Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Mijamy się – ROZWÓD – karty, które wspierają rozmowy o rozstaniu rodziców

Rozwód jest powszechnie uważany za jedno z najtrudniejszych wydarzeń w życiu. To proces, który może być szczególnie wymagający dla dzieci, gdyż wymaga dostosowania się do nowej rzeczywistości i radzenia sobie z intensywnymi emocjami. Jest to proces wymagający także dla dorosłych (rodziców czy specjalistów) , którzy szukają różnych sposobów na wspieranie dzieci w czasie rozstania rodziców. Czasem pomocne bywa sięgnięcie po narzędzia, które pomagają o sytuacji rozwodu rozmawiać. Pisałam o nich już tutaj. Dzisiaj do tych narzędzi dokładam kolejną pomoc – karty „Mijamy się – rozwód”, o których jest niniejsza recenzja. 

W niewielkich rozmiarach pudełku znajdziemy 64 karty, które dzielą się na trzy rodzaje – karty metaforyczne (20 szt), karty z pytaniami i odpowiedziami (24 szt) oraz karty z pytaniami (20 szt). 

Obrazy metaforyczne na kartach pozwalają dzieciom wyrazić swoje emocje w sposób bardziej symboliczny, co może być na pewnym etapie bardziej dostępne dla nich niż rozmowa wprost o trudnych uczuciach. Obrazy dobrane są w taki sposób, że realnie można odnieść je do sytuacji rozwodu i doświadczeń z nim związanych. Jednocześnie są bardzo estetyczne. 

Pytania na kartach są dobrze przemyślane i pomagają dorosłym w prowadzeniu rozmów z dziećmi na temat rozstania. Pytania te są stworzone w taki sposób, aby poszerzyć wgląd dziecka, jednocześnie zachęcają do szczerych odpowiedzi. Pomagają one dziecku wyrazić swoje obawy i lęki, a także zrozumieć, że są one normalne w takiej sytuacji.

Jakoś wykonania produktu jest dobra, karty są przyjemne w dotyku a kompaktowe pudełko powoduje, że łatwo zabrać je ze sobą, nie zajmuje także dużo miejsca na półce. Cena zestawu nie należy do najniższych (można sprawdzić ją tutaj), natomiast to już raczej standard w przypadku pomocy terapeutycznych. 

Jaka jest moja opinia na temat kart „Mijamy się – rozwód”? Moim zdaniem stanowią przydatne narzędzie do wsparcia dzieci i młodzieży w sytuacji rozstania rodziców. Jeśli to temat dla Was bliski i wspieracie dzieci w tym obszarze – warto po nie sięgnąć. 

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Czytelnia

„Dlaczego nie mogę być piękna?” Kształtowanie się wizerunku ciała dziewczyny

Prowadzenie warsztatów na temat wizerunku własnego ciała z nastolatkami to jeden z tych fragmentów mojej...

Czytelnia

Cele w pracy psychologa z dzieckiem przedszkolnym – rozwój emocjonalno-społeczny

Pracując z dzieckiem w wieku przedszkolnym powinniśmy określić cele, które zamierzamy realizować na rzecz prawidłowego...

Karty pracy

Moje potrzeby – karta pracy

Ćwiczenie, które chcę dzisiaj zaproponować, da możliwość przyjrzenia się potrzebom osoby je wykonującej. Piszę osoby,...

Inspiracje

Emocje – zrób to sam DIY cz.3 – Wiszące humorki

Wprawne oko stałego czytelnika pewnie szybciutko się zorientuje, że do wykonania kolejnej pomocy którą chciałabym...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka