Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Gramy i emocje odkrywamy: Gra planszowa MiJaMy Się Junior

Kilka postów temu pisałam o grze terapeutycznej „MiJaMy Się”, której adresatami są dzieci powyżej 10 roku życia. Natomiast, jako że w moim gabinecie pojawia się sporo dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, z ciekawością wypatrywałam młodszej siostry tej gry, czyli „MiJaMy Się Junior”. Od jakiegoś czasu jest już w moich rękach, przeszła etap testów i nastał czas, by podzielić się opinią na jej temat. 

Fabuła opiera się na postaci kosmity Czułka, który przybył na ziemię i chce dowiedzieć się jak najwięcej o ludziach. Naszym zadaniem będzie mu w tym pomóc. Grę wygra ta osoba, która jako pierwsza pomoże przybyszów zrozumieć ludzki świat i na każdej planszy położy po dwa diamenty. A plansz mamy w grze sześć (tyle, ile oczek na kostce), każda z nich oznacza inny obszar: 

1 – JA
2 – UCZUCIA
3 – PRZYJAŹŃ 
4 – ZABAWA
5 – RODZINA 
6 – KTO PIERWSZY? 

Po odpowiedzeniu na pytanie lub wykonaniu zadania gracz może położyć na planszy diamencik w swoim kolorze. To jest niesamowite, jak dzieci wspaniale reagują na te diamenty – to, z moich doświadczeń, ich ulubiona cześć gry. 

Gra jest rekomendowana dla dzieci powyżej 5 roku życia i ja się zdecydowanie z tym zgadzam. Mam jedynie wrażenie, że niektóre pytania z kategorii „Kto pierwszy” mogą być trudne dla niektórych dzieci, lecz myślę, że nie wynika to z racji ich wieku a z dotychczas prowadzonej (lub i nie) edukacji emocjonalnej.

Celem gry jest budowanie kontaktu i więzi, lepsze poznanie siebie i innych, więc zdecydowanie grę rekomenduję do stosowania tam, gdzie chcemy wzmocnić relację między członkami grupy. Gra jest przygotowana dla od 2 do 5 graczy. Pierwsza grupa docelowa to oczywiście rodzina i dla tej grupy przygotowany jest szeroki opis gry.  Pomoc ta może być wykorzystana także w kontakcie indywidualnym przez psychologów, pedagogów, terapeutów czy nauczycieli. Świetnie sprawdzi się do pracy w małej grupie (jeśli osób jest więcej niż 5 trzeba pomyśleć co może im zastąpić diamenciki). 

Oprawa graficzna gry „MiJAMy Się Junior ” jest bardzo przyjemna i dobrze przyjmowana przez dzieci. Karty, w zależności od kategorii, różnią się kolorami. Fajne jest również odejście od typowej planszy – to na pewno wyróżnia tą grę na tle innych gier terapeutycznych dostępnych na naszym rynku. 

Po grę sięgam z przyjemnością. Jest dobrze odbierana przez dzieci, zaciekawia i nie powoduje znudzenia. To co moim zdaniem jest dużym plusem to krótki czas rozgrywki – w przypadku gry w dwie osoby trwa ona ok 15 minut. Jest dzięki temu dobrym pomysłem na rozpoczęcie lub zakończenie spotkania z dzieckiem. Dodatkowo, do pozytywów można zaliczyć łatwą mechanikę i proste zasady, całość jest szybka do wytłumaczenia dzieciom. Minus to dość wysoka cena gry. 

Cieszę się, że „MiJaMy Się Junior” poszerzyła mój warsztat pracy i mam przeczucie, że będzie mi często towarzyszyć podczas spotkań z dziećmi. 

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Czytelnia

Życzliwość do samego siebie – dlaczego jest ważna i jak uczyć jej dzieci? 

Życzliwość do siebie samego to nie tylko ważna umiejętność, ale także fundament, na którym buduje...

Książki

Zrozumieć nastolatków, czyli Trudny czas dojrzewania

Każdy kolejny dzień życia nastolatka może charakteryzować się zupełnie odmiennymi emocjami. Jednego dnia nastolatkowi może...

Książki

Rozwój emocjonalny młodszych dzieci: Akademia Inteligentnego Malucha. Inteligencja Emocjonalna

Przygotowałam dla Ciebie szybki rzut oka na książeczkę z serii, która ma za zadanie kształtować...

Karty pracy

To jestem ja – materiały do pracy z dzieckiem (emocje)

Do kolekcji pomocy dorzucam kolejny pomysł. Celem tego ćwiczenia będzie danie dziecku szansy dokładniejszego przyjrzenia...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka