Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Poznaj siebie, czyli Katarzyna Miller i Joanna Olekszyk przedstawiają karty emocji

Przyszedł do mnie ostatnio zestaw kart emocji „Poznaj siebie”, którego autorkami są Katarzyna Miller oraz Joanna Olekszyk. Karty metaforyczne uwielbiam, dlatego i te przyjęłam z wielkim entuzjazmem i przygotowałam dla Was recenzję tej pomocy.

To co przykuwa uwagę to fakt, że zestaw jest wspaniałe wydany. W pięknej twardej oprawie, w pudełeczku zamykanym na magnes, w środku którego znajdziemy 55 kart i niewielkich rozmiarów książeczkę. Ogromnie podoba mi się wykonanie tego zestawu, jest niezwykle estetyczne. Karty są bardzo ładnie narysowane. Każda z nich ma inną grafikę wraz z podpisem emocji, który przedstawia. W książeczce natomiast możemy znaleźć opisane wszystkie emocje, które przedstawione są na karcie. Opisowi każdej emocji towarzyszy wytłumaczenie po co nam to uczucie oraz 3 zadania do wykonania. Wszystko przedstawione w sposób jasny, w pełni zrozumiały dla czytelnika.

Talię kart możemy wykorzystać na wiele sposobów. Autorki proponują na przykład wylosować jedną z kart na chybił trafił i zobaczyć, jakie uczucie chce do losującego przemówić, poczytać o nim w książce, wykonać zadania. Można też odszukać kartę, która przedstawia uczucie, które Cię teraz trapi lub zastanawia i popatrzeć na kartę, poczytać, podumać.

Mi przychodzi do głowy następujące zadanie. Wybierz 3 karty uczuć, do których Ci dzisiaj najbliżej oraz 3 karty uczuć, które do których Ci dziś najdalej. Przyjrzyj się im z uważnością. O czym mogą Cię informować? Przeczytaj potem kolejno opis każdej z emocji w książeczce oraz wykonaj zaproponowane zadania.

Myślę, że karty świetnie sprawdzą się w trakcie pracy i warsztatów z dorosłymi, ale mogą być także cenną pomocą także w trakcie spotkań ze starszymi dziećmi i młodzieżą. Podczas zajęć grupowych mogą sprawdzić się podczas rundki mającej na celu określenie swojego stanu emocjonalnego na początku lub końcu zajęć.

Przyznam szczerze, że biorąc pod uwagę cenę, za którą można kupić karty (tu znajdziesz najtaniej) oraz jakość ich wykonania niewątpliwie jest to pomoc po którą warto sięgnąć. Ja bardzo się cieszę, że mam ją w swoich zasobach.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Gry

Gramy i emocje odkrywamy: Gra planszowa MiJaMy Się

O tym, że za pomocą gier można przepracować z dziećmi wiele tematów, nikogo pewnie przekonywać...

Książki

Bajki – pomagajki: Tomcio rozwiązuje problemy. Sen

Problemy snu u dzieci to temat, który bardzo często przewija się w moich rozmowach z...

Książki

Krok po kroku: „Siku na nocniku”, „Pa, pa smoczku”, „Myjemy ząbki”, „Zasypianka wyliczanka”

Ćwiczenie nowych umiejętności dla maluchów nie zawsze jest proste. Zmiany w życiu dziecka często wiążą...

Czytelnia

7 rzeczy, które MUSISZ wiedzieć o zabawie z dzieckiem!

1. Zabawa to najlepszy sposób na budowanie relacji z dzieckiem. Są dużo większe szanse, że...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka