Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Bajki z emocjami (lęk): Wilczek Leon – odwaga i uważność

Praca z lękami u dzieci to jeden z obszarów, z którym dość często przychodzi nam (mnie, dzieciom i rodzicom) mierzyć się w gabinecie. To jeden z obszarów, który jest mi najbliższy, więc regularnie zbieram materiały i pomoce, które pracę tę czynią łatwiejszą i przyjemniejszą. Podczas takich poszukiwań natknęłam się na małą książeczkę o emocjach, o której chcę Ci dzisiaj opowiedzieć. Wilczek Leon – odwaga i uważność autorstwa Agnieszki Pawłowskiej.

Książka opowiada o przygodach młodego wilka, który bardzo często się boi. Lęk jest w jego życiu obecny tak często, że sam maluch ma już go dość. Wpada więc na pomysł, by poszukać lekarstwa na strach. W poszukiwaniach pomagają mu dziadek, tata i mama.

Jestem totalnie urzeczona tą książeczką i widzę w niej olbrzymi potencjał. Słowami bohaterów książki przekazane są wszystkie informacje, które dziecko powinno wiedzieć na temat lęku. Jest na temat tego, że lęk jest ważny i potrzebny, że spotyka każdego z nas i nie ma powodu, by się go wstydzić. Że wcale nie musi być naszym wrogiem – wręcz przeciwnie, może mobilizować do działania. Że na odczuwanie lęku wpływ mają nasze myśli i to one podpowiadają nam różne, straszne scenariusze. Że, gdy czegoś się boimy, to zachodzą różne zmiany w naszym ciele. Wilczek Leon poznaje również trzy sposoby radzenia sobie z lękiem, z których z powodzeniem korzysta. Książeczka w znakomity sposób modeluje jak bohater jest w stanie zastosować zasłyszane rady i samodzielnie poradzić sobie z lękiem.

Książka posada atrakcyjną i oryginalną oprawę graficzną, o którą zadbała ilustratorka Kinga Kałużna. Całość to około 40 stron, na których przeczytanie należy zarezerwować około 15 minut. Oczywiście nie można zapomnieć o rozmowie z dzieckiem po lekturze, do czego zawsze zachęcam.

Moim zdaniem to najlepsza pozycja wydawnicza na rynku skierowana do dzieci na temat lęku. Warto zadbać o to, by znalazła się w domowej biblioteczce.

Książkę można znaleźć tutaj – klik

Po stokroć polecam.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Książki

Tylko bez całowania! Czyli jak radzić sobie z niektórymi emocjami

Książka, o której chcę Ci dzisiaj opowiedzieć, to pierwsza pozycja dla dzieci, która trafiła do...

Książki

Rozwój emocjonalny młodszych dzieci: Akademia Inteligentnego Malucha. Inteligencja Emocjonalna

Przygotowałam dla Ciebie szybki rzut oka na książeczkę z serii, która ma za zadanie kształtować...

Książki

Uczucia Maksa – opowiadania dla najmłodszych 

Z postacią Hipopotama Maksa spotkamy się za sprawą książeczki „Uczucia Maksa”, którą dla dzieci napisała...

Karty pracy

Moje marzenia – materiały do pracy z dzieckiem

Nie wiem jak Ciebie, ale mnie nowy rok skłania do zrobienia „przeglądu” moich aktualnych pragnień...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka