Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Gramy i emocje odkrywamy: Potwory do szafy

Strach przed potworami, tymi wychodzącymi z szafy czy spod łóżka, jest naturalnym ale i często spotykanym zjawiskiem wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Potwory, których boi się dziecko, oczywiście nie istnieją naprawdę, za to lęk dziecka jest prawdziwy. Dziś chciałabym Was zachęcić do oswojenia tych potworów za pomocą… gry planszowej.

„Potwory do szafy” wydawnictwa GRANNA to pięknie wydana gr a rodzinna. Kolorowe pudełko, przepiękna szata graficzna oraz interesujący pomysł – to na początek. W pudełku znajdziecie instrukcję, talię 20 kart z potworami (które są zdecydowanie bardziej śmieszne niż straszne), 15 żetonów oraz wkładkę imitującą szafę z otwieranymi drzwiami. Gra przeznaczona dla 1 do 6 osób, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zagrało w nią więcej osób. Rozgrywka trwa stosunkowo krótko, wiec gracze nie zdążą się znudzić ani zniecierpliwić (runda trwa ok. 10 min).

Zasady gry są tak proste, że już 3-4-latek bez problemu szybko je przyswoi. Nie dajcie się jednak zwieść,  świetnie sprawdza się także dla starszych dzieci. Gra polega na odsłanianiu kolejnych kart z potworami i odnajdowaniu wśród żetonów ułożonych na stole obrazkami do dołu symbolu, którego dany potwór się boi. Prawidłowe dopasowanie pary skutkuje natychmiastową ucieczką potwora do szafy.

Co bardzo ważne, jest to gra kooperacyjna, dzięki czemu wszyscy uczestnicy wspólnie próbują pozbyć się wszystkich potworów ze stołu i wygrywają jako jedna drużyna. W związku z tym jest to świetna pozycja dla dzieci, które kiepsko radzą sobie z przegrywaniem, a które chcemy wprowadzić w świat gier.

Polecam grę wszystkim dzieciom którym przytrafiają się koszmary lub boja się ciemności. Samo przegonienie potwora do szafy (należy samodzielnie otworzyć jej drzwi) czyni z dziecka bohatera a z odwagą wykrzyknięte hasło „uciekaj do szafy potworze” napełnia go dumą i daje radość z pokonania stworka.

Oprócz tego, że gra rozwija funkcje poznawcze a dziecko nabywa umiejętność współpracy, to daje wszystkim graczom mnóstwo radości a rodzicom pozwala spędzić z dzieckiem więcej czasu na wspólnej zabawie. Grze towarzyszy dużo śmiechu, radochy i masa dobrej zabawy.

Dlatego też, jeśli szukacie gry, która:

  • będzie wsparciem przy przezwyciężaniu lęków,
  • ma bardzo proste zasady,
  • pomoże w ćwiczeniu pamięci i spostrzegawczości,
  • rozwinie umiejętność współpracy,
  • sprawi mnóstwo frajdy,
  • nie znudzi się szybko,
  • jest w bardzo przystępnej cenie…

… to świetnie trafiliście.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Gry

Gramy i emocje odkrywamy: Straszny dwór

Tak się złożyło, że ostatnio dość często mierzyliśmy się z dzieciakami z różnymi lękami. Wśród...

Czytelnia

Studia – jaki kierunek wybrać?

Większość moich wpisów skierowanych jest do rodziców. Tym razem będzie troszkę inaczej, bowiem swój dzisiejszy...

Czytelnia

Bajki – pomagajki

Bajkoterapia jest jedną z ciekawszych metod terapeutycznych, która wzmacnia i wzbogaca zasoby dziecka, by to...

Czytelnia

Jak wspierać dziecko w zmianie szkoły?

Powodów, dla których dziecko zmienia szkołę, jest wiele. Może być to na przykład zmiana miejsca...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka