Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Komiks – trudne sytuacje społeczne w życiu dziecka

O niektórych, trudnych sytuacjach w życiu młodego człowieka, trudno jest rozmawiać wprost. ​Wykorzystanie komiksu to jeden z pomysłów na pracę z dzieckiem, który z powodzeniem można wykorzystać. Pozwala on obgadać w bezpiecznej formie co można zrobić w sytuacjach zagrażających lub po prostu nieprzyjemnych.

Rozmawiając z dzieckiem o możliwych reakcjach postaci przedstawionych na obrazkach kształtujemy rozumienie norm i zasad społecznych oraz rozwijamy empatię.

Komiks można zastosować na 3 różne sposoby. Pierwszy z nich to poproszenie dziecka, by narysowało trudną sytuację o której rozmawiacie, z zaznaczeniem możliwych dialogów. Druga opcja przewiduje przygotowanie komiksu dostosowanego do problemu przed spotkaniem z dzieckiem. Trzecia, najprostsza do zastosowania na początku, to skorzystanie z już gotowych rozwiązań.

Historyjki które dziś przedstawiam można znaleźć w książce „O odmawianiu, pomaganiu, dotykaniu i kilku innych ważnych sprawach” Jacka Maciejewskiego i Alicji Pacewicz.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

 

Komentarze (4)

 1. Anonim

  Droga Pani Aniu! Gdzie można znaleźć tę książkę? W Internecie nie mogę jej znaleźć 🙁 będę wdzięczna za pomoc!

  ps. pisze Pani świetne artykuły 🙂

  Odpowiedz
  • Anna Karcz

   Dziękuję za miłe słowa 🙂 Niestety, książki trzeba szukać w bibliotekach, nie jest już dostępna na rynku. Proszę do mnie napisać maila, prześlę więcej informacji. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
   • Agnieszka

    Dzień dobry Pani Aniu,
    mogę poprosić wiecej informacji o książce z komiksami, których pisze Pani na swojej stronie. Bardzo lubię pracować na Pani materiałach, a takich komików poszukuję od dłuższego czasu.

    Odpowiedz
 2. Anna

  Dzień dobry.
  Forma komiksu do pracy z dzieckiem jest świetna! Proszę o pomoc… szukałam w internecie tej publikacji…

  Odpowiedz

 

Dodaj komentarz

 • (Twój adres email nie zostanie opublikowany)

Wyrażam zgodę na przechowywanie danych osobowych i przetwarzanie ich poprzez przypisanie treści komentarza do adresu e-mail.

 

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka