Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Tylko bez całowania! Czyli jak radzić sobie z niektórymi emocjami

Książka, o której chcę Ci dzisiaj opowiedzieć, to pierwsza pozycja dla dzieci, która trafiła do mojej kolekcji. Było to dawno dawno temu, gdy rozpoczęłam swoją pierwszą pracę jako psycholog w przedszkolu. Z podekscytowaniem (no dobrze, nie mniejszym niż teraz) szukałam pozycji, które pomogą dzieciom poznawać emocje na wiele różnych sposobów. Przedszkola tego już w moim życiu nie ma, natomiast pozostała ta książeczka, do której zawsze wracam z ogromną przyjemnością. „Tylko bez całowania! Czyli jak radzić sobie z niektórymi emocjami” Grzegorza Kasdepke.

Pozwólmy, by wydawca – „Nasza Księgarnia” – wprowadził nas w świat, który poznamy dzięki bohaterom opowiadań:

„W przedszkolu pojawia się pani Miłka – można powiedzieć – nauczycielka do zadań specjalnych. Ma rozmawiać z dziećmi o uczuciach, co nie będzie proste, mimo że przyprowadziła ze sobą nietypowego pomocnika – pajacyka. Całusy Rozalki, zazdrość o grzywkę, gniew Bodzia czy wstrętny rozgotowany por to tylko niektóre z problemów, z jakimi przyjdzie jej się zmierzyć…”

Książka, której czytanie to przyjemność, zarówno dla małych jak i dużych. Pomaga nazwać uczucia, które mogą być trudne do zrozumienia przez dzieciaki. Pokazuje, że odczuwanie różnych emocji jest całkowicie normalne i dobre, choć nie zawsze przyjemne. Pokazuje, że można odnaleźć wśród innych dzieci cała ich paletę.

Na około sześćdziesięciu pięknie ilustrowanych stronicach zawarto opowieści, które mogą ułatwić dzieciom zrozumienie emocji i zachowań im towarzyszącym. Są tu opisane te niezbyt przyjemne uczucia, takie jak wstyd, wstręt, zazdrość czy gniew. Oczywiście znajdzie się także miejsce na radość! Opisane są w sposób przystępny, niezbyt długi oraz niesamowicie zabawny. Dodatkowo przystępna sprawia, że warto rozważyć dodanie jej do biblioteczki.

Na zakończenie każdej opowieści znajdziesz „definicję” uczucia, o którym historia opowiadała. A ponieważ ja lubię na przekór, to właśnie od tej, krótkiej i językiem dzieci napisanej części, zaczynam spotkanie z książką – nie podając nazwy uczucia czytam jego opis, po czym dzieci zgadują z jaką emocję omawiać będziemy.

Co również bardzo wartościowe, po zakończeniu danego rozdziału znajdziesz praktyczne rady dla dzieci i pomocne wskazówki dla dorosłych.

„Tylko bez całowania” to świetny przewodnik po uczuciach. Książka jest wstępem, który z pewnością ułatwi każemy dorosłemu nawiązanie rozmowy z dziećmi na temat tego, co przeżywa każdy z nas.

PS. Okładka książki, którą widzisz na zdjęciu to szata graficzna pierwszego wydania. Obecnie na rynku pozycja ta występuje z inną okładką, jednak zawartość i ilustracje wewnątrz są niezmienione. Zobaczyć i kupić można kupić ją tutaj – klik

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Karty pracy

Moje potrzeby – karta pracy

Ćwiczenie, które chcę dzisiaj zaproponować, da możliwość przyjrzenia się potrzebom osoby je wykonującej. Piszę osoby,...

Czytelnia

Terapia zabawą

W ostatnich wiadomościach, które dostaję do Was na Facebooku i Instagramie, pojawiło się kilka pytań...

Karty pracy

Termometr złości – materiały do pracy z dzieckiem (emocje)

Przygotowałam dla Ciebie kolejną pomoc, która pomoże w pracy z trudnymi emocjami. Tym razem na...

Gry Karty pracy

POTWORY – MEMORY: karty do pobrania (emocje)

O tym, ze lubię różnego rodzaju stwory i potwory pewnie już wiecie. Lubię tez memory,...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka