Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Bajki – pomagajki: Tomcio rozwiązuje problemy. Sen

Problemy snu u dzieci to temat, który bardzo często przewija się w moich rozmowach z rodzicami. Koszmary senne, nocne wędrówki, strach przed ciemnością, niechęć do spania we własnym łóżku oraz problemy z zaśnięciem często towarzyszą maluchom, odbijając się na funkcjonowaniu całej rodziny. A wiadomo, że zdrowy, spokojny sen rzutuje na samopoczucie człowieka w trakcie całego dnia, wpływa na zdolność uczenia się, pamięć i umiejętność koncentracji.

Pomóc przepracować te sytuacje może książeczka z najnowszej serii Kreatywne Książeczki Terapeutyczne od wydawnictwa Harmonia „Tomcio rozwiązuje problemy. Sen”, której autorką jest Anna Kańciurzewska. Pozycja zawiera bajki terapeutyczne opowiadające o przygodach chłopca o imieniu Tomcio, który o trudnościach z zasypianiem, strachem przed ciemnością czy o koszmarach wie całkiem sporo. Na kartach książki przeżywa siedem różnych historii, które pomagają oswoić temat problemów ze spaniem w różnych aspektach.

Pozycja ta adresowana jest do terapeutów, pedagogów, rodziców oraz, przede wszystkim, dzieci. Opowiadania są stosunkowo krótkie, dzięki czemu można po nie sięgnąć już od trzeciego roku życia dziecka. Co ciekawe, całość skonstruowana jest w taki sposób, że pozwala na indywidualne dostosowanie bajeczki do rzeczywistego otoczenia malucha. Część treści w książce, odznaczonej zielonym kolorem czcionki, można indywidualnie zmieniać w taki sposób, aby dopasować je do rzeczywistości dziecka. Dzięki temu łatwiej będzie mu się utożsamiać z bohaterem książki. Uważny czytelnik zauważy także, że część zdań została wytłuszczona. Są to elementy kluczowe w każdym opowiadaniu, na które powinniśmy położyć szczególny nacisk czytając je, jednocześnie zwracając uwagę, by treść była dobrze zrozumiana przez młodego człowieka.

Bardzo przydatne są także pytania pomocnicze zawarte na końcu każdego rozdziału. Dzięki nim można przeanalizować z dzieckiem historię i zwrócić uwagę na kluczowe elementy – to taka podpowiedź dla rodzica lub terapeuty nad którymi aspektami warto szczególnie się pochylić. Dorośli docenią także krótki wstęp o tym, jak należy czytać bajeczki terapeutyczne oraz podsumowania każdego rozdziału że wskazówkami, jak z danym kłopotem pracować w domu. Porady są konkretne i przekazane na tylne czytelnie, że każdy bez większych trudności będzie widział,jak wprowadzić je w życie rodziny.

Całość jest bardzo interesująca, z pewnością przypadnie do gustu zarówno dzieciom jak i dorosłym. Cena w wysokości kilkunastu złotych (sprawdź tutaj – klik) jest niewielka w porównaniu do korzyści, które można uzyskać pracując z książeczką. Warto znaleźć dla niej miejsce w swojej biblioteczce jeśli problemy ze snem u dzieci nie są nam obce.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Karty pracy

Oddychanie z gwiazdami – materiały do pracy z dzieckiem

Mam dla Ciebie prosty sposób na to jak zaprzyjaźnić dziecko z jego oddechem. Głębokie oddychanie...

Gry

Gramy i emocje odkrywamy: Gra planszowa MiJaMy Się Junior

Kilka postów temu pisałam o grze terapeutycznej „MiJaMy Się”, której adresatami są dzieci powyżej 10...

Gry

Gramy i emocje odkrywamy: Odkrycia. Poznać i zrozumieć siebie

Rozmawiając z dzieckiem o emocjach zarówno rodzic jak i terapeuta może sięgnąć po niezwykle pomocne...

Książki

Bajki o empatii – Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła 

Post o tej książeczce obiecałam już dawno temu. A jak wiadomo, obietnicy warto dotrzymać, więc...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka