Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Jak wspierać dziecko przed egzaminem?

Wspieranie dziecka, które będzie zdawać egzamin, zarówno w sferze edukacyjnej, jak i emocjonalnej, jest bardzo ważne. Jak my, jako dorośli, czy to rodzice, czy specjaliści pracujący z dziećmi, możemy pomóc dziecku w przygotowaniach do egzaminu? Oto kilka sposobów, jak możesz wspierać dziecko przed egzaminem, aby pomóc mu przejść przez ten wymagający okres w życiu.

Zapewnij wsparcie

To niezwykle istotne, aby dziecko czuło się akceptowane i ważne niezależnie od wyników egzaminu. Dlatego ważne jest, abyś wyrażał swoje wsparcie, przypominając mu, że oceny nie definiują jego wartości jako osoby. Możesz podkreślić jego unikalne cechy, talenty i osiągnięcia poza światem szkolnym, co pomoże mu zrozumieć, że jest ceniony niezależnie od wyników egzaminacyjnych.

Wspieraj pozytywny sposób myślenia

Skoncentruj się na budowaniu pozytywnego nastawienia u dziecka, pomagając mu przekształcić negatywne myśli w pozytywne. Wsparcie w kształtowaniu pozytywnego sposobu myślenia może mieć kluczowe znaczenie dla budowania dobrego samopoczucia w tu i teraz oraz radzenia sobie z stresem.

Dbaj o równowagę w życiu

Zachęcaj dziecko do utrzymywania równowagi między nauką a odpoczynkiem. Regularne przerwy od nauki, czas spędzony na hobby czy spotkania z przyjaciółmi mogą pomóc w zmniejszeniu stresu i poprawieniu samopoczucia psychicznego. Pomóż dziecku zrozumieć, że dbanie o swoje dobre samopoczucie jest równie ważne jak nauka. 

Wspieraj zdrowy tryb życia

Zaproś dziecko do zadbania o odpowiednią ilość snu, zdrowe posiłki i regularną aktywność fizyczną. Zdrowy tryb życia jest kluczowy dla optymalnego funkcjonowania mózgu i zdolności skupienia się. Zapewnienie dziecku odpowiedniej opieki nad jego zdrowiem fizycznym daje możliwość podejścia do egzaminu w pełni sił, ale także modeluje ten sposób dbania o siebie przed przyszłym ważnymi wydarzeniami. 

Oferuj pomoc w zrozumieniu materiału

Jeśli dziecko ma trudności z jakimś zagadnieniem, poświęć mu czas i uwagę, aby pomóc mu je zrozumieć. Możecie sięgnąć po wsparcie innych osób, poszukać materiałów online lub po prostu spędzić razem więcej czasu na wyjaśnianiu trudnych kwestii (w sposób prosty i zrozumiały dla dziecka). Dzięki takiemu wsparciu dziecko będzie miało większą motywację do kontynuowania nauki.

Pomóż w radzeniu sobie z emocjami 

Egzaminy powodują, że dziecko doświadcza wielu emocji, często trudnych, z którymi nie łatwo im sobie radzić. Dlatego ważne jest, abyś był obecny i dostępny, aby wysłuchać jego obaw i trosk. Pokaż zrozumienie dla jego uczuć, potwierdzając, że wszystko co czuje w tek sytuacji jest normalną reakcją, jednocześnie dając do zrozumienia, że jest to uczucie, z którym można pracować. Wsparcie emocjonalne i zrozumienie mogą pomóc dziecku w zmniejszeniu napięcia i zwiększeniu pewności siebie. 

Warto również pamiętać, że istnieją różne narzędzia i materiały, które mogą pomóc w przygotowaniach, takie jak karty pracy „Będę zdawać egzamin”. Dzięki nim dziecko może poszerzać wgląd we własne emocje związane z egzaminem, rozwijać umiejętności organizacji i planowania nauki oraz radzenia sobie ze stresem egzaminacyjnym.

Pamiętaj, że wspieranie dziecka podczas okresu egzaminacyjnego to proces, który wymaga cierpliwości, zrozumienia i zaangażowania. Dbaj o stworzenie atmosfery wsparcia i akceptacji, która umożliwi dziecku poradzenie sobie na egzaminach.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Czytelnia

Niezła sztuka – arteterapia w pracy z dzieckiem

Arteterapia to twórczy trening, który może być z powodzeniem wykorzystywany w pracy z dzieckiem. Stanowi...

Książki

Książka o uczuciach: Narysuję to, co czuję!

Plan był taki, by chwilkę odpocząć od recenzji. Plan był taki, bo… narzekacie, że za...

Gry

Gra z emocjami: Imionki

Jedenaście różnych potworków zamieszkało w pudełku zaprezentowanym przez wydawnictwo Granna. Są kolorowe i wyjątkowe, każdy...

Gry

Gramy i emocje odkrywamy: Góra Uczuć 

Przydatna zarówno w gabinecie, jak i podczas pracy rodzica z dzieckiem. Ciekawa i budująca pozytywną...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka