Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Gramy i emocje odkrywamy: Potwory do szafy

Strach przed potworami, tymi wychodzącymi z szafy czy spod łóżka, jest naturalnym ale i często spotykanym zjawiskiem wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Potwory, których boi się dziecko, oczywiście nie istnieją naprawdę, za to lęk dziecka jest prawdziwy. Dziś chciałabym Was zachęcić do oswojenia tych potworów za pomocą… gry planszowej.

„Potwory do szafy” wydawnictwa GRANNA to pięknie wydana gr a rodzinna. Kolorowe pudełko, przepiękna szata graficzna oraz interesujący pomysł – to na początek. W pudełku znajdziecie instrukcję, talię 20 kart z potworami (które są zdecydowanie bardziej śmieszne niż straszne), 15 żetonów oraz wkładkę imitującą szafę z otwieranymi drzwiami. Gra przeznaczona dla 1 do 6 osób, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zagrało w nią więcej osób. Rozgrywka trwa stosunkowo krótko, wiec gracze nie zdążą się znudzić ani zniecierpliwić (runda trwa ok. 10 min).

Zasady gry są tak proste, że już 3-4-latek bez problemu szybko je przyswoi. Nie dajcie się jednak zwieść,  świetnie sprawdza się także dla starszych dzieci. Gra polega na odsłanianiu kolejnych kart z potworami i odnajdowaniu wśród żetonów ułożonych na stole obrazkami do dołu symbolu, którego dany potwór się boi. Prawidłowe dopasowanie pary skutkuje natychmiastową ucieczką potwora do szafy.

Co bardzo ważne, jest to gra kooperacyjna, dzięki czemu wszyscy uczestnicy wspólnie próbują pozbyć się wszystkich potworów ze stołu i wygrywają jako jedna drużyna. W związku z tym jest to świetna pozycja dla dzieci, które kiepsko radzą sobie z przegrywaniem, a które chcemy wprowadzić w świat gier.

Polecam grę wszystkim dzieciom którym przytrafiają się koszmary lub boja się ciemności. Samo przegonienie potwora do szafy (należy samodzielnie otworzyć jej drzwi) czyni z dziecka bohatera a z odwagą wykrzyknięte hasło „uciekaj do szafy potworze” napełnia go dumą i daje radość z pokonania stworka.

Oprócz tego, że gra rozwija funkcje poznawcze a dziecko nabywa umiejętność współpracy, to daje wszystkim graczom mnóstwo radości a rodzicom pozwala spędzić z dzieckiem więcej czasu na wspólnej zabawie. Grze towarzyszy dużo śmiechu, radochy i masa dobrej zabawy.

Dlatego też, jeśli szukacie gry, która:

  • będzie wsparciem przy przezwyciężaniu lęków,
  • ma bardzo proste zasady,
  • pomoże w ćwiczeniu pamięci i spostrzegawczości,
  • rozwinie umiejętność współpracy,
  • sprawi mnóstwo frajdy,
  • nie znudzi się szybko,
  • jest w bardzo przystępnej cenie…

… to świetnie trafiliście.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Książki

Mindfulness dla dzieci – Uz Afzal o tym, jak pomóc dziecku osiągnąć spokój i zadowolenie

Mindfulness staje się coraz bardziej popularny. Chcemy uczyć się zwracania uwagi na nasze bezpośrednie doświadczanie...

Gry

Gramy i emocje odkrywamy: Przygodziaki

Jest pretekstem do spotkania ludzi, którzy są dla siebie ważni i chcą dowiedzieć się o...

Karty pracy

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – karta pracy

Kart zawiera ukryte hasło – stwierdzenie. Zachęć dziecko do jego odnalezienia – pomoże w tym...

Gry

Gra z emocjami: Gorący ziemniak junior

Nie od dziś wiadomo, że ziemniak to fantastyczne warzywo. Oprócz niewątpliwych walorów smakowych (po odpowiedniej...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka