Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Bajki z emocjami (lęk): Wilczek Leon – odwaga i uważność

Praca z lękami u dzieci to jeden z obszarów, z którym dość często przychodzi nam (mnie, dzieciom i rodzicom) mierzyć się w gabinecie. To jeden z obszarów, który jest mi najbliższy, więc regularnie zbieram materiały i pomoce, które pracę tę czynią łatwiejszą i przyjemniejszą. Podczas takich poszukiwań natknęłam się na małą książeczkę o emocjach, o której chcę Ci dzisiaj opowiedzieć. Wilczek Leon – odwaga i uważność autorstwa Agnieszki Pawłowskiej.

Książka opowiada o przygodach młodego wilka, który bardzo często się boi. Lęk jest w jego życiu obecny tak często, że sam maluch ma już go dość. Wpada więc na pomysł, by poszukać lekarstwa na strach. W poszukiwaniach pomagają mu dziadek, tata i mama.

Jestem totalnie urzeczona tą książeczką i widzę w niej olbrzymi potencjał. Słowami bohaterów książki przekazane są wszystkie informacje, które dziecko powinno wiedzieć na temat lęku. Jest na temat tego, że lęk jest ważny i potrzebny, że spotyka każdego z nas i nie ma powodu, by się go wstydzić. Że wcale nie musi być naszym wrogiem – wręcz przeciwnie, może mobilizować do działania. Że na odczuwanie lęku wpływ mają nasze myśli i to one podpowiadają nam różne, straszne scenariusze. Że, gdy czegoś się boimy, to zachodzą różne zmiany w naszym ciele. Wilczek Leon poznaje również trzy sposoby radzenia sobie z lękiem, z których z powodzeniem korzysta. Książeczka w znakomity sposób modeluje jak bohater jest w stanie zastosować zasłyszane rady i samodzielnie poradzić sobie z lękiem.

Książka posada atrakcyjną i oryginalną oprawę graficzną, o którą zadbała ilustratorka Kinga Kałużna. Całość to około 40 stron, na których przeczytanie należy zarezerwować około 15 minut. Oczywiście nie można zapomnieć o rozmowie z dzieckiem po lekturze, do czego zawsze zachęcam.

Moim zdaniem to najlepsza pozycja wydawnicza na rynku skierowana do dzieci na temat lęku. Warto zadbać o to, by znalazła się w domowej biblioteczce.

Książkę można znaleźć tutaj – klik

Po stokroć polecam.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Książki

12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach dla dzieci

Poszukiwanie nowych inspiracji do pracy z dziećmi o rzeczach ważnych i ważniejszych trwa. Tym razem...

Czytelnia

Błędy, które popełniają rodzice w trakcie rozwodu

„Bo teraz wojna na dobre zawitała do domu.Nie taka, którą Inga widziała w telewizjii o...

Inspiracje

Emocje – zrób to sam DIY cz.1 – Jak czuje się grupa?

Na pytanie „jaki masz dzisiaj humor?” można odpowiadać w różny sposób. Dziś chciałabym zaproponować mój...

Inspiracje

Komiks – trudne sytuacje społeczne w życiu dziecka

O niektórych, trudnych sytuacjach w życiu młodego człowieka, trudno jest rozmawiać wprost. ​Wykorzystanie komiksu to...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka