Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach dla dzieci

Poszukiwanie nowych inspiracji do pracy z dziećmi o rzeczach ważnych i ważniejszych trwa. Tym razem trafiłam na „12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach dla dzieci”. Jest to zbiór opowieści wydanych przez wydawnictwo Papilon. Opowiadania dostępne są w dwóch wersjach – tradycyjnej, papierowej oraz w formie posłuchajek, czyli audiobooków na płycie CD. Ja posiadam tę drugą wersję, do słuchania. Bajki oczywiście są identyczne, bez względu czy wybierzemy wersję w postaci książki czy płyty.

W środku zawarto 12 historii polskich autorów, opowiadających o przygodach różnych bohaterów. Poniżej znajdziecie listę wartości, które zawierają poszczególne opowiadania:

 1. Szczęście
 2. Uczciwość
 3. Samodyscyplina
 4. Piękno
 5. Odpowiedzialność
 6. Sprawiedliwość
 7. Przyjaźń
 8. Miłość
 9. Odwaga
 10. Dobroć
 11. Szacunek
 12. Mądrość

To co ważne, to fakt, że w wersji na płycie bajki zapisane są w formacie mp3, co zdecydowanie ułatwia późniejsze ich używanie w tracie zajęć z dzieciakami, bowiem daje możliwość szybkiego przegrania na komputer (oczywiście darmowy download tylko do użytku własnego 🙂 ) Bajki czyta Maja Ostaszewska, dzięki czemu wyróżniają się one wspaniałą interpretacją aktorską. Opowiadania trwają ok 15-20 minut, co wystarcza by zaciekawić dziecko ale i utrzymać uwagę na historii.

Za pośrednictwem bajek młody człowiek przenosi się w świat przygód. A opowieści zwarte w książce przedstawiają tematy niezwykle istotne dla dzieci, bo zainsporowane codziennym życiem. Napotkamy tu historię o pojawieniu się braciszka w życiu dziewczynki, o pragnieniu posiadania psa czy o strachu czającym się w ciemnym korytarzu. Można odnaleźć mnóstwo emocji w tych historiach. To oczywiście zachwyca, bowiem uczucia które przeżywamy w codziennym życiu to przecież temat, który powinniśmy podejmować każdego dnia. A historie są świetnym pretekstem do rozmów na ich temat.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Książki

Poznaj siebie, czyli Katarzyna Miller i Joanna Olekszyk przedstawiają karty emocji

Przyszedł do mnie ostatnio zestaw kart emocji „Poznaj siebie”, którego autorkami są Katarzyna Miller oraz...

Czytelnia

Cele w pracy psychologa z dzieckiem przedszkolnym – rozwój emocjonalno-społeczny

Pracując z dzieckiem w wieku przedszkolnym powinniśmy określić cele, które zamierzamy realizować na rzecz prawidłowego...

Karty pracy

Ja w klasie – karta pracy

Dzieci spędzają w szkole dużą większość swojego dzieciństwa i znaczną część dorastania. To, czego dzieci...

Karty pracy

Pobyt w szpitalu – karta pracy

Pobyt w szpitalu może być stresujący i trudny dla wielu osób, nie tylko dla najmłodszych....

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka