Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Gramy i emocje odkrywamy: Góra Uczuć 

Przydatna zarówno w gabinecie, jak i podczas pracy rodzica z dzieckiem. Ciekawa i budująca pozytywną relację. Rozwijająca umiejętności komunikacyjne. W bezpieczny sposób ucząca mówienia o emocjach. Po grach „Odkrycia. Poznać i zrozumieć siebie” i „Potwory do szafy” przyszedł czas na tą która, na chwilę obecną, zajmuje pierwsze miejsce w moim prywatnym rankingu pomocy do odkrywania uczuć.  Co to za gra?

Gra „Góra Uczuć”, jak czytamy w opisie, a z czym nie sposób się nie zgodzić, „jest narzędziem  terapeutyczno – edukacyjnym, przeznaczonym dla psychologów, pedagogów, psychoterapeutów a także rodziców, którzy chcieliby lepiej poznać swoje dzieci. Ma pozwolić graczom na dzielenie się swoimi doświadczeniami, emocjami  i spostrzeżeniami w bezpieczny sposób. Gra bazuje na zdaniach niedokończonych,  ćwiczeniach stymulujących wyobraźnię, zadaniach  z zakresu komunikacji interpersonalnej, ćwiczeniach oddechowych. Gra  „Góra Uczuć” pozwala na zapoznanie się ze „ światem dziecka”, odkrywa jego schematy myślenia, pokazuje jak radzi sobie ze współpracą i komunikacją w grupie. Może być dobrym wstępem do  dalszej rozmowy, zajęć psychoedukacyjnych czy psychoterapii”.

Moja opinia jest jednoznaczna – to co znajdujemy w pudełku spełnia oczekiwania, które pojawiają po przeczytaniu tego opisu. Ale po kolei. W środku opakowania znajdziemy: instrukcję, planszę, koło uczuć, 25 kart „Bagaż doświadczeń”, 25 kart „ Wyzwania”, kostkę do gry, pionki. Wydanie gry jest bardzo ładne, użyte materiały są wysokiej jakości, plansza twarda i wytrzymała, instrukcja zwięzła.

 

Gra jest prosta, ale jednocześnie ciekawa. Zawiera 4 rodzaje pól, przez co nie jest monotonna. Zadania są jasne, zwykle nie wymagają dodatkowego tłumaczenia. Jak wyglądają przykładowe karty – zadania możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Ponieważ w trakcie zabawy dowiadujemy się wiele o sobie na wzajem, „Góra Uczuć” jest idealną grą dla każdej rodziny. Dla tej, która nie ma problemów z komunikacją, jak i dla rodziny, gdzie relacje i komunikacja między jej członkami potrzebują odrobinę wsparcia i pozytywnej zmiany. Oczywiście, by to osiągnąć, warto sięgać po grę regularnie, zauważając jak zmieniają się w trakcie upływu czasu nasze uczucia i potrzeby.

Po grę sięgam często w gabinecie, bywa bardzo przydatna podczas budowania relacji z dzieckiem, ale także przy podsumowaniach dotyczących emocji.  Z powodzeniem można stosować ją u dzieci od 6 roku życia. Wykorzystuję ją zarówno w pracy indywidualnej, jak i grupowej.

Jeśli szukacie fajnego prezentu dla dziecka lub interesującej pomocy terapeutycznej – serdecznie polecam. Grę w przystępnej cenie można kupić tutaj.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Gry

Gramy i emocje odkrywamy: Odkrycia. Poznać i zrozumieć siebie

Rozmawiając z dzieckiem o emocjach zarówno rodzic jak i terapeuta może sięgnąć po niezwykle pomocne...

Gry

Emocje – aplikacja na smartfon

Świat bez smartfona? To już mało prawdopodobne. Wygląda na to, że dostrzegło to Wydawnictwo Harmonia,...

Czytelnia

Jak wspierać dziecko przed egzaminem?

Wspieranie dziecka, które będzie zdawać egzamin, zarówno w sferze edukacyjnej, jak i emocjonalnej, jest bardzo...

Inspiracje Karty pracy

Mandale (nie tylko) dla dzieci

Mandale z jednej strony uspokajają i wyciszają, ułatwiają koncentrację, wdrażają do wytrwałości i konsekwencji w...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka