Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Bajki – pomagajki. Gdy dziecko nie radzi sobie z przegrywaniem: Królik Franek i tajemnica dobrej zabawy

Gry wywołują silne emocje nie tylko u dzieci. Radość z miło spędzonego czasu z bliskimi, podekscytowanie z rywalizacji, euforia ze zwycięstwa. Ale także równie często smutek i złość z powodu przegranej. Strach przed przegraną i obawa, że ktoś może być lepszy. Mimo, iż na tym właśnie polega gra i by ktoś wygrał ktoś inny musi być przegranym, to wcale nie jest proste do zaakceptowania dla maluchów, które w przypływie silnych, nieprzyjemnych emocji, często reagują wybuchem trudnych zachowań. Jeśli dziecko ma problem z przegrywaniem można sięgnąć po bajkę – najnowszą pozycję wydawnictwa Wilga „Królik Franek i tajemnice dobrej zabawy”, której autorką jest Marta Krzemińska.

To bajka skierowana głownie do przedszkolaków, której głównym bohaterem jest królik o imieniu Franek. Zwierzak bardzo lubi grać w gry, a szczególnie uwielbia grę memory. Mimo, iż często wygrywa, bowiem jest naprawdę dobrze radzi sobie z zapamiętywaniem, to nie zawsze mu się to udaje. I wtedy okazuje się, że Franek nie jest najlepszy w przegrywaniu i obraża się na wszystkich uczestników gry. Z pomocą w radzeniu sobie w sytuacji porażki przychodzą mu członkowie jego rodziny oraz… prosiaczek Alfik. Mały królik uczy się mierzyć z trudnymi emocjami. Z tymi emocjami skonfrontować mają okazję się również dzieci – na ostatnich stronach książeczki znalazły się nawiązujące do treści pytania.

„Królik Franek i tajemnica dobrej zabawy” to ciekawa, trzydziesto stronicowa książka z prostym przekazem i kolorowymi rysunkami dla dzieci które uczą się radzenia sobie z trudnymi chwilami. Na pewno ułatwi zrozumieć im pewne sytuacje i uczucia temu towarzyszące. Może się okazać, że sympatyczny królik będzie dla dzieci inspiracją i wzorem do naśladowania. Do tego niska cena tej niewielkiej książeczki (sprawdź tutaj – klik) pozwala na jej zakup bez wyrzutów sumienia.

PS. W treści pojawia się słowo grzeczny 😉 Ale mogę z tym żyć i czytając dzieciom zastępuję je innym słowem 😉

PS 2. W serii dostępna jest jeszcze jedna książka o przygodach Franka, o której więcej przeczytasz tutaj – klik.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Karty pracy

Nauka zdalna, nauka stacjonarna – karty pracy

Ostatnie miesiące to czas, gdy zajecia zdalne przeplatają się ze stacjonarnymi. Dlatego też chciałbym podzielić...

Książki

Poznaj siebie, czyli Katarzyna Miller i Joanna Olekszyk przedstawiają karty emocji

Przyszedł do mnie ostatnio zestaw kart emocji „Poznaj siebie”, którego autorkami są Katarzyna Miller oraz...

Karty pracy

Boże Narodzenie – karta pracy

Święta Bożego Narodzenia to czas refleksji i spotkań – także tych z samym sobą. Do...

Gry

Gra z emocjami: Gorący ziemniak junior

Nie od dziś wiadomo, że ziemniak to fantastyczne warzywo. Oprócz niewątpliwych walorów smakowych (po odpowiedniej...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka