Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Bajki – pomagajki: Tomcio rozwiązuje problemy. Sen

Problemy snu u dzieci to temat, który bardzo często przewija się w moich rozmowach z rodzicami. Koszmary senne, nocne wędrówki, strach przed ciemnością, niechęć do spania we własnym łóżku oraz problemy z zaśnięciem często towarzyszą maluchom, odbijając się na funkcjonowaniu całej rodziny. A wiadomo, że zdrowy, spokojny sen rzutuje na samopoczucie człowieka w trakcie całego dnia, wpływa na zdolność uczenia się, pamięć i umiejętność koncentracji.

Pomóc przepracować te sytuacje może książeczka z najnowszej serii Kreatywne Książeczki Terapeutyczne od wydawnictwa Harmonia „Tomcio rozwiązuje problemy. Sen”, której autorką jest Anna Kańciurzewska. Pozycja zawiera bajki terapeutyczne opowiadające o przygodach chłopca o imieniu Tomcio, który o trudnościach z zasypianiem, strachem przed ciemnością czy o koszmarach wie całkiem sporo. Na kartach książki przeżywa siedem różnych historii, które pomagają oswoić temat problemów ze spaniem w różnych aspektach.

Pozycja ta adresowana jest do terapeutów, pedagogów, rodziców oraz, przede wszystkim, dzieci. Opowiadania są stosunkowo krótkie, dzięki czemu można po nie sięgnąć już od trzeciego roku życia dziecka. Co ciekawe, całość skonstruowana jest w taki sposób, że pozwala na indywidualne dostosowanie bajeczki do rzeczywistego otoczenia malucha. Część treści w książce, odznaczonej zielonym kolorem czcionki, można indywidualnie zmieniać w taki sposób, aby dopasować je do rzeczywistości dziecka. Dzięki temu łatwiej będzie mu się utożsamiać z bohaterem książki. Uważny czytelnik zauważy także, że część zdań została wytłuszczona. Są to elementy kluczowe w każdym opowiadaniu, na które powinniśmy położyć szczególny nacisk czytając je, jednocześnie zwracając uwagę, by treść była dobrze zrozumiana przez młodego człowieka.

Bardzo przydatne są także pytania pomocnicze zawarte na końcu każdego rozdziału. Dzięki nim można przeanalizować z dzieckiem historię i zwrócić uwagę na kluczowe elementy – to taka podpowiedź dla rodzica lub terapeuty nad którymi aspektami warto szczególnie się pochylić. Dorośli docenią także krótki wstęp o tym, jak należy czytać bajeczki terapeutyczne oraz podsumowania każdego rozdziału że wskazówkami, jak z danym kłopotem pracować w domu. Porady są konkretne i przekazane na tylne czytelnie, że każdy bez większych trudności będzie widział,jak wprowadzić je w życie rodziny.

Całość jest bardzo interesująca, z pewnością przypadnie do gustu zarówno dzieciom jak i dorosłym. Cena w wysokości kilkunastu złotych (sprawdź tutaj – klik) jest niewielka w porównaniu do korzyści, które można uzyskać pracując z książeczką. Warto znaleźć dla niej miejsce w swojej biblioteczce jeśli problemy ze snem u dzieci nie są nam obce.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Gry Karty pracy

Poznajemy się – gra Moje Ulubione

Chciałabym zaproponować Ci dziś pomoc, która pomoże we wzajemnym poznaniu się. To druga gra, którą...

Książki

Za siódmą górą, czyli bajka o radzeniu sobie po stracie taty

Temat śmierci i żałoby pojawia się u mnie w gabinecie często a wspieranie dzieci w...

Czytelnia

Ciało dziecka – wpływ rodziny na rozwój wizerunku ciała

Teoria społecznego uczenia się zakłada, że rodzice są ważnymi przedstawi­cielami procesu socjalizacji. Wpływają na wizerunek...

Książki

Bajki z emocjami (lęk): Wilczek Leon – odwaga i uważność

Praca z lękami u dzieci to jeden z obszarów, z którym dość często przychodzi nam...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka