Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Co robić, gdy brakuje Ci odwagi, czyli Jennifer Shannon o tym, jak pracować z lękiem społecznym młodzieży

„Co robić, gdy brakuje Ci odwagi” to książka z pomocą której łatwiej pokonać lęk społeczny. Skierowana jest do nastolatków, ale myślę, że wielu dorosłych także znajdzie w niej sporo wskazówek dla siebie. Książka zawiera mnóstwo skutecznych i ciekawie przedstawionych strategii, dzięki którym krok po kroku młody człowiek może stawić czoła swoim lękom związanym z relacjami społecznymi.

Wiem, że lubicie karty pracy i inne pomoce, które są gotowymi narzędziami do pracy z dziećmi i młodzieżą. Chciałabym więc przybliżyć Wam tę pozycję i dlatego też powstała ta recenzja.

Na początek dwa fragmenty wstępu, który zachęca do sięgnięcia po więcej:

„Czy nie byłoby wspaniale, gdyby cała twoja nieśmiałość zniknęła wraz z naciśnięciem jednego guzika? Nigdy więcej zastanawiania się, co myślą o tobie inni ludzie. Nigdy więcej zamartwiania się. Mógłbyś w końcu być pewną siebie osobą, która czuje się komfortowo w każdej sytuacji! Zupełnie tak, jak wyobrażasz sobie wszystkich wokół.”

„Prawie każdy nastolatek czuje lekki stres, gdy czeka go rozmowa z nieznajomym lub musi odpowiadać na pytania przy całej klasie. Nieśmiali nastolatkowie odczuwają jednak tak silny lęk, że czasem unikają kontaktu z innymi ludźmi. Jeśli masz wrażenie, że twój lęk trzyma cię na smyczy, ta książka jest dla ciebie.”

Na ponad 120 stronach Jennifer Shannon, która jest autorką tej pozycji, zawarła gotowy protokół terapeutyczny, który powstał jako owoc jej wieloletniego doświadczenia w pracy z lękiem i nieśmiałością. Książka oparta jest na założeniach terapii poznawczo-behawioralnej. Podzielona jest na 12 rozdziałów, dzięki którym uważny czytelnik dowiaduje się czym jest lęk społeczny i jakie są jego źródła, przygląda się swoim myślom, uczuciom i zachowaniom, uczy się weryfikowania faktów i wdraża do podejmowania wyzwań. Wszystko to opatrzone jest naprawdę ciekawą oprawą graficzną w formie komiksu, która zaciekawia adresatów. Co ważne, ilość treści jest optymalna i nie przytłacza młodego czytelnika. Dodatkowo konkretne przykłady z życia innych ludzi zaciekawiają i powodują, że chce się czytać dalej. Dzięki tej niezwykle ciekawej formie mamy pewność, że pozycja ta została przygotowana właśnie z myślą o młodym człowieku.

Książka została wydana przez wydawnictwo Levyz i jest dostępna w przystępnej cenie (na przykład tutaj). Zachęcam nie tylko nastolatków, ale także ich rodziców, nauczycieli i terapeutów do zapoznania się z tą pozycją, która w bardzo przyjemny sposób pomaga wypracować adekwatne formy wsparcia w pracy z lękiem społecznym.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Czytelnia

Dziecko pewne siebie? To możliwe!

Spróbuj szczerze odpowiedzieć na jedno pytanie. Jakie cechy chciałbyś, by posiadało Twoje dziecko, gdy będzie...

Inspiracje

„Trzy okręgi” – ćwiczenie, które wzmacnia w radzeniu sobie z lękiem

Ćwiczenie, które chcę dziś zaproponować, ma na celu pomóc dzieciom rozpoznać obszary, w których doświadczają...

Czytelnia

„Dlaczego nie mogę być piękna?” Kształtowanie się wizerunku ciała dziewczyny

Prowadzenie warsztatów na temat wizerunku własnego ciała z nastolatkami to jeden z tych fragmentów mojej...

Książki

Krok po kroku: „Siku na nocniku”, „Pa, pa smoczku”, „Myjemy ząbki”, „Zasypianka wyliczanka”

Ćwiczenie nowych umiejętności dla maluchów nie zawsze jest proste. Zmiany w życiu dziecka często wiążą...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka