Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Moje potrzeby – karta pracy

Ćwiczenie, które chcę dzisiaj zaproponować, da możliwość przyjrzenia się potrzebom osoby je wykonującej. Piszę osoby, bowiem z powodzeniem wykonać może je dziecko ale także dorosły. Zdecydowanie polecam zastosować je szczególnie w pracy z nastolatkami. Ważnym elementom w życiu przyglądaliśmy się już za pomocą „Mapy mojego serca„, tym razem postaramy się także zbadać poziom zadowolenia z realizacji potrzeb oraz zastanowić się co można w tym zakresie zmodyfikować.

Poniżej znajdziesz dwie karty pracy, które różnią się od siebie jedynie układem graficznym (wybierz tą, która wydaje Ci się bardziej czytelna), które z łatwością można wydrukować

Materiał zawiera wypisane dziewięć obszarów, które są bardzo ważne w życiu każdej osoby. Są to zabawa, nauka, odpoczynek, obowiązki, relacje rodzinne, relacje z przyjaciółmi, relacje z innymi ludźmi, zdrowie i emocje. Na karcie znajduje się także puste miejsce, w którym osoba wypełniająca kartę może wpisać to, co według niej powinno się jeszcze tam znaleźć. Następnie, za pomocą 8 punkowej skali, zamalowując trójkąty, dziecko lub dorosły może określić na jakim poziomie znajduje się jego satysfakcja z tej sfery życia (im więcej zamalowanych elementów tym większe zadowolenie). Rozmawiając na ten temat zastanawiamy się dlaczego osoba pracująca z kartą zaznaczyła ten poziom a nie niższy. Następnie mamy możliwość zastanowienia się nad możliwością zmiany w tym obszarze.

Dajemy czas i w miarę możliwości nie sugerujemy tego, jak powinno się interpretować obszary oraz co może znaleźć się w przestrzeni zmiany.

To kolejne ćwiczenie, które warto wykonać raz na jakiś czas i porównać karty ze sobą.

Jeżeli potrzebujesz więcej kart pracy - zajrzyj tutaj.

pobierz
pobierz
Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Czytelnia

Studia – jaki kierunek wybrać?

Większość moich wpisów skierowanych jest do rodziców. Tym razem będzie troszkę inaczej, bowiem swój dzisiejszy...

Gry Recenzja

Gramy i emocje odkrywamy: Feelinks – gra planszowa

Dwadzieścia cztery emocje zamieszkały w kolorowym pudełku gry Feelinks wydajnej przez wydawnictwo Funiverse. Dzięki nim...

Książki

Bajki – pomagajki: Emocjonalki. Bajki psychoterapeutyczne dla dzieci

Jak w bezpieczny sposób rozpocząć rozmowę z dzieckiem na trudny temat? Sięgnąć po opowieść, w...

Czytelnia

Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Co się dzieje, gdy dzieci mogą za bardzo polegać na dorosłych? Zwykle wtedy nie starają...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka