Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Historyjki terapeutyczne. Samoocena: Weronika nie chce zostać modelką

Często pytacie o bajki terapeutyczne w różnych tematach. Wśród nich pojawia się często pewność siebie i samoocena. Przygotowałam więc recenzję książki, która podejmuje ten obszar. Obszar dla mnie szczególnie ważny, o czym mogliście przekonać się czytając mój post na temat kształtowania się wizerunku ciała.

Książeczka z serii „Wielkie problemy naszych dzieci” autorstwa Francesca Capelli pt. „Weronika nie chce zostać modelką” to opowieść o wymaganiach rodziców jakie stawiają wobec swoich dzieci, zgodnie ze swoją wizją ich przyszłości. To opowieść o akceptacji siebie.

Tak o tej historii pisze wydawca, Wydawnictwo WAM:
„Weronika ma pucołowatą buzię, krągłe ramionka i fałdki na brzuszku. Nic wielkiego – myśli, zadowolona ze swego wyglądu. Nie pochwalają tego jej babcia, mama i siostra, które są wiecznie na diecie. Życie jest trudne, gdy w domu przebywa się wśród samych supermodelek.

Seria „Wielkie problemy naszych dzieci” prezentuje historyjki terapeutyczne, służące zwerbalizowaniu problemu, a tym samym sprzyjające zrozumieniu lęków, obaw, niepowodzeń oraz pokazujące, jak należy sobie z nimi radzić.
Serię kierujemy nie tylko do dzieci, ale przede wszystkim do rodziców i nauczycieli. Pozwoli im ona wspierać dzieci i będzie pomocą pedagogiczną w przekazywaniu umiejętności pokonywania różnych trudności oraz budowania relacji z otoczeniem, a uczniów uwrażliwi na potrzeby innych.”

Tak, w rodzinie Weroniki modeling to już kwestia pokoleń. Dziewczynka odstaje jednak od trendów panujących w świecie mody, przez co ciągle jest na diecie. A przecież Weronika nie chce być modelką. Ma po swojej stronie tatę oraz przyjaciół, którzy pomagają jej w uświadomieniu mamy i babci, że piękno dziewczynki to ona sama a nie ilość fałdek na jej ciele.

We współczesnych mediach kreuje się wizję piękna jako szczupłą sylwetkę, twarz pozbawioną zmarszczek, nierówności. Młode dziewczyny często dążą do tego aby być tak piękne i szczupłe jak aktorki, modelki, co rzutuje na ich samoocenę. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji. My, dorośli, powinniśmy uczyć dzieci akceptacji siebie. Rodzinny dom powinien dawać poczucie wsparcia i bezpieczeństwa, dlatego opowieść o Weronice powinna przeczytać każda mama i każdy tata. Warto nad nią pochylić się wspólnie z dziewczynkami ale i chłopcami, by wspólnie zastanowić się nad tematem samooceny oraz nad tym, że można być „nieidealnym” i jednocześnie świetnie się czuć z tą „nieidealnością”.

Różnorodność to prawdziwe piękno gatunku ludzkiego. Nie zapominajmy o tym 🙂

Całość, zamknięta na 32 stronach i okraszona świetnymi ilustracjami, jest bardzo interesująca. Cena w wysokości kilkunastu złotych (sprawdź tutaj – klik) jest niewielka w porównaniu do wymowności treści w niej zawartej. Dobrze mieć ją w swojej biblioteczce.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Karty pracy

Nauka zdalna, nauka stacjonarna – karty pracy

Ostatnie miesiące to czas, gdy zajecia zdalne przeplatają się ze stacjonarnymi. Dlatego też chciałbym podzielić...

Karty pracy

Kiedy… Czuję… Potrzebuję… – materiały do pracy z dzieckiem (emocje)

Każdy z nas reaguje inaczej na doświadczenia, które napotykamy w ciągu życia. Ważne jest, abyśmy...

Książki

Co robić, gdy brakuje Ci odwagi, czyli Jennifer Shannon o tym, jak pracować z lękiem społecznym młodzieży

„Co robić, gdy brakuje Ci odwagi” to książka z pomocą której łatwiej pokonać lęk społeczny....

Karty pracy

Moje marzenia – materiały do pracy z dzieckiem

Nie wiem jak Ciebie, ale mnie nowy rok skłania do zrobienia „przeglądu” moich aktualnych pragnień...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka