Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

„Przestańcie się kłócić ” – książka o radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami

Biblioteczka książek dla dzieci dotycząca odczuwania emocji w różnych sytuacjach życiowych ciągle się powiększa. Więc dzisiaj dziele się z Wami moim nowym nabytkiem – książeczką „Przestańcie się kłócić”, której autorką jest Dagmar Geisler, a która została wydana nakładem wydawnictwa Jedność.

A skoro już mowa o wydawcy, to może na początek jego opis tej pozycji:

„Naturalną częścią rozwoju dzieci jest poznawanie emocji własnych i innych ludzi, radzenie sobie z nimi oraz prawidłowe rozpoznawanie ich znaczenia.

Niektóre sytuacje są pod tym względem trudniejsze niż inne. Jedną z najtrudniejszych jest moment, gdy ktoś w otoczeniu dziecka zaczyna się kłócić. Krzyki, podniesione głosy i wzajemne pretensje są dla dzieci szczególnie przykre, gdyż nie rozumieją jeszcze one, z czego takie sytuacje wynikają, jakie mogą być ich konsekwencje i jak należy się zachować po kłótni.

Niniejsza książeczka w przystępny sposób tłumaczy to wszystko na przykładzie sytuacji chyba najtrudniejszej – kłótni rodziców małego narratora. Temat na pewno żywo zainteresuje małych czytelników, a dla dorosłych publikacja stanie się doskonałą podstawą do rozmowy z dziećmi.”

Otwierając książkę trochę się zmartwiłam, bowiem wstęp dla rodziców (swoją drogą całkiem sensowny) napisany został przez dr Martine Steinküler, zatytułowaną profesorem pedagogiki religii. Z obawami o to, czy przypadkiem autorka nie zmiesza tematów związanych z wiarą z edukacją emocjonalno-społeczną dziecka przystąpiłam do lektury (niestety już zdarzyło mi się spotkać z tą praktyką w jednej ze świetnie zapowiadających się pozycji). Na szczęście obawy te były nieuzasadnione i absolutnie nie ma tu pomieszania tych dwóch płaszczyzn.

Co natomiast znajdziemy w środku? Trochę ponad 20 stron pięknie ilustrowanej historii chłopca, który zmaga się z problemem kłótni w swoim otoczeniu (w domu i w przedszkolu). Nie wiemy jak ma na imię bohater, bowiem narracja prowadzona jest w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Tekstu nie jest dużo, przeczytanie całej książeczki z pochyleniem się nad obrazkami powinno zająć ok 5 minut. Ale ponieważ historia stanowi świetną bazę do rozmowy z dzieckiem, to warto zarezerwować sobie troszkę więcej czasu.

To co zwraca moją uwagę, to fakt, że na kartach znajdziemy nie tylko informację na temat tego, że kłótnie zdarzają się każdemu i że nie wiążą się one z przyjemnymi emocjami, ale także zasugerowane są możliwe przyczyny ich powstawania oraz sposoby radzenia sobie w takiej sytuacji. Myślę, że to cenny materiał do przemyśleń nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców.

Dodatkowy plus za niewielką cenę (cena okładkowa to 14 złotych, natomiast do nabycia w internecie jeszcze taniej – klik)

„Przestańcie się kłócić” to książeczka, do której będzie się wracać nie jeden raz. Zdecydowanie polecam i rekomenduję 🙂

Anna Karcz – psycholog dziecięcy, terapeuta pedagogiczny

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Książki

W pułapce myśli dla nastolatków, czyli jak poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem w podejściu ACT

Nie każdy nastolatek, zmagający się z trudnymi emocjami, jest w stanie od razu zdecydować się...

Książki

Trampolina + Emocje – rozwój emocjonalny młodszych dzieci

O tym, jak ważny jest rozwój emocjonalny dziecka pisałam już nie raz, między innymi tutaj....

Gry

Gramy i emocje odkrywamy: Góra Uczuć 

Przydatna zarówno w gabinecie, jak i podczas pracy rodzica z dzieckiem. Ciekawa i budująca pozytywną...

Książki

Zrozumieć nastolatków, czyli Trudny czas dojrzewania

Każdy kolejny dzień życia nastolatka może charakteryzować się zupełnie odmiennymi emocjami. Jednego dnia nastolatkowi może...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka