Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Rozmowa z dzieckiem o emocjach w obliczu wojny – kalendarz emocji do pobrania

W związku z wojną na Ukrainie doświadczamy mnóstwo emocji. Zarówno my, dorośli, jak i dzieci. To bardzo ważne, by dać przestrzeń na ich przeżywanie, by się nimi zaopiekować i zaakceptować to, że się pojawiają. To bardzo ważne, by pozwolić dzieciom na odczuwanie tego, co odczuwają. To bardzo ważne, by nie zaprzeczać ich uczuciom i wysyłać komunikat, że to naturalne, że tak czują. 

Zastanawiałam się nad tym, jak mogę wesprzeć nas dorosłych w robieniu przestrzeni na dzielenie się emocjami, pokazywanie, że doświadczanie lęku, smutku, złości, ale także po prostu radości (co wcale nie jest takie oczywiste) w tej sytuacji jest w porządku. 

I pomyślałam, że chciałabym podzielić się z Wami marcową kartą z kalendarza emocji „Jak się dzisiaj czuję?”, który pomoże monitorować stan emocjonalny w tym czasie, ale też otworzy przestrzeń do rozmowy na temat emocji. 

Zachęcam Was do wspólnego wypełniania kalendarza wraz z dziećmi i oczywiście rozmowy na temat emocji, których doświadczają w tym trudnym czasie. Wydrukujcie kartkę z kalendarza dla każdego z domowników, dla każdego ucznia i nauczyciela w klasie czy grupie, dla każdego dziecka i wychowawcy w świetlicy czy jakiejkolwiek innej konfiguracji potrzebujecie. Jeśli z kalendarzem pracujecie z dziećmi, pamiętajcie, by dać im czas i w miarę możliwości nie sugerować tego, co powinny zaznaczyć. Zadbajcie natomiast o modelowanie – gdy przeżywacie jakieś uczucia i mówicie o nich wprost oraz pokazujecie jak sobie z nimi konstruktywnie radzicie, stajecie się wzorem do naśladowania i pokazujecie, że mówienie o różnych emocjach (także tych trudnych i niezbyt przyjemnych) jest w porządku i że jest na nie przestrzeń w Waszych relacjach. 

Poniżej znajdziecie kartki z kalendarza na marzec 2022 przygotowane w dwóch wersjach: czarno-białej oraz kolorowej. Możeszcie zdecydować, które z nich wydrukować. 

Kalendarz to każdego dnia pięć twarzy przedstawiające konkretne emocje (warto zaprosić osobę wypełniającą kalendarz do ich nazwania) oraz szósta, która jest pusta i daje możliwość narysowania dodatkowej emocji lub uczucia, jeśli tylko taka potrzeba się pojawi. Kolorować można na różne sposoby. Można jednym kolorem zakolorywać wszystkie zauważone emocje, które pojawiły się danego dnia. Można dla każdej emocji wybrać jeden z kolorów i korzystać z nich podczas oznaczania emocji. Można wybrać trzy kolory, każdy z nich określający inne natężenie emocji (np. silne – czerwony , średnie – żółty , słabe – niebieski) i dzięki temu sprawdzać intensywność pojawiających się odczuć.

Mam nadzieję, że praca z kalendarzem będzie dla Was cennym wsparciem w trakcie rozmów z dziećmi na temat tego, czego doświadczają i co odczuwają.

pobierz
pobierz

Jeżeli potrzebujesz więcej kart pracy - zajrzyj tutaj.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Czytelnia

Jak stymulować rozwój emocjonalno – społeczny dziecka? Eksperyment!

Nie tylko z racji zawodu, jest to dla mnie niezwykle ważna sfera życia człowieka. Niestety,...

Książki

Kolorowanki relaksacyjne

Kolorowanki to coraz bardziej doceniana i popularna forma relaksu. Znalezienie każdego dnia choć kilku minut...

Czytelnia

Grzeczny – dlaczego to słowo powinno być zakazane?

Grzeczny. Słowo na które, przyznam szczerze, mam alergię – o czym świetnie wiedzą rodzice dzieci...

Książki

Bajki z emocjami (lęk): Wilczek Leon – odwaga i uważność

Praca z lękami u dzieci to jeden z obszarów, z którym dość często przychodzi nam...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka