Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

E-motionz – alternatywne zastosowania pomocy z gry

Masz w swoich zasobach grę E-motionz i zastanawiasz się w jaki sposób można wykorzystać zawarte w niej pomoce? Poniżej znajdziesz kilka moich pomysłów na ich alternatywne zastosowanie.

1. „Termometr złości” z wykorzystaniem kości z E-motionz:

Przygotowujemy sytuacje przedstawiające różne sytuacje, które mogą powodować pojawianie się złości (np. gdy muszę na coś bardzo długo czekać, gdy ktoś zabiera mi coś mojego i.t.d.). Zadaniem dziecka, za pomocą kości, jest określić jak dużą złość czuje w tej sytuacji. Im więcej kości, tym mocniejsze jej odczucie.

2. „Dopasuj” z wykorzystaniem kości i pionków E-motionz

Zadaniem dziecka jest znaleźć na kostce tą samą emocję, którą przedstawia pionek (w mojej wersji gry niestety znajduje się tylko 5 pionków, a na kości emocji jest 6). Dziecko stara się nazwać emocję i określić w jakiej sytuacji tak się czuje.

3. „Znajdź jak najszybciej” z wykorzystaniem kart E-motionz

Wszystkie karty rozkładamy na podłodze lub stole. Przed rozpoczęciem zabawy ustalamy z dzieckiem która buźka oznacza jaką emocję. Kolejno wydajemy polecenie jaką kartę ma odszukać dziecko, np. znajdź kartę, gdzie znajduje się 2 razy radość i 6 razy złość. Ustalamy, że znak zapytania może zastąpić dowolną emocję. Ćwiczenie można wykorzystać w pracy indywidualnej (jak szybko uda Ci się odnaleźć kartę) lub grupowej (na zasadzie rywalizacji – kto zbierze więcej kart).

Grę do kupienia znajdziesz tutaj – klik

Masz inny pomysł na wykorzystanie pomocy z gry? Podziel się nimi w komentarzu.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Czytelnia

Cele w pracy psychologa z dzieckiem przedszkolnym – rozwój emocjonalno-społeczny

Pracując z dzieckiem w wieku przedszkolnym powinniśmy określić cele, które zamierzamy realizować na rzecz prawidłowego...

Książki

Książka o uczuciach: Narysuję to, co czuję!

Plan był taki, by chwilkę odpocząć od recenzji. Plan był taki, bo… narzekacie, że za...

Gry

Gramy i emocje odkrywamy:  Lęki. O nie, dzięki – gra planszowa 

Czy gry planszowe mogą być używane w pracy z dziećmi nad różnymi obszarami trudności? Tak,...

Książki

Zrozumieć nastolatków, czyli Trudny czas dojrzewania

Każdy kolejny dzień życia nastolatka może charakteryzować się zupełnie odmiennymi emocjami. Jednego dnia nastolatkowi może...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka