Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Gramy i emocje odkrywamy: Straszny dwór

Tak się złożyło, że ostatnio dość często mierzyliśmy się z dzieciakami z różnymi lękami. Wśród nich pojawił się temat duchów. Strach przed zjawami spotykamy wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jest on całkiem naturalny, natomiast może utrudniać funkcjonowanie dziecka. W oswojeniu duchów pomoże nam gra „Sztraszny dwór”.

Wydawnictwo Foxgame przedstawia „familijną grę kooperacyjną, w której gracze wcielają się w role dzieci starających się odczarować tytułowy nawiedzony Straszny Dwór, zamykając 4 bramy wiodące do świata duchów oraz przeganiając nieproszonych gości pojawiających się w grze”.

W pudełku znajdźmy dwustronną planszę, 4 pionki graczy, 4 żetony kluczy, 8 żetonów duchów, kostkę i instrukcję. Ten zestaw zapewni około 15 minut dobrej zabawy 2-4 graczom powyżej 6 roku życia (choć moim zdaniem 5 latki też dadzą radę).

Gra opiera się na współpracy między uczestnikami, co oznacza, że gracze nie rywalizują ze sobą, a wspólnie pracują na zwycięstwo całej drużyny. Tryb kooperacyjny nie powoduje negatywnej interakcji między graczami i pozwala w pełni cieszyć się zabawą nawet tym dzieciom, które na obecnym etapie mają problem z przegrywaniem. Rozgrywka jest interesująca i szybka, więc się nie nudzi, co więcej, skłania do rozegrania kolejnej partii.

Przed rozgrywką, by oswoić trochę zjawy, wspólnie nadajemy im imiona. Staram się zawsze zadbać o to, by były one jak najśmieszniejsze, więc powstają na przykład Pan Kuleczka, Zofia Kwiatuszek czy Kancik-Elegancik. Przeganiając duchy możemy również wymyślić jakieś tajne hasło lub znak, który pomoże się ich pozbyć (które łatwo możemy potem wykorzystać w razie konieczności zmierzenia się z dziecięcą wyobraźnią).

Warto zadbać także o to, by dorosły gracz nie przejął w całości inicjatywy doradzając grającym dzieciom w ich rundzie i pozostawił im pełną swobodę. To pozwoli dziecku upewnić się w przekonaniu, że mimo, iż może liczyć na wsparcie dorosłego to samo jest w stanie podołać sytuacji.

„Straszny dwór” bardzo podoba się dzieciom. Ciekawa grafika, szybka rozgrywka i bardzo proste zasady powodują, że warto sięgnąć po tą grę (można kupić ją tutaj – klik).

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Książki

Mindfulness dla dzieci – Uz Afzal o tym, jak pomóc dziecku osiągnąć spokój i zadowolenie

Mindfulness staje się coraz bardziej popularny. Chcemy uczyć się zwracania uwagi na nasze bezpośrednie doświadczanie...

Gry

Mindfulness. Afirmujący przyjaciele, czyli jak wykorzystać 30 kart dla dzieci wzmacniających samoocenę.

Zestaw „Mindfulness. Afirmujący przyjaciele. 30 kart dla dzieci wzmacniających samoocenę” to ciekawa i dość mało...

Książki

Książka o uczuciach: Narysuję to, co czuję!

Plan był taki, by chwilkę odpocząć od recenzji. Plan był taki, bo… narzekacie, że za...

Karty pracy

Drzewo Miłości – materiały do pracy z dzieckiem (samoocena)

Dostałam ostatnio sporo wiadomości o tym, że lubicie materiały, które można wydrukować i wykorzystać do...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka