Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

„Przestańcie się kłócić ” – książka o radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami

Biblioteczka książek dla dzieci dotycząca odczuwania emocji w różnych sytuacjach życiowych ciągle się powiększa. Więc dzisiaj dziele się z Wami moim nowym nabytkiem – książeczką „Przestańcie się kłócić”, której autorką jest Dagmar Geisler, a która została wydana nakładem wydawnictwa Jedność.

A skoro już mowa o wydawcy, to może na początek jego opis tej pozycji:

„Naturalną częścią rozwoju dzieci jest poznawanie emocji własnych i innych ludzi, radzenie sobie z nimi oraz prawidłowe rozpoznawanie ich znaczenia.

Niektóre sytuacje są pod tym względem trudniejsze niż inne. Jedną z najtrudniejszych jest moment, gdy ktoś w otoczeniu dziecka zaczyna się kłócić. Krzyki, podniesione głosy i wzajemne pretensje są dla dzieci szczególnie przykre, gdyż nie rozumieją jeszcze one, z czego takie sytuacje wynikają, jakie mogą być ich konsekwencje i jak należy się zachować po kłótni.

Niniejsza książeczka w przystępny sposób tłumaczy to wszystko na przykładzie sytuacji chyba najtrudniejszej – kłótni rodziców małego narratora. Temat na pewno żywo zainteresuje małych czytelników, a dla dorosłych publikacja stanie się doskonałą podstawą do rozmowy z dziećmi.”

Otwierając książkę trochę się zmartwiłam, bowiem wstęp dla rodziców (swoją drogą całkiem sensowny) napisany został przez dr Martine Steinküler, zatytułowaną profesorem pedagogiki religii. Z obawami o to, czy przypadkiem autorka nie zmiesza tematów związanych z wiarą z edukacją emocjonalno-społeczną dziecka przystąpiłam do lektury (niestety już zdarzyło mi się spotkać z tą praktyką w jednej ze świetnie zapowiadających się pozycji). Na szczęście obawy te były nieuzasadnione i absolutnie nie ma tu pomieszania tych dwóch płaszczyzn.

Co natomiast znajdziemy w środku? Trochę ponad 20 stron pięknie ilustrowanej historii chłopca, który zmaga się z problemem kłótni w swoim otoczeniu (w domu i w przedszkolu). Nie wiemy jak ma na imię bohater, bowiem narracja prowadzona jest w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Tekstu nie jest dużo, przeczytanie całej książeczki z pochyleniem się nad obrazkami powinno zająć ok 5 minut. Ale ponieważ historia stanowi świetną bazę do rozmowy z dzieckiem, to warto zarezerwować sobie troszkę więcej czasu.

To co zwraca moją uwagę, to fakt, że na kartach znajdziemy nie tylko informację na temat tego, że kłótnie zdarzają się każdemu i że nie wiążą się one z przyjemnymi emocjami, ale także zasugerowane są możliwe przyczyny ich powstawania oraz sposoby radzenia sobie w takiej sytuacji. Myślę, że to cenny materiał do przemyśleń nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców.

Dodatkowy plus za niewielką cenę (cena okładkowa to 14 złotych, natomiast do nabycia w internecie jeszcze taniej – klik)

„Przestańcie się kłócić” to książeczka, do której będzie się wracać nie jeden raz. Zdecydowanie polecam i rekomenduję 🙂

Anna Karcz – psycholog dziecięcy, terapeuta pedagogiczny

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Czytelnia

Pozytywna Dyscyplina – o co chodzi z tą jednoczesną uprzejmością i stanowczością?

W ciągu ostatnich lat, także w Polsce, Pozytywna Dyscyplina rozwija się odpowiadając na potrzeby rodziców,...

Książki

Wielka Domowa Apteczka Psychologiczna, czyli CBT Toolbox

Wielka Domowa Apteczka Psychologiczna to polskie wydanie „CBT TOOLBOX”, popularnej książki terapeutycznej dla dzieci i...

Książki

Bajki – pomagajki: Tomcio rozwiązuje problemy. Sen

Problemy snu u dzieci to temat, który bardzo często przewija się w moich rozmowach z...

Książki

Bajki – pomagajki. Pojawienie się rodzeństwa: Pan Rurak

Ktoś ma pomysł, co może być tematem przewodnim tej niepozornej, malutkiej książeczki? Tytuł raczej nie...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka