Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Dziecko pewne siebie? To możliwe!

Spróbuj szczerze odpowiedzieć na jedno pytanie.

Jakie cechy chciałbyś, by posiadało Twoje dziecko, gdy będzie dorosłe?

Masz już? Świetnie. Jeśli masz ochotę, możesz podzielić się nimi w komentarzu pod postem.

Pewnie pomysłów jest całkiem sporo. A ja zastanawiam się teraz, czy na Twojej liście znalazło się stwierdzenie „chciał(a)bym, by moje dziecko było pewnym siebie człowiekiem”.

Jestem niemal pewna, że przyszło Ci to do głowy.

Pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że to, czy tak będzie, w ogromnej mierze zależy od tego, jakie będą jego doświadczenia z dzieciństwa.

Mam dla Ciebie 5 wskazówek, których wdrożenie w życie sprawi, że dziecku łatwiej będzie wejść w dorosłość pełnym wiary we własne możliwości.

1. Okazuj zainteresowanie dziecku. Słuchaj uważnie co ma do powiedzenia, pytaj o jego potrzeby i opinie na różne tematy. Gdy młody człowiek zada Tobie pytanie, zamiast od razu odpowiedzieć na nie, powiedz „A Ty jak myślisz?”.

2. Jeśli musisz ocenić dziecko, zrób to rozsądnie. Pamiętaj o dawaniu mu informacji zwrotnych, wskazuj na konkretne błędy i możliwość ich poprawy. Zawsze podkreślaj pozytywne aspekty wykonanych zadań. Jeśli zwracasz dziecku uwagę to podkreśl, że dotyczy ona zachowania, a nie osoby dziecka, np. „Zachowałeś się nierozsądnie”, ale nie „Jesteś nierozsądny”.

3. Nie porównuj dziecka z innymi. Poprzez mówienie: „Byłeś lepszy/gorszy od…” nie uczysz go zdrowej rywalizacji. Zachęcaj dziecko do pokonywania własnych słabości, a nie walczenia z innymi dziećmi. Porównywanie jest okej wtedy, gdy porównujemy dziecko do niego samego sprzed jakiegoś czasu i chcemy podkreślić jego postępy („Popatrz, jeszcze miesiąc temu nie potrafiłeś tego zrobić”).

4. Pozwalaj dziecku uczyć się na błędach. Ucz go akceptowania porażki oraz wyciągania wniosków z niepowodzeń, motywuj do nie zrażania się gdy coś nie wychodzi. Zwracaj uwagę na walczenie z nadmiernym perfekcjonizmem – nie wszystko musi wyjść idealne by być zadowolonym ze swojej pracy.

5. Uwierz, że dziecko da radę. Nie wyręczaj go. Daj szansę na samodzielne rozwiązywanie problemów, pozwól również popełniać błędy. Bądź dostępny kiedy sytuacja tego wymaga, ale nie reaguj jeśli naprawdę nie jest to konieczne. Przypomniaj też dziecku czego już się nauczyło i co potrafi dzięki wytrwałości w działaniu.

Zastosowanie w życiu tych wskazówek pomoże dziecku w dokonaniu obiektywnej samooceny, wzmocni poczucie własnej wartości i wiary w siebie oraz (możesz potraktować to jako efekt uboczny) pogłębi relacje z najbliższymi.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Książki

Trampolina + Emocje – rozwój emocjonalny młodszych dzieci

O tym, jak ważny jest rozwój emocjonalny dziecka pisałam już nie raz, między innymi tutaj....

Książki

Trudne Emocje: Co robić, gdy się martwisz – poradnik dla dzieci lękliwych Dawn Huebner

Lęk to emocja, którą odczuwamy w każdym wieku. Niezwykle potrzebna, bowiem chroni zarówno dorosłych jak...

Karty pracy

Nauka zdalna, nauka stacjonarna – karty pracy

Ostatnie miesiące to czas, gdy zajecia zdalne przeplatają się ze stacjonarnymi. Dlatego też chciałbym podzielić...

Czytelnia

Jak rozwijać percepcję wzrokową dziecka?

Adekwatnie rozwinięta percepcja wzrokowa jest niezbędna w procesie czytania i pisania. Jest to zdolność do...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka