Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Rozwój emocjonalny młodszych dzieci: Akademia Inteligentnego Malucha. Inteligencja Emocjonalna

Przygotowałam dla Ciebie szybki rzut oka na książeczkę z serii, która ma za zadanie kształtować umiejętności kluczowe w rozwoju dziecka. Akademia Inteligentnego Malucha wydawnictwa Klett składa się z trzech pozycji: Inteligencja Logiczna, Inteligencja Kreatywna i Inteligencja Emocjonalna. Tym razem przyjrzyjmy się tej ostatniej.

EQ – Inteligencja Emocjonalna skierowana jest głównie do pracy dziecka i rodzica. Spotkanie z książką jest „okazją do wczesnego ćwiczenia ważnych właściwości emocjonalnych i społecznych, takich jak rozumienie innych, zdolność do kontroli swojego zachowania, zdolność do wyrażania uczuć czy nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi”.

Ciekawa dla dziecka forma w postaci książeczki z naklejkami daje możliwość  rozmowy z najmłodszymi na tematy niezbędne w adekwatnej socjalizacji i pomaga ćwiczyć przydatne umiejętności.

Na każdej stronie znajdziemy zadanie dla dziecka z naklejkami oraz temat do rozmowy z dzieckiem. Na końcu ćwiczeniówki w specjalnie przygotowanej tabelce znajdują się pomysły na kolejne zabawy z dzieckiem (w większości to dodatkowe tematy do rozmowy).

To co zwraca moją uwagę to bardzo fajne wykonanie książeczki i ładne rysunki. W środku znajdziemy około trzydziestu stron w formacie a4. Jeśli miałabym się czegoś przyczepić – kilka razy w tekście użyto słowa ” grzeczny” – o tym, dlaczego wolę go unikać pisałam tutaj – klik.

Zważając na fakt, że chciałabym korzystać z tej pomocy więcej niż raz, naklejki (oryginalnie nadrukowane na papierze bardzo dobrej jakości) zalaminowałam i wycięłam. Dzięki temu będę mieć możliwość wracać do niej wielokrotnie.

Książeczki z tej serii dostępne są w trzech przedziałach wiekowych.

– dla 2- i 3- latków (tutaj – klik)

– dla 3- i 4- latków (tutaj – klik) – to ta, którą ja posiadam

– dla 4- i 5- latków (tutaj – klik)

Cieszy mnie fakt, że rynek wydawniczy w zakresie emocji i umiejętności społecznych wciąż się rozwija. Byłoby wspaniale, gdyby tego typu wydawnictwa skłaniały do codziennych rozmów z maluchami a później do testowania nowo nabyty umiejętności.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Książki

Bajki – pomagajki: Chciejskie potwory, czyli jak nauczyć dziecko stawiania sobie granic

Czasem zdarza się tak, że dzieci nie znają umiaru w napływających dookoła przyjemnościach. Zaczynają grać...

Gry Karty pracy

Co myślę? Co czuję? Co robię? Gra ucząca rozróżniania myśli, uczuć i zachowań 

Podczas pracy z dzieckiem, szczególnie tej zakorzenionej w nurcie poznawczo-behawioralnym, zwykle nieuchronnie nadchodzi ten czas,...

Czytelnia

Kiedy do szkoły? O dojrzałości szkolnej

Rozpoczęły się wakacje. A wraz z  nimi, dla niektórych rodziców i dzieci, czas przygotowań do...

Karty pracy

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – kolorowanka

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Autyzm jest obecnie diagnozowany w Polsce u 1...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka