Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Bajki – pomagajki: Przyjaciele z krainy uważności – komunikacja

Kraina Uważności to seria książeczek z której uczyć może się każdy, niezależnie od wieku. To lektura nie tylko dla dzieci i mogą z niej czerpać również starsi czytelnicy. Bo w książkach Agnieszki Pawłowskiej najważniejsze jest przesłanie, które motywuje do przyjrzenia się sobie z uwagą. Kolejna już książeczka z cyklu „Przyjaciele z krainy uważności- komunikacja” to opowieść o tajnikach uważnego komunikowania się ze sobą.

Autorka zaprasza czytelników do Krainy Uważności, nad którą pieczę sprawuje orzeł. Codziennie z ukrycia przygląda się jej mieszkańcom. Nie odleci obojętnie kiedy napotka na kłótnię, smutek czy płacz. Orzeł uczy mieszkańców krainy uważnej komunikacji. Wyjaśnia przyjaciołom, że komunikacja nie powinna prowadzić do kłótni ale do zrozumienia. Uważna komunikacja ma być połączona z uważnym słuchaniem, tak aby każda osoba czuła się dobrze.  Komunikacja powinna być także wyrazem szacunku.

Książka ma na celu uświadomienie czytelnikom, jak ważny jest sposób w jaki ze sobą rozmawiają oraz pokazuje najczęściej popełniane błędy. Pomaga rozwiązać konflikty powstałe w trakcie konwersacji oraz radzi jak można komunikować się ze sobą w bardziej uważny sposób. Jej czytelnicy poznają na przykład niezwykle pomocną technikę „Trzy sita”, którą warto stosować w relacjach z innymi bez względu na wiek.

Książeczka, w twardej oprawie, zawiera ok 40 stron, o których bardzo ciekawą oprawę graficzną zadbała ilustratorka Kinga Kałużna. Ilość treści jest dość spora, dlatego osobiście rekomenduję tą książeczkę dzieciom po 6 roku życia. Aktualnie bajkę kupić można za kilkanaście złotych (sprawdź tutaj), a biorąc pod uwagę wartość merytoryczną oraz jakość jej wykonania, nie jest to zbyt wygórowana cena.

Umiejętność właściwego komunikowania się ma znaczenie i wpływa na adaptację w społecznej przestrzeni. Żeby nauczyć dziecko dobrej komunikacji ważne jest, aby przekazywać mu jej zasady. Jeśli szukasz ciekawego sposobu by to zrobić – sięgnięcie po tą książkę jest bardzo dobrym pomysłem.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Książki

Bajki – pomagajki: Emocjonalki. Bajki psychoterapeutyczne dla dzieci

Jak w bezpieczny sposób rozpocząć rozmowę z dzieckiem na trudny temat? Sięgnąć po opowieść, w...

Karty pracy

Boże Narodzenie – karta pracy

Święta Bożego Narodzenia to czas refleksji i spotkań – także tych z samym sobą. Do...

Inspiracje

Emocje – zrób to sam DIY cz.3 – Wiszące humorki

Wprawne oko stałego czytelnika pewnie szybciutko się zorientuje, że do wykonania kolejnej pomocy którą chciałabym...

Karty pracy

Urodziny – karta pracy

Urodziny to wyjątkowy czas, na który zwykle czekamy z niecierpliwością i który skłania do świętowania....

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka