Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Bajki – pomagajki: Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę

Metoda samoregulacji (Self-Reg) została wprowadzona przez psychologa Stuarta Shankera na podstawie naukowej wiedzy i wieloletnich doświadczeń. Self-Reg pomaga opanować nadmierny stres i dzięki temu budować dobre relacje oraz wspierać dziecko w jego rozwoju. Podejście to skupia się na znalezieniu przyczyny złego samopoczucia oraz jej likwidacji zamiast na powstrzymywaniu samego zachowania. Jest ono bardzo zgodne z tym, czym kieruję się w mojej pracy.

Z radością więc przyjęłam informację, że Agnieszka Stążka-Gawrysiak postanowiła przybliżyć tematykę Self-Reg dzieciom i ich rodzicom. Bowiem to do nich głównie skierowana jest książka wydana nakładem wydawnictwa Znak emotikon „Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę”.

W książce znajdziemy 7 niedługich historii, których bohaterami są sześcioletni Kuba i trzyletnia Lena. Poznając ich przygody dzieci odkrywają lepsze rozwiązania trudnych sytuacji. Każdej opowieści towarzyszą „ramki” dla rodziców, dzięki którym dorośli mogą zrozumieć co wydarzyło się w opowiadaniu i jak można reagować w podobnych momentach. Także wstęp skierowany jest do starszych i tam dowiedzą się oni o pięciu krokach Self-Reg oraz znajdą wyjaśnienie kilku podstawowych pojęć.

Rodzice głównych bohaterów, Kuby i Lenki, stosują komunikację pełną szacunku i wspierającą dzieci. Postrzegają trudne zachowania maluchów przez pryzmat stresu i, pochylając się nad nimi, starają się znaleźć ich przyczyny oraz pomóc dzieciom w poradzeniu sobie w ciężkiej dla nich sytuacji. Moim zdaniem to jedna z większych zalet książki, bowiem książkowi rodzice wspaniale pokazują, że taki rodzaj komunikacji z dzieckiem jest możliwy do wprowadzenia w każdym domu. We wspaniały sposób modelują jak radzić sobie z trudnymi momentami w rodzinnym życiu.

Z mojej perspektywy książka może być wykorzystana także przez specjalistów i nauczycieli. Dzięki przygodom bohaterów dzieciom łatwiej będzie zrozumieć trudne zachowania – swoje i innych. Z mojej perspektywy najbardziej skorzystają z niej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Książka posiada ok 130 stron. Twarda okładka, przyjemna dla oka kolorystyka i naprawdę fajne  ilustracje Anny Teodorczyk sprawiają, że sięga się po nią z przyjemnością.

Książka dostępna jest tutaj. Pod nową nazwą Self-Regulation.

Życzę przyjemnej lektury 🙂

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Czytelnia

Dlaczego ono takie jest? Środowiskowe i genetyczne uwarunkowania temperamentu

Pytanie jakie czynniki wpły­wają na kształtowanie się cech temperamentu ludzi – biologiczne czy środowiskowe –...

Książki

W pułapce myśli dla nastolatków, czyli jak poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem w podejściu ACT

Nie każdy nastolatek, zmagający się z trudnymi emocjami, jest w stanie od razu zdecydować się...

Gry

„Gdybyś był…” Junior – gra dla chcących wiedzieć o sobie więcej

Myślałeś kiedyś o tym, jak by to było być kimś (lub czymś) innym? Na przykład...

Karty pracy

Rozmowa z dzieckiem o emocjach w obliczu wojny – kalendarz emocji do pobrania

W związku z wojną na Ukrainie doświadczamy mnóstwo emocji. Zarówno my, dorośli, jak i dzieci....

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka