Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Bajki – pomagajki: Emocjonalki. Bajki psychoterapeutyczne dla dzieci

Jak w bezpieczny sposób rozpocząć rozmowę z dzieckiem na trudny temat? Sięgnąć po opowieść, w której poruszane jest to zagadnienie. Dzisiaj przygotowałam dla Was recenzję książki, która jest prawdziwą skarbnicą takich historii.

„Emocjonalki. Bajki pychoterapeutyczne”, których autorką jest psycholog Małgorzata Parcheta-Kołoszuk to książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Harmonia.

Każda z 15 historii zawartych na kilku stronach ukazuje konkretny temat w praktyce, w kontekście doświadczeń kangura Mata. Mat radzi sobie między innymi z wejściem do nowej grupy, tęsknotą za domem, pierwszym pójściem do szkoły, pokonywaniem wstydu, zazdrością i rywalizacją, a także z chorobą bliskiej osoby czy pojawieniem się rodzeństwa.

Po każdym rozdziale zamieszczony jest dodatkowy tekst dla rodziców, w prosty sposób wyjaśniający opisywany temat. Rodzice znajdą tam także pytania które w kontekście opowieści warto zadać dziecku oraz ćwiczenia, które można z nim wykonać. Wszystkie prowokujące rozmowę o obszarach związanych z emocjami, co zwykle wcale nie jest łatwe.

Treści przedstawione są w sposób przystępny, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Każda z historii może być również czytana osobno, co ułatwia sytuację, gdy chcemy z dzieckiem przepracować jeden konkretny temat. Dodatkowym plusem jest informacja, która znajduje się w spisie treści, o minimalnym wieku dzieci do których skierowane są opowiadania (niektóre z nich odpowiednie są już dla trzylatków a niektóre dopiero dla sześciolatków).

Całość, zamknięta na 180 stronach jest bardzo interesująca. Cena w wysokości kilkunastu złotych (sprawdź tutaj – klik) jest naprawdę niewielka w porównaniu do wartość treści w niej zawartej. Polecam bajki zarówno rodzicom, jak i nauczycielom i specjalistom do pracy z dzieckiem. Zdecydowanie można zaliczyć je do kategorii bajki-pomagajki. Cieszę się, że mam je w swojej bibliotece.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Karty pracy

Dobrze, że jestem – kolorowanka – mandala

Przygotowałam kolorowankę o kształcie mandali „Dobrze, że jestem”, aby pomóc dzieciom i młodzieży doceniać to,...

Czytelnia

Ciało dziecka – wpływ rodziny na rozwój wizerunku ciała

Teoria społecznego uczenia się zakłada, że rodzice są ważnymi przedstawi­cielami procesu socjalizacji. Wpływają na wizerunek...

Karty pracy

Ja w klasie – karta pracy

Dzieci spędzają w szkole dużą większość swojego dzieciństwa i znaczną część dorastania. To, czego dzieci...

Gry Karty pracy

Co myślę? Co czuję? Co robię? Gra ucząca rozróżniania myśli, uczuć i zachowań 

Podczas pracy z dzieckiem, szczególnie tej zakorzenionej w nurcie poznawczo-behawioralnym, zwykle nieuchronnie nadchodzi ten czas,...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka