Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

„Czuję… Kto czuje…?” EMOCJE – zabawa z kartami do pobrania

Zabawa grupowa „Czuję… Kto czuje…?”, którą przygotowałam, może stanowić ciekawe narzędzie, które przyda się w ramach prowadzenia edukacji emocjonalnej i skierowana jest szczególnie do dzieci w młodszym wieku szkolnym. Będziemy ćwiczyć umiejętność nazywania, rozpoznawania oraz prezentowania uczuć i emocji. Podczas ćwiczenia stymulujemy także uwagę i koncentrację, bowiem w jego trakcie uczestnicy grupy oczekują na wywołanie i swoją kolej.

Każde z dzieci biorących udział w zabawie otrzymuje kartę. Gracz rozpoczynający zabawę w górnej części karty ma zapisaną nazwę emocji lub uczucia, w które ma za zadanie się wczuć. Dzieli się z grupą tym, co ma zapisane w górnej części karty „Czuję…” oraz pokazuje tą emocje/uczucie za pomocą gestów, mimiki i dźwięków. Następnie zadaje pytanie “Kto czuje…,,” i podaje nazwę emocji/uczucia znajdującą się na dolnej części karty. Na to wezwanie odpowiada osoba, która ma na swojej górnej części karty zapisaną tą właśnie emocje/uczucie. Jej zadaniem jest odpowiedzieć w analogiczny sposób, podając swoją emocje/uczucie „Czuję…” oraz pokazać ją za pomocą gestów, mimiki i dźwięków. Zabawa trwa do momentu, aż wszystkim dzieciom skończą się karty.

Uwaga! By zabawa miała sens wszystkie karty muszą być rozdane. Jeśli dzieci jest mniej niż kart, możesz rozważyć dwie opcje – rozdać dzieciom po dodatkowej karcie lub samemu włączyć się do zabawy i odpowiadać na wezwania z kart, które pozostały.

Zapraszam do zabawy ?

pobierz
Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Gry

Gramy i emocje odkrywamy: Emocje – gra planszowa

Dziś pewnie Was zaskoczę – mam dla Was recenzję gry o… emocjach 😉 Gry świetnej...

Czytelnia

Trudności w czytaniu – dysleksja (terapia)

W przypadku trudności w nauce czytania oddziaływanie terapeutyczne ma charakter ćwiczeń korekcyjno-kompensacyjnych. Stosuje się usprawnianie...

Książki

Mindfulness dla dzieci – Uz Afzal o tym, jak pomóc dziecku osiągnąć spokój i zadowolenie

Mindfulness staje się coraz bardziej popularny. Chcemy uczyć się zwracania uwagi na nasze bezpośrednie doświadczanie...

Czytelnia

Dziecko pewne siebie? To możliwe!

Spróbuj szczerze odpowiedzieć na jedno pytanie. Jakie cechy chciałbyś, by posiadało Twoje dziecko, gdy będzie...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka