Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Historyjki terapeutyczne. Samoocena: Weronika nie chce zostać modelką

Często pytacie o bajki terapeutyczne w różnych tematach. Wśród nich pojawia się często pewność siebie i samoocena. Przygotowałam więc recenzję książki, która podejmuje ten obszar. Obszar dla mnie szczególnie ważny, o czym mogliście przekonać się czytając mój post na temat kształtowania się wizerunku ciała.

Książeczka z serii „Wielkie problemy naszych dzieci” autorstwa Francesca Capelli pt. „Weronika nie chce zostać modelką” to opowieść o wymaganiach rodziców jakie stawiają wobec swoich dzieci, zgodnie ze swoją wizją ich przyszłości. To opowieść o akceptacji siebie.

Tak o tej historii pisze wydawca, Wydawnictwo WAM:
„Weronika ma pucołowatą buzię, krągłe ramionka i fałdki na brzuszku. Nic wielkiego – myśli, zadowolona ze swego wyglądu. Nie pochwalają tego jej babcia, mama i siostra, które są wiecznie na diecie. Życie jest trudne, gdy w domu przebywa się wśród samych supermodelek.

Seria „Wielkie problemy naszych dzieci” prezentuje historyjki terapeutyczne, służące zwerbalizowaniu problemu, a tym samym sprzyjające zrozumieniu lęków, obaw, niepowodzeń oraz pokazujące, jak należy sobie z nimi radzić.
Serię kierujemy nie tylko do dzieci, ale przede wszystkim do rodziców i nauczycieli. Pozwoli im ona wspierać dzieci i będzie pomocą pedagogiczną w przekazywaniu umiejętności pokonywania różnych trudności oraz budowania relacji z otoczeniem, a uczniów uwrażliwi na potrzeby innych.”

Tak, w rodzinie Weroniki modeling to już kwestia pokoleń. Dziewczynka odstaje jednak od trendów panujących w świecie mody, przez co ciągle jest na diecie. A przecież Weronika nie chce być modelką. Ma po swojej stronie tatę oraz przyjaciół, którzy pomagają jej w uświadomieniu mamy i babci, że piękno dziewczynki to ona sama a nie ilość fałdek na jej ciele.

We współczesnych mediach kreuje się wizję piękna jako szczupłą sylwetkę, twarz pozbawioną zmarszczek, nierówności. Młode dziewczyny często dążą do tego aby być tak piękne i szczupłe jak aktorki, modelki, co rzutuje na ich samoocenę. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji. My, dorośli, powinniśmy uczyć dzieci akceptacji siebie. Rodzinny dom powinien dawać poczucie wsparcia i bezpieczeństwa, dlatego opowieść o Weronice powinna przeczytać każda mama i każdy tata. Warto nad nią pochylić się wspólnie z dziewczynkami ale i chłopcami, by wspólnie zastanowić się nad tematem samooceny oraz nad tym, że można być „nieidealnym” i jednocześnie świetnie się czuć z tą „nieidealnością”.

Różnorodność to prawdziwe piękno gatunku ludzkiego. Nie zapominajmy o tym 🙂

Całość, zamknięta na 32 stronach i okraszona świetnymi ilustracjami, jest bardzo interesująca. Cena w wysokości kilkunastu złotych (sprawdź tutaj – klik) jest niewielka w porównaniu do wymowności treści w niej zawartej. Dobrze mieć ją w swojej biblioteczce.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Gry

„Gdybyś był…” Junior – gra dla chcących wiedzieć o sobie więcej

Myślałeś kiedyś o tym, jak by to było być kimś (lub czymś) innym? Na przykład...

Karty pracy

Mapa mojego serca – materiały do pracy z dzieckiem (emocje)

Ćwiczenie, które chcę Ci zaproponować, da dziecku możliwość przyjrzenia się temu, co (i na ile)...

Gry

Mindfulness. Afirmujący przyjaciele, czyli jak wykorzystać 30 kart dla dzieci wzmacniających samoocenę.

Zestaw „Mindfulness. Afirmujący przyjaciele. 30 kart dla dzieci wzmacniających samoocenę” to ciekawa i dość mało...

Książki

Rozwój emocjonalny młodszych dzieci: Akademia Inteligentnego Malucha. Inteligencja Emocjonalna

Przygotowałam dla Ciebie szybki rzut oka na książeczkę z serii, która ma za zadanie kształtować...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka