Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Depresja nastolatków – K. Ambroziak, A. Kołakowski i K. Siwek o tym, jak rozpoznać, zrozumieć i pokonać depresję

Depresja jest chorobą. Tak, jeśli trafiłeś na tą stronę zapewne już o tym wiesz. A skoro piszę o niej tutaj, zapewne domyślasz się, że dotyka nie tylko dorosłych, ale dotyczy także dzieci i młodzieży. Jak mówią statystyki, w ostatnich latach zachorowalność dzieci i młodzieży na depresję wzrasta, a wiek pojawienia się pierwszego epizodu depresyjnego obniża się. Zmiany społeczno-kulturowe, tempo życia, ciągła presja i wzrost wymagań, niskie poczucie własnej wartości, brak czasu dorosłych dla ich własnych dzieci – to wszystko może nasilać problemy, które coraz częściej obserwujemy.

Z radością więc przyjęłam kolejne, najnowsze wydawnictwo Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, które postanowiło zaprezentować książkę „Depresja nastolatków. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać”, która jest kompendium niezbędnej wiedzy na ten temat. Kompendium skierowane zarówno do młodzieży, ich rodziców jak i terapeutów pomoże odpowiedzieć na pytania czym jest a czym nie jest depresja, jak ją rozpoznać i odróżnić od typowych dla tego wieku wahań nastroju, jak ją pokonać i w jaki sposób leczyć.

To, na co na pewno warto zwrócić uwagę, to fakt, iż książka została napisana przez osoby doskonale znające polskie realia – specjalistów na co dzień pracujących z osobami dotkniętymi depresją i ich rodzinami. Jest to jej zdecydowany plus, bowiem odnosimy się do tego co mamy w naszej rzeczywistości, a nie w rzeczywistości naszych sąsiadów. Również zaproponowane rozwiązania są realne i dostosowane do warunków z którymi spotykamy się w naszym życiu.

Jak już wspominałam, adresatem książki są także rodzice jak i osoby dotknięte depresją. Język, którym posługują się autorzy, jest językiem wystarczająco przystępnym, by poradziły sobie z nim osoby, które zawodowo z psychologią nie mają nic wspólnego. W sposób jasny i zrozumiały, bazując na rzetelnej wiedzy, tłumaczą ale i dają nadzieję na pokonanie depresji i powrót do zdrowia. Całość okraszona jest sporą ilością ilustracji i komiksów, ale także tabelek i wykresów – wszystko po to, by treści były przekazane w jak najprostszy i czytelny sposób. Natomiast zawarte w książce materiały mogą stać się ciekawą inspirację do codziennej pracy również dla osób zawodowo pracujących z młodzieżą z zaburzeniami nastroju, szczególnie jeśli bliski jest im model poznawczy.

Wartość merytoryczna, przystępna cena (do kupienia tutaj), jakość wydania oraz fakt, że książka jest po prostu ciekawa dodatkowo zachęca do dołączenia jej do swojej biblioteczki. Co niniejszym robię 🙂

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Książki

Trudne Emocje: Co robić, gdy się martwisz – poradnik dla dzieci lękliwych Dawn Huebner

Lęk to emocja, którą odczuwamy w każdym wieku. Niezwykle potrzebna, bowiem chroni zarówno dorosłych jak...

Książki

12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach dla dzieci

Poszukiwanie nowych inspiracji do pracy z dziećmi o rzeczach ważnych i ważniejszych trwa. Tym razem...

Gry

Mijamy się – ROZWÓD – karty, które wspierają rozmowy o rozstaniu rodziców

Rozwód jest powszechnie uważany za jedno z najtrudniejszych wydarzeń w życiu. To proces, który może...

Inspiracje

O zjeżdżaniu i wspinaniu okiem psychologa, czyli bujak Good Wood do zadań specjalnych

Jak pewnie już wiecie (bo pisałam o tym tutaj), w moim gabinecie od niedawna można...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka