Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Gramy i emocje odkrywamy: Straszny dwór

Tak się złożyło, że ostatnio dość często mierzyliśmy się z dzieciakami z różnymi lękami. Wśród nich pojawił się temat duchów. Strach przed zjawami spotykamy wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jest on całkiem naturalny, natomiast może utrudniać funkcjonowanie dziecka. W oswojeniu duchów pomoże nam gra „Sztraszny dwór”.

Wydawnictwo Foxgame przedstawia „familijną grę kooperacyjną, w której gracze wcielają się w role dzieci starających się odczarować tytułowy nawiedzony Straszny Dwór, zamykając 4 bramy wiodące do świata duchów oraz przeganiając nieproszonych gości pojawiających się w grze”.

W pudełku znajdźmy dwustronną planszę, 4 pionki graczy, 4 żetony kluczy, 8 żetonów duchów, kostkę i instrukcję. Ten zestaw zapewni około 15 minut dobrej zabawy 2-4 graczom powyżej 6 roku życia (choć moim zdaniem 5 latki też dadzą radę).

Gra opiera się na współpracy między uczestnikami, co oznacza, że gracze nie rywalizują ze sobą, a wspólnie pracują na zwycięstwo całej drużyny. Tryb kooperacyjny nie powoduje negatywnej interakcji między graczami i pozwala w pełni cieszyć się zabawą nawet tym dzieciom, które na obecnym etapie mają problem z przegrywaniem. Rozgrywka jest interesująca i szybka, więc się nie nudzi, co więcej, skłania do rozegrania kolejnej partii.

Przed rozgrywką, by oswoić trochę zjawy, wspólnie nadajemy im imiona. Staram się zawsze zadbać o to, by były one jak najśmieszniejsze, więc powstają na przykład Pan Kuleczka, Zofia Kwiatuszek czy Kancik-Elegancik. Przeganiając duchy możemy również wymyślić jakieś tajne hasło lub znak, który pomoże się ich pozbyć (które łatwo możemy potem wykorzystać w razie konieczności zmierzenia się z dziecięcą wyobraźnią).

Warto zadbać także o to, by dorosły gracz nie przejął w całości inicjatywy doradzając grającym dzieciom w ich rundzie i pozostawił im pełną swobodę. To pozwoli dziecku upewnić się w przekonaniu, że mimo, iż może liczyć na wsparcie dorosłego to samo jest w stanie podołać sytuacji.

„Straszny dwór” bardzo podoba się dzieciom. Ciekawa grafika, szybka rozgrywka i bardzo proste zasady powodują, że warto sięgnąć po tą grę (można kupić ją tutaj – klik).

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Książki Recenzja

Odwrócona relacja – Margot Sunderland o poszukiwaniu równowagi emocjonalnej w rodzinie

By poznać dziecko, należy zrozumieć jego uczucia. By poznać dziecko, należy zrozumieć również uczucia jego...

Karty pracy

Co czujesz, bałwanku? – materiały do pracy z dzieckiem (emocje)

Zima,  zima, zima… A z nią moja ulubiona zimowa postać – bałwan. ⛄ Na zimowe...

Książki

„Myśli samobójcze u nastolatków”, czyli J. W. Pettit i R. M. Hill o tym jak pokonać ból emocjonalny, odzyskać siłę i przywrócić życiu sens

Myśli samobójcze to często temat tabu, o którym dorośli boją się rozmawiać z młodzieżą, przez...

Gry

E-motionz – alternatywne zastosowania pomocy z gry

Masz w swoich zasobach grę E-motionz i zastanawiasz się w jaki sposób można wykorzystać zawarte...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka