Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Rozwój emocjonalny młodszych dzieci: Akademia Inteligentnego Malucha. Inteligencja Emocjonalna

Przygotowałam dla Ciebie szybki rzut oka na książeczkę z serii, która ma za zadanie kształtować umiejętności kluczowe w rozwoju dziecka. Akademia Inteligentnego Malucha wydawnictwa Klett składa się z trzech pozycji: Inteligencja Logiczna, Inteligencja Kreatywna i Inteligencja Emocjonalna. Tym razem przyjrzyjmy się tej ostatniej.

EQ – Inteligencja Emocjonalna skierowana jest głównie do pracy dziecka i rodzica. Spotkanie z książką jest „okazją do wczesnego ćwiczenia ważnych właściwości emocjonalnych i społecznych, takich jak rozumienie innych, zdolność do kontroli swojego zachowania, zdolność do wyrażania uczuć czy nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi”.

Ciekawa dla dziecka forma w postaci książeczki z naklejkami daje możliwość  rozmowy z najmłodszymi na tematy niezbędne w adekwatnej socjalizacji i pomaga ćwiczyć przydatne umiejętności.

Na każdej stronie znajdziemy zadanie dla dziecka z naklejkami oraz temat do rozmowy z dzieckiem. Na końcu ćwiczeniówki w specjalnie przygotowanej tabelce znajdują się pomysły na kolejne zabawy z dzieckiem (w większości to dodatkowe tematy do rozmowy).

To co zwraca moją uwagę to bardzo fajne wykonanie książeczki i ładne rysunki. W środku znajdziemy około trzydziestu stron w formacie a4. Jeśli miałabym się czegoś przyczepić – kilka razy w tekście użyto słowa ” grzeczny” – o tym, dlaczego wolę go unikać pisałam tutaj – klik.

Zważając na fakt, że chciałabym korzystać z tej pomocy więcej niż raz, naklejki (oryginalnie nadrukowane na papierze bardzo dobrej jakości) zalaminowałam i wycięłam. Dzięki temu będę mieć możliwość wracać do niej wielokrotnie.

Książeczki z tej serii dostępne są w trzech przedziałach wiekowych.

– dla 2- i 3- latków (tutaj – klik)

– dla 3- i 4- latków (tutaj – klik) – to ta, którą ja posiadam

– dla 4- i 5- latków (tutaj – klik)

Cieszy mnie fakt, że rynek wydawniczy w zakresie emocji i umiejętności społecznych wciąż się rozwija. Byłoby wspaniale, gdyby tego typu wydawnictwa skłaniały do codziennych rozmów z maluchami a później do testowania nowo nabyty umiejętności.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Czytelnia

Jak wspierać dziecko w zmianie szkoły?

Powodów, dla których dziecko zmienia szkołę, jest wiele. Może być to na przykład zmiana miejsca...

Inspiracje Książki

Karty obrazkowe: Kapitan Nauka. Poznaję świat. Emocje!

Zasadniczo, zestaw kart o którym w tym poście będzie, adresowany jest dla maluchów, już od...

Książki

Trudne Emocje: Co robić, gdy się martwisz – poradnik dla dzieci lękliwych Dawn Huebner

Lęk to emocja, którą odczuwamy w każdym wieku. Niezwykle potrzebna, bowiem chroni zarówno dorosłych jak...

Książki

„Hej Mimi, chodź już spać!”, czyli książka, która wspiera dzieci w zasypianiu

„Hej Mimi, chodź już spać!” to niezwykła książka dla dzieci, której autorką jest Agnieszka Piotrowska,...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka