Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Gramy i emocje odkrywamy: Uczę się wyrażać emocje – gra planszowa

Moje pierwsze wrażenie – jest piękna! Duuuża plansza składana z puzzli (wcale nie takich bardzo prostych do ułożenia) i mega kolorowa szata graficzna sprawiły, że z radością przywitałam tą nową pomoc na mojej gabinetowej półce. Co jeszcze znajdziecie w pudełku i na czym polega rozgrywka? Zapraszam do przeczytania mojej recenzji gry z serii Life Skills „Uczę się wyrażać emocje”.

Oprócz wspomnianych już dużych puzzli, po rozpakowaniu gry w oczy rzuca się spinner, którym kręcimy, by wiedzieć o ile pół do przodu na planszy mamy się przesunąć. To fajne urozmaicenie dla gier z klasyczną kostką, natomiast idea jest bardzo podobna. Grę wygrywa gracz, który pierwszy dotrze do mety.

Na planszy rozlokowane mamy pola z różnymi emocjami i uczuciami (m.in. strach, zdziwienie, zazdrość, miłość, niesmak, złość, smutek). Gdy pionek gracza stanie na polu z obrazkiem przedstawiającym którąś z nich, uczestnik musi wylosować żeton, który wskaże mu, jakie zadanie na niego czeka. Mamy 3 rodzaje krążków i, co za tym idzie, zadań: Ręce – pokaż gestami emocje. Dymek narracji – opisz, jak się czujesz, gdy doświadczasz tej emocji. Serce – Opowiedz historię że swojego życia związaną z tą emocją.

Jak widzicie polecenia są bardzo proste, co sprawia, że w grę grać można z dziećmi mniej więcej od 4 roku życia. Moim zdaniem grupą docelową są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Piękna plansza i zaproponowana formuła aż zachęca, by zaprosić dzieci do stworzenia własnych żetonów, które mogą zachęcać do innych aktywności. Dzieci z pewnością wymyślą coś ciekawego.

Jeśli chodzi o ilość graczy to teoretycznie w grę może grać tyle osób, ile pionków przygotujemy. W pudełku są 4 „płaskie” pionki i myślę, że to akurat najsłabsza strona tej gry – ja osobiście za takimi nie przepadam. Natomiast oczywiście można je wymienić na dowolne figurki w takiej liczbie, ilu graczy będzie chciało zagrać.

Dużym plusem gry jest jej bardzo przystępna cena – aktualnie dostępna jest już od około 50-60 zł (do kupienia tutaj). Biorąc pod uwagę jakość wykonania i cenę podobnych produktów na rynku to jest ona niezwykle atrakcyjna.

Ja z mojej strony zachęcam, szczególnie do pracy z dziećmi, które dopiero odkrywają świat uczuć i emocji.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Karty pracy

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – kolorowanka

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Problemy zdrowia psychicznego dotykają wielu ludzi na całym...

Czytelnia

Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Co się dzieje, gdy dzieci mogą za bardzo polegać na dorosłych? Zwykle wtedy nie starają...

Książki

Trudne Emocje: Co robić, gdy się martwisz – poradnik dla dzieci lękliwych Dawn Huebner

Lęk to emocja, którą odczuwamy w każdym wieku. Niezwykle potrzebna, bowiem chroni zarówno dorosłych jak...

Czytelnia

Tematy zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne – 30 propozycji

Jaki temat można zrealizować na zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne dzieci i młodzieży jako psycholog, pedagog,...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka