Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Gramy i emocje odkrywamy: Gra planszowa MiJaMy Się Kontakt

Gra „MiJaMy Się Kontakt” to trzecia gra z serii, której autorką jest Elżbieta Goślicka a z której chętnie korzystam w pracy z dziećmi oraz młodzieżą (o poprzednich dwóch możecie przeczytać tutaj oraz tutaj). 

„MiJaMy Się Kontakt” jest skierowana do młodzieży i dorosłych. Do wspólnej gry można zaprosić osoby, z którymi dobrze się znamy – rodzinę, przyjaciół, znajomych a także tych, których znamy mniej a poznać chcemy bardziej. Ta „kosmiczna gra terapeutyczna” będzie odpowiednia dla grup samopomocowych, gabinetów terapeutycznych czy szkół, z jej pomocy skorzystają psycholodzy, pedagodzy, terapeuci czy trenerzy. W grze może uczestniczyć od 2 do 5 graczy, w wieku powyżej 12 lat.

Mechanika gry jest bardzo prosta. Przesuwamy się pionkiem po planszy po rzucie kostką. Poszczególnym polom na planszy przypisane są konkretne karty zadań – jest ich 6 rodzajów (Emocje, Szczerość, Słowa, Zabawa, Wiem, Moc). Czasem odpowiadamy na pytania, czasem kończymy zdanie czy wykonujemy zadanie. Wszystko to związane jest z obszarem emocji, relacji i komunikacji. Co ważne, przy udzielaniu odpowiedzi na pytania umieszczone na kartach, nie ma złych odpowiedzi (poza kategorią Wiem), co sprzyja budowaniu atmosfery szczerości, otwartości i akceptacji. 

Zarówno plansza jak i karty gry “MiJAMy Się Kontakt” są pięknie i estetycznie wykonane. Fajnym elementem są także koraliki, które znam już z poprzednich gier z tej serii – coś jest w nich takiego, że człowiek lubi je zbierać. 

Zakładany czas gry to 40 minut, jednak po przegraniu kilku partii (a szczególnie w grupie, która liczyła 4 graczy) zauważyłam, że ten czas się znacznie wydłużał i zdarzało się, że w trakcie godzinnego spotkania nie udało się dokończyć gry. Może to być związane z tym, że pytania i zadania na kartach często prowadzą do żywej dyskusji i wymiany doświadczeń pomiędzy osobami w grę grającymi, a o to przecież w sięganiu to tego typu pomoce chodzi. Jeśli natomiast z jakiegoś powodu nie mamy czasu na rozegranie całej partii, warto sięgnąć też po same karty, wybrane losowo z danej kategorii lub całości. 

Gra sprawdza się naprawdę fajnie, pomaga w nawiązaniu bliższych relacji, przyglądaniu się emocją, ułatwia komunikację i wzajemne zrozumienie a także stanowi po prostu dobry pretekst do spotkania i rozmowy na tematy ważne. 

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Książki

„Hej Mimi, chodź już spać!”, czyli książka, która wspiera dzieci w zasypianiu

„Hej Mimi, chodź już spać!” to niezwykła książka dla dzieci, której autorką jest Agnieszka Piotrowska,...

Książki

Historyjki terapeutyczne. Samoocena: Weronika nie chce zostać modelką

Często pytacie o bajki terapeutyczne w różnych tematach. Wśród nich pojawia się często pewność siebie...

Czytelnia

Ciało dziecka – wpływ rówieśników na rozwój wizerunku ciała

Na pewno spotkaliście się z przekonaniem, że ludzie ładni mają łatwiej w życiu. Jedną z...

Gry

Mindfulness. Afirmujący przyjaciele, czyli jak wykorzystać 30 kart dla dzieci wzmacniających samoocenę.

Zestaw „Mindfulness. Afirmujący przyjaciele. 30 kart dla dzieci wzmacniających samoocenę” to ciekawa i dość mało...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka