnie, pomaga w nawiązaniu bliższych relacji, przyglądaniu się emocją, ułatwia komunikację i wzajemne zrozumienie a także stanowi po prostu dobry pretekst do spotkania i rozmowy na tematy ważne. 

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Książki

Poznaj siebie, czyli Katarzyna Miller i Joanna Olekszyk przedstawiają karty emocji

Przyszedł do mnie ostatnio zestaw kart emocji „Poznaj siebie”, którego autorkami są Katarzyna Miller oraz...

Książki

Bajki z emocjami (lęk): Wilczek Leon – odwaga i uważność

Praca z lękami u dzieci to jeden z obszarów, z którym dość często przychodzi nam...

Gry

Gramy i emocje odkrywamy: Gra na emocjach

Daje sporo radości i pokazuje, że każdy inaczej odbiera sytuacje w jakich się znajdujemy. Świetna...

Książki

Depresja nastolatków – K. Ambroziak, A. Kołakowski i K. Siwek o tym, jak rozpoznać, zrozumieć i pokonać depresję

Depresja jest chorobą. Tak, jeśli trafiłeś na tą stronę zapewne już o tym wiesz. A...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka