Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

W pułapce myśli dla nastolatków, czyli jak poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem w podejściu ACT

Nie każdy nastolatek, zmagający się z trudnymi emocjami, jest w stanie od razu zdecydować się na rozmowę z psychologiem. Często uważa, że to temat wstydliwy i boi się „odkryć” przed drugą (obcą) osobą. By zaprosić nastolatków do pierwszego spotkania z tematem depresji, stresu i lęków powstała książka W pułapce myśli – dla nastolatków, która została napisana przez Louise Hayes, Ann Bailey i Josepha Ciarrochiego. Pozycja ta może stać się podpowiedzią od czego rozpocząć proces radzenia sobie z przytłaczającymi emocjami, w oparciu o załażenia terapii akceptacji zaangażowania.

Co bardzo ważne, książka przedstawia praktyczne porady, które można zacząć wdrażać w życie już od momentu ich poznania, a więc błyskawicznie. Te samopomocowe techniki są powiązane z najnowszymi badaniami dziedziny psychologii. Istotną kwestią jest również, że książka napisana jest bardzo przyjaznym językiem, lekkim i skierowanym do młodych ludzi. Przytoczonych jest wiele problemów, z jakimi stykają się nastolatkowie. Każdy z nich jest dogłębnie opisany i do każdego z nich dołączone są odpowiednie wskazówki.

W pułapce myśli – dla nastolatków jest dopełnieniem bestsellera W pułapce myśli. Na okładce tej pierwszej pozycji został przytoczony pewien cytat autora wspomnianego bestsellera, którego zadaniem jest przypomnienie istoty życia każdego nastolatka i cel, jaki zwykle sobie stawia, czyli chęć samodzielności i niezależności. Pozwolę sobie przytoczyć te bardzo ważne słowa:

Nastolatki przywykły do tego, że dorośli mówią im, co robić, i naprawdę nie potrzebują kolejnej książki, w której będzie jeszcze więcej poleceń. Ten poradnik ma ci pomóc przeżyć życie na twój własny sposób. Sprzymierzeńcem podczas lektury i korzystania z książki będzie twoje pragnienie niezależności w życiu. Znajdziesz tu pytania o to, na czym ci zależy, i słowa zachęty do odkrywania głębszej mądrości, którą nosisz w sobie. To ty musisz zdecydować, czy żyć własnym życiem, czy też zgodnie z myślami i uczuciami, które ci wpojono. (Steven C. Hayes)

Książka w trafny sposób prezentuje, jak radzić sobie z różnymi trudnymi emocjami. Wskazówki mają pomóc nastolatkom uwierzyć w siebie i pozwolić przejść przez okres dojrzewania z podniesioną głową. Również wesprzeć w przytłaczających momentach, kiedy stres, wstyd lub lęk powoli przejmują nad nimi kontrolę.

Książka została wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne i jest dostępna w przystępnej cenie (na przykład tutaj). Poradnik jest nie tylko przeznaczony dla nastolatków. Zachęcam, jak podobnie robi wydawca, rodziców, nauczycieli i terapeutów do zapoznania się z tą pozycją wydawniczą, którzy mają styczność z dorastającą młodzieżą. W mojej pracy książka ta stała się jednym z cennych narzędzi, po które sięgam, kiedy chcę zaprosić młodego człowieka do zareagowania na niepokojący stan emocjonalny.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Karty pracy

Gramy w anagramy – emocje i uczucia (karta pracy)

Zostajemy nadal w temacie emocji, ale stawiając trochę bardziej na rozwój poznawczy. Anagramy, bo taki...

Gry

Gra z emocjami: Gorący ziemniak junior

Nie od dziś wiadomo, że ziemniak to fantastyczne warzywo. Oprócz niewątpliwych walorów smakowych (po odpowiedniej...

Gry

„Gdybyś był…” Junior – gra dla chcących wiedzieć o sobie więcej

Myślałeś kiedyś o tym, jak by to było być kimś (lub czymś) innym? Na przykład...

Książki

„Mutyzm wybiórczy. Praktyczny przewodnik”, czyli wiedza o MW dostosowana do polskich realiów

Temat mutyzmu wybiórczego interesował mnie niemal od początku mojej pracy zawodowej. Z zaciekawieniem śledziłam kolejne...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka