Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

„Krzesełka wpływu” – ćwiczenie o możliwościach zmiany

Ćwiczenie, które chcę dzisiaj zaproponować, ma na celu uświadomienie, że są rzeczy i sytuacje, na które nie mamy wpływu, a którymi się martwimy, przejmujemy i powodują różne, często nieprzyjemne emocje.

Do jego zastosowania pomocne będą trójkolorowe małe krzesełka (np z gry Mistakos), małe karteczki oraz pisaki. Na początek rozmawiamy o różnych sytuacjach, których doświadcza dziecko, a które mają wpływ na to jak ono się czuje. Wypisujemy je na małych karteczkach (np. jaka jest pogoda, co zjem na kolację, co powie o mnie kolega, jakie spodnie założę do szkoły). Staramy się je podzielić na grupy – te na które dziecko ma wpływ „sadzamy” na zielone krzesełka, te na które nie ma wpływu na czerwone krzesełka. Niebieskie krzesełka to takie, w których nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sprawdzamy czy to jest trudne podzielić je i ułożyć na odpowiednim miejscu. Wspólnie z młodym człowiekiem zastanawiamy się dlaczego dana karteczka otrzymuje właśnie to miejsce.

Wspólnie zastanawiamy się, czy jeżeli nie można zmienić danej sytuacji to czy przynajmniej można zmienić to, co na jej temat sądzimy, czy jesteśmy w stanie ją zaakceptować i jak wpłynie to na nasze emocje

Jeśli natomiast sytuacja jest w obszarze naszej zamiany i jest to obszar do pracy, myślimy o tym, jakiej umiejętności musielibyśmy się nauczyć, by to o czym rozmawiamy mogło stać się realne.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Gry

Gra z emocjami: Story Cubes Muminki

Prosta i wciągająca gra dająca wiele możliwości. A to dlatego, że scenariusz układają sami gracze....

Książki

Nauka rozmawiania z nastolatkiem wg Eline Snel, czyli Daj przestrzeń… i bądź blisko

Nikogo nie zdziwi, że każde dziecko, w momencie wchodzenia w wiek dojrzewania, staje się podatne...

Czytelnia

Trudności w czytaniu – dysleksja (terapia)

W przypadku trudności w nauce czytania oddziaływanie terapeutyczne ma charakter ćwiczeń korekcyjno-kompensacyjnych. Stosuje się usprawnianie...

Karty pracy

Gramy w anagramy – emocje i uczucia (karta pracy)

Zostajemy nadal w temacie emocji, ale stawiając trochę bardziej na rozwój poznawczy. Anagramy, bo taki...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka