Lęk to emocja, którą odczuwamy w każdym wieku. Niezwykle potrzebna, bowiem chroni zarówno dorosłych jak i dzieci przed różnymi niebezpiecznymi sytuacjami. W procesie rozwoju dziecko doświadcza różnego rodzaju lęków, często charakterystycznych dla danego wieku. Większość z nich zanika niemal tak szybko, jak się pojawiły, wtedy gdy dziecko uczy się czego może się spodziewać w danej sytuacji i jak sobie z tym radzić. Zdarza się jednak, że lęk gości w życiu dziecka niemal na stałe. Takie lęki u dzieci przeważnie są nieadekwatne, nieracjonalne i mało rzeczywiste. Mimo tego powodują prawdziwe emocje, dlatego nie można ich lekceważyć i bagatelizować. Co więc można zrobić, gdy lęk pojawia się często a zmartwienia niemal nie opuszczają dziecka?
Można sięgnąć po książkę „Co robić, gdy się martwisz. Poradnik dla lękliwych dzieci” autorstwa Dr Dawn Huebner, która jest amerykańskim psychologiem klinicznym i psychoterapeutą. Pozycja ukazała się nakładem wydawnictwa Levyz. Poniżej moja recenzja tej propozycji.
„Czy wiesz, że zmartwienia są jak pomidory? Nie oznacza to, że możesz je zjeść. Zmartwienia są jak pomidory, bo gdy zwracasz na nie uwagę i pielęgnujesz w sobie, sprawiasz, że zaczynają rosnąć jak pomidory. Jeśli kiedykolwiek twoje zmartwienia urosły tak bardzo, że niepokoiły cię każdego dnia, to jest książka właśnie dla Ciebie” – czytamy na okładce tej interesującej pozycji i zapowiedź ta faktycznie oddaje to, co znajdziemy w środku.
A znajdziemy książeczkę – poradnik skierowaną do dzieci w wieku 6-12 lat, która w ciekawy sposób pokazuje dziecku w jaki sposób może zastosować techniki poznawczo-behawioralne do poradzenia sobie z własnym lękiem. Metafora pomidorów to tylko jedna z kilku, które odnajdziemy na kartach tej książki dla dzieci lękowych, a które wyjaśnią im mechanizmy powstawania lęku. Młody czytelnik dowie się nie tylko jak rodzą się zmartwienia, ale także znajdzie pomysły jak zmusić je do odejścia, spierać się z nimi czy trzymać je na dystans. Książka edukuje zrozumiałym dla dzieci szkolnych językiem. Natomiast zawarte wewnątrz proste ćwiczenia sprawiają, że nauka radzenie sobie z lękiem stanie się przyjemna.
Warto wspomnieć o ciekawych ilustracjach wykonanych przez Bonnie Mathew, dzięki którym łatwiej wyobrazić sobie rzeczy, o których mowa jest w książce. Na kilku stronach autorka zachęca także młodych czytelników do rysowania, przez co pobudza ich do ekspresji twórczej. Poradnik jest wydany w wersji czarno-białej, dzięki czemu dziecko może śmiało pokolorować wszystko, z czym pracuje podczas zmagania się z lękiem.
„Co robić, gdy się martwisz” to bardzo dobre narzędzie do pracy z dzieckiem, po które, w mojej opinii, naprawdę warto sięgnąć. Dzieci z zainteresowaniem sprawdzają, czego można dowiedzieć się na kolejnych stronach książki, chętnie wypróbowują także poznane techniki poza gabinetem. Dzięki książce łatwo ustalić wraz z dzieckiem czego się boi, a następnie oswoić lęk i spróbować go przezwyciężyć konfrontując się z nim stopniowo, krok po kroku. Jej cena nie jest wygórowana (do kupienia tutaj), co sprawia, że mogę zadbać o to, by każde dziecko, z którym chciałabym wykorzystać tą pomoc, dostało swój własny egzemplarz.
Emocje Dziecka polecają i rekomendują!
Udostępnij