Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Poznaj siebie, czyli Katarzyna Miller i Joanna Olekszyk przedstawiają karty emocji

Przyszedł do mnie ostatnio zestaw kart emocji „Poznaj siebie”, którego autorkami są Katarzyna Miller oraz Joanna Olekszyk. Karty metaforyczne uwielbiam, dlatego i te przyjęłam z wielkim entuzjazmem i przygotowałam dla Was recenzję tej pomocy.

To co przykuwa uwagę to fakt, że zestaw jest wspaniałe wydany. W pięknej twardej oprawie, w pudełeczku zamykanym na magnes, w środku którego znajdziemy 55 kart i niewielkich rozmiarów książeczkę. Ogromnie podoba mi się wykonanie tego zestawu, jest niezwykle estetyczne. Karty są bardzo ładnie narysowane. Każda z nich ma inną grafikę wraz z podpisem emocji, który przedstawia. W książeczce natomiast możemy znaleźć opisane wszystkie emocje, które przedstawione są na karcie. Opisowi każdej emocji towarzyszy wytłumaczenie po co nam to uczucie oraz 3 zadania do wykonania. Wszystko przedstawione w sposób jasny, w pełni zrozumiały dla czytelnika.

Talię kart możemy wykorzystać na wiele sposobów. Autorki proponują na przykład wylosować jedną z kart na chybił trafił i zobaczyć, jakie uczucie chce do losującego przemówić, poczytać o nim w książce, wykonać zadania. Można też odszukać kartę, która przedstawia uczucie, które Cię teraz trapi lub zastanawia i popatrzeć na kartę, poczytać, podumać.

Mi przychodzi do głowy następujące zadanie. Wybierz 3 karty uczuć, do których Ci dzisiaj najbliżej oraz 3 karty uczuć, które do których Ci dziś najdalej. Przyjrzyj się im z uważnością. O czym mogą Cię informować? Przeczytaj potem kolejno opis każdej z emocji w książeczce oraz wykonaj zaproponowane zadania.

Myślę, że karty świetnie sprawdzą się w trakcie pracy i warsztatów z dorosłymi, ale mogą być także cenną pomocą także w trakcie spotkań ze starszymi dziećmi i młodzieżą. Podczas zajęć grupowych mogą sprawdzić się podczas rundki mającej na celu określenie swojego stanu emocjonalnego na początku lub końcu zajęć.

Przyznam szczerze, że biorąc pod uwagę cenę, za którą można kupić karty (tu znajdziesz najtaniej) oraz jakość ich wykonania niewątpliwie jest to pomoc po którą warto sięgnąć. Ja bardzo się cieszę, że mam ją w swoich zasobach.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Inspiracje

Komiks – trudne sytuacje społeczne w życiu dziecka

O niektórych, trudnych sytuacjach w życiu młodego człowieka, trudno jest rozmawiać wprost. ​Wykorzystanie komiksu to...

Karty pracy

Ja w klasie – karta pracy

Dzieci spędzają w szkole dużą większość swojego dzieciństwa i znaczną część dorastania. To, czego dzieci...

Czytelnia

Cele, które można realizować w trakcie zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne

Zastanawiasz się jakie cele możesz realizować na zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne dzieci i młodzieży jako...

Karty pracy

Wielkanoc – karta pracy

Karta pracy, którą chcę dziś zaproponować, pomoże osobie ją wypełniającej przyjrzeć się emocjom i potrzebom...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka