Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Za siódmą górą, czyli bajka o radzeniu sobie po stracie taty

Temat śmierci i żałoby pojawia się u mnie w gabinecie często a wspieranie dzieci w przeżywaniu straty to ważna część mojej pracy. Na blogu znajdziecie już wpis o tym jak rozmawiać z dziećmi o śmierci a na stronie dostępne są także karty pracy wspierające w przeżywaniu żałoby „Gdy ktoś odchodzi”, które ułatwiają pracę z dzieckiem w obszarze straty. Dziś przychodzę do Was z recenzją książki, po którą warto sięgnąć, gdy mowa o stracie rodzica.

Za siódmą górą to niedługie opowiadanie z serii „Bajka Plasterek” Fundacji Hospicyjnej. Bajka została napisana z myślą o dzieciach w wieku 4-9 lat, którzy doświadczyli śmierci swojego taty. Autorką jest Magda Małkowska, a za piękne ilustracje odpowiada Hanna Kmieć.

Główną bohaterką opowiadania jest ośmioletnia Miłka, która uwielbiała, kiedy tata opowiadał jej różne przepiękne bajki. Lubiła zwłaszcza tę o czekoladowym koniu. Kiedy umiera jej tata, twórca najwspanialszych opowieści, Miłka próbuje być dzielna, lecz zamyka się w sobie. Wraz z fizyczną stratą taty, traci również więź emocjonalną z własną mamą, która pogrążona w żałobie musi opiekować się również młodszą siostrą Miłki. Mama naszej głównej bohaterki zbiera w końcu swoje siły, by porozmawiać ze starszą swoją córką i pomóc jej poczuć się znowu, jak w cudownym świecie opowieści taty.

Bajka Za siódmą górą jest opowieścią terapeutyczną. Ma pomóc dzieciom pogodzić się ze stratą najbliższej im osoby, czyli rodzica. Smutna historia ma jednak dobre zakończenie i fantastyczny morał potrzebny każdemu dziecku, które straciło bliską osobę. Przekazuje bardzo ważną informację: jeśli kogoś się bardzo mocno kochało, to osoba ta nie znika nawet po śmierci.

Książka składa się z trzech części. Rozpoczyna ją historia Miłki i śmierci jej taty. Następnie przytoczona jest najpiękniejsza dla głównej bohaterki bajka o czekoladowym koniu. Ostatnie strony książki są puste. Jest to miejsce na napisanie własnej bajki przez dziecko z pomocą bliskiej mu osoby. Książeczka zatem uczy radzić sobie w trudnych momentach życia i sięgać po wyobraźnię. Pozycja zdecydowanie bardzo warta uwagi. Zachęcam do czytania z dziećmi w sytuacji straty. Książkę w przystępnej cenie można zakupić tutaj.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Karty pracy

Nauka zdalna, nauka stacjonarna – karty pracy

Ostatnie miesiące to czas, gdy zajecia zdalne przeplatają się ze stacjonarnymi. Dlatego też chciałbym podzielić...

Karty pracy

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – karta pracy

Kart zawiera ukryte hasło – stwierdzenie. Zachęć dziecko do jego odnalezienia – pomoże w tym...

Gry

Gramy i emocje odkrywamy: Straszny dwór

Tak się złożyło, że ostatnio dość często mierzyliśmy się z dzieciakami z różnymi lękami. Wśród...

Karty pracy

Pobyt w szpitalu – karta pracy

Pobyt w szpitalu może być stresujący i trudny dla wielu osób, nie tylko dla najmłodszych....

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka