Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Gramy i emocje odkrywamy: Góra Uczuć 

Przydatna zarówno w gabinecie, jak i podczas pracy rodzica z dzieckiem. Ciekawa i budująca pozytywną relację. Rozwijająca umiejętności komunikacyjne. W bezpieczny sposób ucząca mówienia o emocjach. Po grach „Odkrycia. Poznać i zrozumieć siebie” i „Potwory do szafy” przyszedł czas na tą która, na chwilę obecną, zajmuje pierwsze miejsce w moim prywatnym rankingu pomocy do odkrywania uczuć.  Co to za gra?

Gra „Góra Uczuć”, jak czytamy w opisie, a z czym nie sposób się nie zgodzić, „jest narzędziem  terapeutyczno – edukacyjnym, przeznaczonym dla psychologów, pedagogów, psychoterapeutów a także rodziców, którzy chcieliby lepiej poznać swoje dzieci. Ma pozwolić graczom na dzielenie się swoimi doświadczeniami, emocjami  i spostrzeżeniami w bezpieczny sposób. Gra bazuje na zdaniach niedokończonych,  ćwiczeniach stymulujących wyobraźnię, zadaniach  z zakresu komunikacji interpersonalnej, ćwiczeniach oddechowych. Gra  „Góra Uczuć” pozwala na zapoznanie się ze „ światem dziecka”, odkrywa jego schematy myślenia, pokazuje jak radzi sobie ze współpracą i komunikacją w grupie. Może być dobrym wstępem do  dalszej rozmowy, zajęć psychoedukacyjnych czy psychoterapii”.

Moja opinia jest jednoznaczna – to co znajdujemy w pudełku spełnia oczekiwania, które pojawiają po przeczytaniu tego opisu. Ale po kolei. W środku opakowania znajdziemy: instrukcję, planszę, koło uczuć, 25 kart „Bagaż doświadczeń”, 25 kart „ Wyzwania”, kostkę do gry, pionki. Wydanie gry jest bardzo ładne, użyte materiały są wysokiej jakości, plansza twarda i wytrzymała, instrukcja zwięzła.

 

Gra jest prosta, ale jednocześnie ciekawa. Zawiera 4 rodzaje pól, przez co nie jest monotonna. Zadania są jasne, zwykle nie wymagają dodatkowego tłumaczenia. Jak wyglądają przykładowe karty – zadania możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Ponieważ w trakcie zabawy dowiadujemy się wiele o sobie na wzajem, „Góra Uczuć” jest idealną grą dla każdej rodziny. Dla tej, która nie ma problemów z komunikacją, jak i dla rodziny, gdzie relacje i komunikacja między jej członkami potrzebują odrobinę wsparcia i pozytywnej zmiany. Oczywiście, by to osiągnąć, warto sięgać po grę regularnie, zauważając jak zmieniają się w trakcie upływu czasu nasze uczucia i potrzeby.

Po grę sięgam często w gabinecie, bywa bardzo przydatna podczas budowania relacji z dzieckiem, ale także przy podsumowaniach dotyczących emocji.  Z powodzeniem można stosować ją u dzieci od 6 roku życia. Wykorzystuję ją zarówno w pracy indywidualnej, jak i grupowej.

Jeśli szukacie fajnego prezentu dla dziecka lub interesującej pomocy terapeutycznej – serdecznie polecam. Grę w przystępnej cenie można kupić tutaj.

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Czytelnia

Jak wspierać dziecko w radzeniu sobie z trudnymi emocjami?

Dzieci, tak samo jak dorośli, doświadczają różnorodnych emocji, takich jak smutek, złość, lęk czy frustracja....

Książki

Nauka rozmawiania z nastolatkiem wg Eline Snel, czyli Daj przestrzeń… i bądź blisko

Nikogo nie zdziwi, że każde dziecko, w momencie wchodzenia w wiek dojrzewania, staje się podatne...

Książki

Poznaj siebie, czyli Katarzyna Miller i Joanna Olekszyk przedstawiają karty emocji

Przyszedł do mnie ostatnio zestaw kart emocji „Poznaj siebie”, którego autorkami są Katarzyna Miller oraz...

Czytelnia

Błędy, które popełniają rodzice w trakcie rozwodu

„Bo teraz wojna na dobre zawitała do domu.Nie taka, którą Inga widziała w telewizjii o...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka