Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Za siódmą górą, czyli bajka o radzeniu sobie po stracie taty

Temat śmierci i żałoby pojawia się u mnie w gabinecie często a wspieranie dzieci w przeżywaniu straty to ważna część mojej pracy. Na blogu znajdziecie już wpis o tym jak rozmawiać z dziećmi o śmierci a na stronie dostępne są także karty pracy wspierające w przeżywaniu żałoby „Gdy ktoś odchodzi”, które ułatwiają pracę z dzieckiem w obszarze straty. Dziś przychodzę do Was z recenzją książki, po którą warto sięgnąć, gdy mowa o stracie rodzica.

Za siódmą górą to niedługie opowiadanie z serii „Bajka Plasterek” Fundacji Hospicyjnej. Bajka została napisana z myślą o dzieciach w wieku 4-9 lat, którzy doświadczyli śmierci swojego taty. Autorką jest Magda Małkowska, a za piękne ilustracje odpowiada Hanna Kmieć.

Główną bohaterką opowiadania jest ośmioletnia Miłka, która uwielbiała, kiedy tata opowiadał jej różne przepiękne bajki. Lubiła zwłaszcza tę o czekoladowym koniu. Kiedy umiera jej tata, twórca najwspanialszych opowieści, Miłka próbuje być dzielna, lecz zamyka się w sobie. Wraz z fizyczną stratą taty, traci również więź emocjonalną z własną mamą, która pogrążona w żałobie musi opiekować się również młodszą siostrą Miłki. Mama naszej głównej bohaterki zbiera w końcu swoje siły, by porozmawiać ze starszą swoją córką i pomóc jej poczuć się znowu, jak w cudownym świecie opowieści taty.

Bajka Za siódmą górą jest opowieścią terapeutyczną. Ma pomóc dzieciom pogodzić się ze stratą najbliższej im osoby, czyli rodzica. Smutna historia ma jednak dobre zakończenie i fantastyczny morał potrzebny każdemu dziecku, które straciło bliską osobę. Przekazuje bardzo ważną informację: jeśli kogoś się bardzo mocno kochało, to osoba ta nie znika nawet po śmierci.

Książka składa się z trzech części. Rozpoczyna ją historia Miłki i śmierci jej taty. Następnie przytoczona jest najpiękniejsza dla głównej bohaterki bajka o czekoladowym koniu. Ostatnie strony książki są puste. Jest to miejsce na napisanie własnej bajki przez dziecko z pomocą bliskiej mu osoby. Książeczka zatem uczy radzić sobie w trudnych momentach życia i sięgać po wyobraźnię. Pozycja zdecydowanie bardzo warta uwagi. Zachęcam do czytania z dziećmi w sytuacji straty. Książkę w przystępnej cenie można zakupić tutaj.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Czytelnia

Pozytywne strony „negatywnych” emocji

Na dzień przed napisaniem tego posta w wypadku samochodowym pod Krakowem zmarł chłopak. Nie znałam...

Czytelnia

Dlaczego ono takie jest? Środowiskowe i genetyczne uwarunkowania temperamentu

Pytanie jakie czynniki wpły­wają na kształtowanie się cech temperamentu ludzi – biologiczne czy środowiskowe –...

Karty pracy

Portret moich emocji – materiały do pracy z dzieckiem (złość, lęk, radość, smutek, odraza)

Jak wygląda moja  złość? Lęk? A radość? Czy mogę sobie je w jakiś sposób wyobrazić?...

Karty pracy

Moje potrzeby – karta pracy

Ćwiczenie, które chcę dzisiaj zaproponować, da możliwość przyjrzenia się potrzebom osoby je wykonującej. Piszę osoby,...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka