Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

„Czuję… Kto czuje…?” EMOCJE – zabawa z kartami do pobrania

Zabawa grupowa „Czuję… Kto czuje…?”, którą przygotowałam, może stanowić ciekawe narzędzie, które przyda się w ramach prowadzenia edukacji emocjonalnej i skierowana jest szczególnie do dzieci w młodszym wieku szkolnym. Będziemy ćwiczyć umiejętność nazywania, rozpoznawania oraz prezentowania uczuć i emocji. Podczas ćwiczenia stymulujemy także uwagę i koncentrację, bowiem w jego trakcie uczestnicy grupy oczekują na wywołanie i swoją kolej.

Każde z dzieci biorących udział w zabawie otrzymuje kartę. Gracz rozpoczynający zabawę w górnej części karty ma zapisaną nazwę emocji lub uczucia, w które ma za zadanie się wczuć. Dzieli się z grupą tym, co ma zapisane w górnej części karty „Czuję…” oraz pokazuje tą emocje/uczucie za pomocą gestów, mimiki i dźwięków. Następnie zadaje pytanie “Kto czuje…,,” i podaje nazwę emocji/uczucia znajdującą się na dolnej części karty. Na to wezwanie odpowiada osoba, która ma na swojej górnej części karty zapisaną tą właśnie emocje/uczucie. Jej zadaniem jest odpowiedzieć w analogiczny sposób, podając swoją emocje/uczucie „Czuję…” oraz pokazać ją za pomocą gestów, mimiki i dźwięków. Zabawa trwa do momentu, aż wszystkim dzieciom skończą się karty.

Uwaga! By zabawa miała sens wszystkie karty muszą być rozdane. Jeśli dzieci jest mniej niż kart, możesz rozważyć dwie opcje – rozdać dzieciom po dodatkowej karcie lub samemu włączyć się do zabawy i odpowiadać na wezwania z kart, które pozostały.

Zapraszam do zabawy ?

pobierz
Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Gry

Gramy i emocje odkrywamy:  Lęki. O nie, dzięki – gra planszowa 

Czy gry planszowe mogą być używane w pracy z dziećmi nad różnymi obszarami trudności? Tak,...

Książki

„Hej Mimi, chodź już spać!”, czyli książka, która wspiera dzieci w zasypianiu

„Hej Mimi, chodź już spać!” to niezwykła książka dla dzieci, której autorką jest Agnieszka Piotrowska,...

Książki

Za siódmą górą, czyli bajka o radzeniu sobie po stracie taty

Temat śmierci i żałoby pojawia się u mnie w gabinecie często a wspieranie dzieci w...

Karty pracy

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – kolorowanka

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Autyzm jest obecnie diagnozowany w Polsce u 1...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka