Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Moje potrzeby – karta pracy

Ćwiczenie, które chcę dzisiaj zaproponować, da możliwość przyjrzenia się potrzebom osoby je wykonującej. Piszę osoby, bowiem z powodzeniem wykonać może je dziecko ale także dorosły. Zdecydowanie polecam zastosować je szczególnie w pracy z nastolatkami. Ważnym elementom w życiu przyglądaliśmy się już za pomocą „Mapy mojego serca„, tym razem postaramy się także zbadać poziom zadowolenia z realizacji potrzeb oraz zastanowić się co można w tym zakresie zmodyfikować.

Poniżej znajdziesz dwie karty pracy, które różnią się od siebie jedynie układem graficznym (wybierz tą, która wydaje Ci się bardziej czytelna), które z łatwością można wydrukować

Materiał zawiera wypisane dziewięć obszarów, które są bardzo ważne w życiu każdej osoby. Są to zabawa, nauka, odpoczynek, obowiązki, relacje rodzinne, relacje z przyjaciółmi, relacje z innymi ludźmi, zdrowie i emocje. Na karcie znajduje się także puste miejsce, w którym osoba wypełniająca kartę może wpisać to, co według niej powinno się jeszcze tam znaleźć. Następnie, za pomocą 8 punkowej skali, zamalowując trójkąty, dziecko lub dorosły może określić na jakim poziomie znajduje się jego satysfakcja z tej sfery życia (im więcej zamalowanych elementów tym większe zadowolenie). Rozmawiając na ten temat zastanawiamy się dlaczego osoba pracująca z kartą zaznaczyła ten poziom a nie niższy. Następnie mamy możliwość zastanowienia się nad możliwością zmiany w tym obszarze.

Dajemy czas i w miarę możliwości nie sugerujemy tego, jak powinno się interpretować obszary oraz co może znaleźć się w przestrzeni zmiany.

To kolejne ćwiczenie, które warto wykonać raz na jakiś czas i porównać karty ze sobą.

Jeżeli potrzebujesz więcej kart pracy - zajrzyj tutaj.

pobierz
pobierz
Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Karty pracy

Poznaj mnie – materiały do pracy z dzieckiem (emocje)

Dzisiaj poznamy się trochę lepiej. Do tego właśnie służy pomoc, którą znajdziesz poniżej. Termometr złości cieszy...

Książki

Bajki – pomagajki: Emocjonalki. Bajki psychoterapeutyczne dla dzieci

Jak w bezpieczny sposób rozpocząć rozmowę z dzieckiem na trudny temat? Sięgnąć po opowieść, w...

Czytelnia

Rozwijanie kreatywności u dzieci

Kreatywność u dzieci odgrywa ważną rolę w ich wszechstronnym rozwoju, ponieważ wpływa na wiele obszarów...

Czytelnia

Grzeczny – dlaczego to słowo powinno być zakazane?

Grzeczny. Słowo na które, przyznam szczerze, mam alergię – o czym świetnie wiedzą rodzice dzieci...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka