Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Studia – jaki kierunek wybrać?

Większość moich wpisów skierowanych jest do rodziców. Tym razem będzie troszkę inaczej, bowiem swój dzisiejszy post chciałabym zadedykować młodzieży. Jak pewnie wiecie, na swojej zawodowej drodze spotykam często młodych ludzi, którzy stają przed różnego rodzaju dylematami. Jednym z nich jest wybór dalszej drogi rozwoju. Także tego związanego z edukacją. Dlatego, chciałabym żebyśmy dzisiaj wspólnie się nad tym zastanowili, w jaki sposób poradzić sobie z wyborem, z którym, być może, niebawem przyjdzie Ci się zmierzyć.

Wybór kierunku studiów to decyzja, która prawdopodobnie zaważy na Twojej dalszej przyszłości. Być może jest to najważniejsza decyzja w Twoim życiu. Czym więc kierować się wybierając kierunek studiów?

1. Po pierwsze, zastanów się co sprawia Ci przyjemność. Nie warto wybierać studiów, po których praca była by dla Ciebie męczarnią. W końcu masz ją wykonywać przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Pomyśl więc o swoich zainteresowaniach, czynnościach, których wykonywanie sprawia Ci przyjemność i w których jesteś dobry. Czy lepiej radzisz sobie liczbami czy raczej wolisz przebywać z ludźmi i z nimi rozmawiać? To pytania na które musisz sobie sam odpowiedzieć.

2. Po drugie, dobrze jest zrobić rozeznanie na rynku pracy, dowiedzieć się absolwenci jakich kierunków studiów są najbardziej pożądani i poszukiwani. Wybierz taki kierunek studiów, po którym będziesz mieć możliwość znalezienia pracy. Warto zainteresować się kierunkami które dają pewne kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania danego zawodu. Aktualnie na rynku pracy najbardziej poszukiwani są absolwenci kierunków ścisłych, szczególnie związanych z nowymi technologiami. Ale trendy za rynku pracy wciąż się zmieniają, dlatego też warto na przykład zainteresować się zapotrzebowaniem przedsiębiorców w Twojej okolicy.

3. Po trzecie, nie wybieraj kierunku który Twoim zdaniem jest najprostszy. Nie sztuką jest bowiem ukończyć jakiekolwiek studia tylko po to by przed nazwiskiem mieć 3 magiczne litery „mgr”. No chyba, że chcesz być kolejnym bezrobotnym absolwentem studiów wyższych z tytułem magistra stojącym w kolejce w pośredniaku.

4. Po czwarte, nie kieruj się wyborami kolegów. Oczywiście, że przyjemnie byłoby przez najbliższe kilka lat móc chodzić na zajęcia na uczelni z bratnią duszą z własnego podwórka, jednak nikłe jest prawdopodobieństwo, że oboje w życiu chcecie robić to samo. Przy wyborze kierunku studiów kieruj się tym co robić chcesz Ty a nie tym co robić chce Twoja koleżanka/ Twój kolega. Nie sugeruj się aktualną modą, sugestiami rodziców czy kolegów. Oczywiście, weź pod uwagę, to co mówią najbliżsi, jednak pamiętaj, że ma być to Twoja własna decyzja.

5. Po piąte, wybierz się na Dni Otwarte na uczelni na której chcesz studiować. Spotkasz się tam z ludźmi, którzy wybrali ten sam kierunek, który wybrać chcesz Ty. Po rozmowie z nimi może się okazać, że to wcale nie jest to, co chcesz robić lub że może po prostu nie do końca zrozumiałeś co kryje się pod intrygująco brzmiącą nazwą. Oczywiście możesz utwierdzić się także w przekonaniu, że Twój wybór jest trafny i że będziesz czuł się świetnie studiując właśnie to.

Wybór kierunku studiów to bardzo ważny krok w życiu. To, jak pokierujesz swoją drogą zawodową zależy tylko od Ciebie. Dlatego też warto kilka razy rozważyć swoją decyzję, po to, by później, już po ukończeniu studiów, nie mieć poczucia straconego czasu.

Anna Karcz – psycholog dziecięcy, terapeuta pedagogiczny

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Czytelnia

Jak rozmawiać z dzieckiem, gdy ktoś umarł? Jak mówić dziecku o śmierci?

Śmierć to temat bardzo trudny. Trudny zarówno dla dzieci, jak i dla nas, dorosłych. Zwykle...

Inspiracje

Komiks – trudne sytuacje społeczne w życiu dziecka

O niektórych, trudnych sytuacjach w życiu młodego człowieka, trudno jest rozmawiać wprost. ​Wykorzystanie komiksu to...

Inspiracje

„Krzesełka wpływu” – ćwiczenie o możliwościach zmiany

Ćwiczenie, które chcę dzisiaj zaproponować, ma na celu uświadomienie, że są rzeczy i sytuacje, na...

Gry

Gra z emocjami: Gorący ziemniak junior

Nie od dziś wiadomo, że ziemniak to fantastyczne warzywo. Oprócz niewątpliwych walorów smakowych (po odpowiedniej...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka