Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Mindfulness. Afirmujący przyjaciele, czyli jak wykorzystać 30 kart dla dzieci wzmacniających samoocenę.

Zestaw „Mindfulness. Afirmujący przyjaciele. 30 kart dla dzieci wzmacniających samoocenę” to ciekawa i dość mało znana pomoc, z której korzystam w pracy w gabinecie psychologa dziecięcego, aby rozwijać wspierające myślenie na swój temat u najmłodszych. Afirmacje mają na celu umożliwienie dzieciom tworzenie dobrych myśli na swój temat oraz budowanie pewności siebie. Ja jednak z kart korzystam w trochę inny sposób. Jesteście ciekawi w jak? Proszę bardzo 😊

Cała talię kart wręczam dziecku mówiąc o tym, że są to przykładowe myśli, które można mieć na swój temat. Zachęcam dziecko do przeczytania tych myśli (z obu stron karty) oraz sprawdzenia, czy jest to myśl, którą dziecko może mieć na swój temat. Zwykle tworzymy trzy kupki: zwykle taki/taka jestem, czasem taki/taka jestem, raczej taki/taka nie jestem. Zaznaczam, że nie ma „dobrych” czy „złych” odpowiedzi – chodzi o to, żeby dziecko poczuło się swobodnie wybierając myśli, które do niego pasują. Wyjaśniam, że każda karta może pasować do jednej z tych kategorii, ale może się też zdarzyć, że dziecko nie będzie pewne, więc wtedy można po prostu zostawić kartę na boku.

Po wykonaniu zadania zachęcam dziecko do wyjaśnienia, dlaczego umieściło daną myśl w danej kategorii. Pytam, czy miało jakieś doświadczenia, które wpłynęły na tę ocenę. To może być okazja do rozmowy o emocjach i przekonaniach dziecka.

Po przejściu przez wszystkie karty, podsumowujemy razem, jakie myśli i emocje pojawiły się podczas ćwiczenia. Zachęcam dziecko do otwartej rozmowy i refleksji nad swoimi myślami, w szczególności na temat tego jak dużo zasobów w sobie dostrzega. Dodatkowo dzięki temu ćwiczeniu tworzyć można świadomość tego, że słowa, które kierujemy do siebie, mają moc wpływu na nasze samopoczucie.

Karty można kupić tutaj.

Czy zestaw kart z afirmacjami może być wartościowym narzędziem wsparcia dla dzieci? Moim zdaniem tak. A jeśli jesteście ciekawi innych pomysłów na pracę z dziećmi to zapraszam do obserwowania bloga Emocje Dziecka. Natomiast, jeśli jesteście na początku swojej drogi zawodowej i podobne inspiracje mogą wesprzeć i wzbogacić Waszą pracę, zapraszam także do udziału w szkoleniu „Niezbędnik początkującego psychologa dziecięcego”

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Karty pracy

Termometr złości – materiały do pracy z dzieckiem (emocje)

Przygotowałam dla Ciebie kolejną pomoc, która pomoże w pracy z trudnymi emocjami. Tym razem na...

Inspiracje

„Trzy okręgi” – ćwiczenie, które wzmacnia w radzeniu sobie z lękiem

Ćwiczenie, które chcę dziś zaproponować, ma na celu pomóc dzieciom rozpoznać obszary, w których doświadczają...

Czytelnia

Pozytywne strony „negatywnych” emocji

Na dzień przed napisaniem tego posta w wypadku samochodowym pod Krakowem zmarł chłopak. Nie znałam...

Czytelnia

Trudności w czytaniu – dysleksja

To, że każdy z otaczających nas ludzi, pomimo zasadniczych podobieństw, jest indywidualnością, ma inne możliwości,...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka