Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Historyjki terapeutyczne. Samoocena: Weronika nie chce zostać modelką

Często pytacie o bajki terapeutyczne w różnych tematach. Wśród nich pojawia się często pewność siebie i samoocena. Przygotowałam więc recenzję książki, która podejmuje ten obszar. Obszar dla mnie szczególnie ważny, o czym mogliście przekonać się czytając mój post na temat kształtowania się wizerunku ciała.

Książeczka z serii „Wielkie problemy naszych dzieci” autorstwa Francesca Capelli pt. „Weronika nie chce zostać modelką” to opowieść o wymaganiach rodziców jakie stawiają wobec swoich dzieci, zgodnie ze swoją wizją ich przyszłości. To opowieść o akceptacji siebie.

Tak o tej historii pisze wydawca, Wydawnictwo WAM:
„Weronika ma pucołowatą buzię, krągłe ramionka i fałdki na brzuszku. Nic wielkiego – myśli, zadowolona ze swego wyglądu. Nie pochwalają tego jej babcia, mama i siostra, które są wiecznie na diecie. Życie jest trudne, gdy w domu przebywa się wśród samych supermodelek.

Seria „Wielkie problemy naszych dzieci” prezentuje historyjki terapeutyczne, służące zwerbalizowaniu problemu, a tym samym sprzyjające zrozumieniu lęków, obaw, niepowodzeń oraz pokazujące, jak należy sobie z nimi radzić.
Serię kierujemy nie tylko do dzieci, ale przede wszystkim do rodziców i nauczycieli. Pozwoli im ona wspierać dzieci i będzie pomocą pedagogiczną w przekazywaniu umiejętności pokonywania różnych trudności oraz budowania relacji z otoczeniem, a uczniów uwrażliwi na potrzeby innych.”

Tak, w rodzinie Weroniki modeling to już kwestia pokoleń. Dziewczynka odstaje jednak od trendów panujących w świecie mody, przez co ciągle jest na diecie. A przecież Weronika nie chce być modelką. Ma po swojej stronie tatę oraz przyjaciół, którzy pomagają jej w uświadomieniu mamy i babci, że piękno dziewczynki to ona sama a nie ilość fałdek na jej ciele.

We współczesnych mediach kreuje się wizję piękna jako szczupłą sylwetkę, twarz pozbawioną zmarszczek, nierówności. Młode dziewczyny często dążą do tego aby być tak piękne i szczupłe jak aktorki, modelki, co rzutuje na ich samoocenę. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji. My, dorośli, powinniśmy uczyć dzieci akceptacji siebie. Rodzinny dom powinien dawać poczucie wsparcia i bezpieczeństwa, dlatego opowieść o Weronice powinna przeczytać każda mama i każdy tata. Warto nad nią pochylić się wspólnie z dziewczynkami ale i chłopcami, by wspólnie zastanowić się nad tematem samooceny oraz nad tym, że można być „nieidealnym” i jednocześnie świetnie się czuć z tą „nieidealnością”.

Różnorodność to prawdziwe piękno gatunku ludzkiego. Nie zapominajmy o tym 🙂

Całość, zamknięta na 32 stronach i okraszona świetnymi ilustracjami, jest bardzo interesująca. Cena w wysokości kilkunastu złotych (sprawdź tutaj – klik) jest niewielka w porównaniu do wymowności treści w niej zawartej. Dobrze mieć ją w swojej biblioteczce.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Karty pracy

Rozmowa z dzieckiem o emocjach w obliczu wojny – kalendarz emocji do pobrania

W związku z wojną na Ukrainie doświadczamy mnóstwo emocji. Zarówno my, dorośli, jak i dzieci....

Karty pracy

Mapa mojego serca – materiały do pracy z dzieckiem (emocje)

Ćwiczenie, które chcę Ci zaproponować, da dziecku możliwość przyjrzenia się temu, co (i na ile)...

Gry

Gramy i emocje odkrywamy: E-motionz

„Emocje” i „gra”. Połączenie tych dwóch słów sprawia, że serce psychologa dziecięcego zaczyna bić troszkę...

Gry

Gramy i emocje odkrywamy: Gra planszowa MiJaMy Się Junior

Kilka postów temu pisałam o grze terapeutycznej „MiJaMy Się”, której adresatami są dzieci powyżej 10...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka