Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach dla dzieci

Poszukiwanie nowych inspiracji do pracy z dziećmi o rzeczach ważnych i ważniejszych trwa. Tym razem trafiłam na „12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach dla dzieci”. Jest to zbiór opowieści wydanych przez wydawnictwo Papilon. Opowiadania dostępne są w dwóch wersjach – tradycyjnej, papierowej oraz w formie posłuchajek, czyli audiobooków na płycie CD. Ja posiadam tę drugą wersję, do słuchania. Bajki oczywiście są identyczne, bez względu czy wybierzemy wersję w postaci książki czy płyty.

W środku zawarto 12 historii polskich autorów, opowiadających o przygodach różnych bohaterów. Poniżej znajdziecie listę wartości, które zawierają poszczególne opowiadania:

 1. Szczęście
 2. Uczciwość
 3. Samodyscyplina
 4. Piękno
 5. Odpowiedzialność
 6. Sprawiedliwość
 7. Przyjaźń
 8. Miłość
 9. Odwaga
 10. Dobroć
 11. Szacunek
 12. Mądrość

To co ważne, to fakt, że w wersji na płycie bajki zapisane są w formacie mp3, co zdecydowanie ułatwia późniejsze ich używanie w tracie zajęć z dzieciakami, bowiem daje możliwość szybkiego przegrania na komputer (oczywiście darmowy download tylko do użytku własnego 🙂 ) Bajki czyta Maja Ostaszewska, dzięki czemu wyróżniają się one wspaniałą interpretacją aktorską. Opowiadania trwają ok 15-20 minut, co wystarcza by zaciekawić dziecko ale i utrzymać uwagę na historii.

Za pośrednictwem bajek młody człowiek przenosi się w świat przygód. A opowieści zwarte w książce przedstawiają tematy niezwykle istotne dla dzieci, bo zainsporowane codziennym życiem. Napotkamy tu historię o pojawieniu się braciszka w życiu dziewczynki, o pragnieniu posiadania psa czy o strachu czającym się w ciemnym korytarzu. Można odnaleźć mnóstwo emocji w tych historiach. To oczywiście zachwyca, bowiem uczucia które przeżywamy w codziennym życiu to przecież temat, który powinniśmy podejmować każdego dnia. A historie są świetnym pretekstem do rozmów na ich temat.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Książki

W pułapce myśli dla nastolatków, czyli jak poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem w podejściu ACT

Nie każdy nastolatek, zmagający się z trudnymi emocjami, jest w stanie od razu zdecydować się...

Gry

Gramy i emocje odkrywamy: Gra planszowa MiJaMy Się Kontakt

Gra „MiJaMy Się Kontakt” to trzecia gra z serii, której autorką jest Elżbieta Goślicka a...

Karty pracy

Nauka zdalna, nauka stacjonarna – karty pracy

Ostatnie miesiące to czas, gdy zajecia zdalne przeplatają się ze stacjonarnymi. Dlatego też chciałbym podzielić...

Gry

„Czuję… Kto czuje…?” EMOCJE – zabawa z kartami do pobrania

Zabawa grupowa „Czuję… Kto czuje…?”, którą przygotowałam, może stanowić ciekawe narzędzie, które przyda się w...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka