Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Niska samoocena u dzieci – praktyczny poradnik Margot Sunderland

Dzieci z niską samooceną nie mają zaufania do swoich umiejętności i kompetencji. Czują się nieistotne, nie lubią siebie, mają poczucie, że nie są wystarczająco dobre. Szybko się poddają lub w ogóle nie podejmują działań. Są samokrytyczne i nieustannie spodziewają się kolejnych porażek i niepowodzeń. Pojawia się u nich bolesne poczucie bycia gorszym. Pozwalają się źle traktować, bo myślą o sobie, że nie zasługują na nic lepszego. Albo przeciwnie – gnębią innych, ponieważ czują się bezwartościowe. Potrzebują poczuć się pewne siebie.

Nad tematem pochyla się Margot Sunderland, brytyjska terapeutka dziecięca w swojej nowej książce „Niska samoocena u dzieci”, wydanej przez GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Co konkretnie znajdziemy na 144 stronach książki? Po pierwsze, dowiemy się jak widzą życie dzieci, które uważają, że są bezwartościowe. Po drugie, będziemy mieć szansę zrozumieć dziecięce poczucie bezwartościowości. Po trzecie, sprawdzimy co mówić dziecku, które uważa, że jest bezwartościowe i jak z nim postępować. I wreszcie, znajdziemy konkretne ćwiczenia, które pomogą dziecku rozmawiać o negatywnych uczuciach do samego siebie i je przepracować.

Książkę czyta się bardzo szybko, można powiedzieć, że jednym tchem. Konkretne przykłady i praktyczne wskazówki sprawiają, że lektura jest przystępna nawet dla osób, które do tej pory nie spotkały się z tą tematyką.

Dużą zaletą jest to, że jest zrozumiała również dla osób które nie mają wykształcenia psychologicznego czy pedagogicznego. Proste i praktyczne wskazówki poprawią relacje w domu i przedszkolu czy szkole. Niewielka objętość książki i jej niska cena (sprawdź tutaj) sprawiają, że łatwo po nią sięgnąć i pochłonąć w całości. Moim zdaniem to pozycja obowiązkowa dla wszystkich osób, dla których ważne jest to, co dzieci myślą o samych sobie. 

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Czytelnia

„Dlaczego nie mogę być piękna?” Kształtowanie się wizerunku ciała dziewczyny

Prowadzenie warsztatów na temat wizerunku własnego ciała z nastolatkami to jeden z tych fragmentów mojej...

Książki

Trampolina + Emocje – rozwój emocjonalny młodszych dzieci

O tym, jak ważny jest rozwój emocjonalny dziecka pisałam już nie raz, między innymi tutaj....

Inspiracje Książki

„Bezpieczne miejsce Wojtka” – bajka relaksacyjna

O tym, ze bajkoterapia jest ciekawą i przynoszącą widoczne korzyści formą pracy z dziećmi pisałam...

Książki

Ćwiczenia z emocjami: Garść radości, szczypta złości

Książka, o której chcę Ci opowiedzieć swego czasu sprawiła mi pikusa. No dobrze, może nie...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka

Newsletter

Chcę dostawać informację o nowych Kartach Pracy, szkoleniach i innych materiałach dydaktycznych.