Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Bajki – pomagajki: Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę

Metoda samoregulacji (Self-Reg) została wprowadzona przez psychologa Stuarta Shankera na podstawie naukowej wiedzy i wieloletnich doświadczeń. Self-Reg pomaga opanować nadmierny stres i dzięki temu budować dobre relacje oraz wspierać dziecko w jego rozwoju. Podejście to skupia się na znalezieniu przyczyny złego samopoczucia oraz jej likwidacji zamiast na powstrzymywaniu samego zachowania. Jest ono bardzo zgodne z tym, czym kieruję się w mojej pracy.

Z radością więc przyjęłam informację, że Agnieszka Stążka-Gawrysiak postanowiła przybliżyć tematykę Self-Reg dzieciom i ich rodzicom. Bowiem to do nich głównie skierowana jest książka wydana nakładem wydawnictwa Znak emotikon „Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę”.

W książce znajdziemy 7 niedługich historii, których bohaterami są sześcioletni Kuba i trzyletnia Lena. Poznając ich przygody dzieci odkrywają lepsze rozwiązania trudnych sytuacji. Każdej opowieści towarzyszą „ramki” dla rodziców, dzięki którym dorośli mogą zrozumieć co wydarzyło się w opowiadaniu i jak można reagować w podobnych momentach. Także wstęp skierowany jest do starszych i tam dowiedzą się oni o pięciu krokach Self-Reg oraz znajdą wyjaśnienie kilku podstawowych pojęć.

Rodzice głównych bohaterów, Kuby i Lenki, stosują komunikację pełną szacunku i wspierającą dzieci. Postrzegają trudne zachowania maluchów przez pryzmat stresu i, pochylając się nad nimi, starają się znaleźć ich przyczyny oraz pomóc dzieciom w poradzeniu sobie w ciężkiej dla nich sytuacji. Moim zdaniem to jedna z większych zalet książki, bowiem książkowi rodzice wspaniale pokazują, że taki rodzaj komunikacji z dzieckiem jest możliwy do wprowadzenia w każdym domu. We wspaniały sposób modelują jak radzić sobie z trudnymi momentami w rodzinnym życiu.

Z mojej perspektywy książka może być wykorzystana także przez specjalistów i nauczycieli. Dzięki przygodom bohaterów dzieciom łatwiej będzie zrozumieć trudne zachowania – swoje i innych. Z mojej perspektywy najbardziej skorzystają z niej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Książka posiada ok 130 stron. Twarda okładka, przyjemna dla oka kolorystyka i naprawdę fajne  ilustracje Anny Teodorczyk sprawiają, że sięga się po nią z przyjemnością.

Książka dostępna jest tutaj. Pod nową nazwą Self-Regulation.

Życzę przyjemnej lektury 🙂

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Gry

Gramy i emocje odkrywamy: Góra Uczuć 

Przydatna zarówno w gabinecie, jak i podczas pracy rodzica z dzieckiem. Ciekawa i budująca pozytywną...

Książki

Bajki – pomagajki. Gdy dziecko nie radzi sobie z przegrywaniem: Królik Franek i tajemnica dobrej zabawy

Gry wywołują silne emocje nie tylko u dzieci. Radość z miło spędzonego czasu z bliskimi,...

Książki

Bajki – pomagajki: Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę

Metoda samoregulacji (Self-Reg) została wprowadzona przez psychologa Stuarta Shankera na podstawie naukowej wiedzy i wieloletnich...

Gry

„Gdybyś był…” Junior – gra dla chcących wiedzieć o sobie więcej

Myślałeś kiedyś o tym, jak by to było być kimś (lub czymś) innym? Na przykład...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka