Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Bajki – pomagajki: Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę

Metoda samoregulacji (Self-Reg) została wprowadzona przez psychologa Stuarta Shankera na podstawie naukowej wiedzy i wieloletnich doświadczeń. Self-Reg pomaga opanować nadmierny stres i dzięki temu budować dobre relacje oraz wspierać dziecko w jego rozwoju. Podejście to skupia się na znalezieniu przyczyny złego samopoczucia oraz jej likwidacji zamiast na powstrzymywaniu samego zachowania. Jest ono bardzo zgodne z tym, czym kieruję się w mojej pracy.

Z radością więc przyjęłam informację, że Agnieszka Stążka-Gawrysiak postanowiła przybliżyć tematykę Self-Reg dzieciom i ich rodzicom. Bowiem to do nich głównie skierowana jest książka wydana nakładem wydawnictwa Znak emotikon „Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę”.

W książce znajdziemy 7 niedługich historii, których bohaterami są sześcioletni Kuba i trzyletnia Lena. Poznając ich przygody dzieci odkrywają lepsze rozwiązania trudnych sytuacji. Każdej opowieści towarzyszą „ramki” dla rodziców, dzięki którym dorośli mogą zrozumieć co wydarzyło się w opowiadaniu i jak można reagować w podobnych momentach. Także wstęp skierowany jest do starszych i tam dowiedzą się oni o pięciu krokach Self-Reg oraz znajdą wyjaśnienie kilku podstawowych pojęć.

Rodzice głównych bohaterów, Kuby i Lenki, stosują komunikację pełną szacunku i wspierającą dzieci. Postrzegają trudne zachowania maluchów przez pryzmat stresu i, pochylając się nad nimi, starają się znaleźć ich przyczyny oraz pomóc dzieciom w poradzeniu sobie w ciężkiej dla nich sytuacji. Moim zdaniem to jedna z większych zalet książki, bowiem książkowi rodzice wspaniale pokazują, że taki rodzaj komunikacji z dzieckiem jest możliwy do wprowadzenia w każdym domu. We wspaniały sposób modelują jak radzić sobie z trudnymi momentami w rodzinnym życiu.

Z mojej perspektywy książka może być wykorzystana także przez specjalistów i nauczycieli. Dzięki przygodom bohaterów dzieciom łatwiej będzie zrozumieć trudne zachowania – swoje i innych. Z mojej perspektywy najbardziej skorzystają z niej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Książka posiada ok 130 stron. Twarda okładka, przyjemna dla oka kolorystyka i naprawdę fajne  ilustracje Anny Teodorczyk sprawiają, że sięga się po nią z przyjemnością.

Książka dostępna jest tutaj. Pod nową nazwą Self-Regulation.

Życzę przyjemnej lektury 🙂

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Gry Karty pracy

Poznajemy się – gra Moje Ulubione

Chciałabym zaproponować Ci dziś pomoc, która pomoże we wzajemnym poznaniu się. To druga gra, którą...

Gry

Gramy i emocje odkrywamy: Gra planszowa MiJaMy Się Kontakt

Gra „MiJaMy Się Kontakt” to trzecia gra z serii, której autorką jest Elżbieta Goślicka a...

Książki

Trudne emocje: Co robić, gdy się złościsz – techniki zarządzania złością Dawn Huebner

Wyobrażacie sobie czasem, jak wyglądałoby nasze życie bez złości? Dzieciaki podczas spotkań ze mną często...

Czytelnia

Dziecko pewne siebie? To możliwe!

Spróbuj szczerze odpowiedzieć na jedno pytanie. Jakie cechy chciałbyś, by posiadało Twoje dziecko, gdy będzie...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka