Emocje Dziecka - psycholog dziecięcy Anna Karcz

Depresja nastolatków – K. Ambroziak, A. Kołakowski i K. Siwek o tym, jak rozpoznać, zrozumieć i pokonać depresję

Depresja jest chorobą. Tak, jeśli trafiłeś na tą stronę zapewne już o tym wiesz. A skoro piszę o niej tutaj, zapewne domyślasz się, że dotyka nie tylko dorosłych, ale dotyczy także dzieci i młodzieży. Jak mówią statystyki, w ostatnich latach zachorowalność dzieci i młodzieży na depresję wzrasta, a wiek pojawienia się pierwszego epizodu depresyjnego obniża się. Zmiany społeczno-kulturowe, tempo życia, ciągła presja i wzrost wymagań, niskie poczucie własnej wartości, brak czasu dorosłych dla ich własnych dzieci – to wszystko może nasilać problemy, które coraz częściej obserwujemy.

Z radością więc przyjęłam kolejne, najnowsze wydawnictwo Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, które postanowiło zaprezentować książkę „Depresja nastolatków. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać”, która jest kompendium niezbędnej wiedzy na ten temat. Kompendium skierowane zarówno do młodzieży, ich rodziców jak i terapeutów pomoże odpowiedzieć na pytania czym jest a czym nie jest depresja, jak ją rozpoznać i odróżnić od typowych dla tego wieku wahań nastroju, jak ją pokonać i w jaki sposób leczyć.

To, na co na pewno warto zwrócić uwagę, to fakt, iż książka została napisana przez osoby doskonale znające polskie realia – specjalistów na co dzień pracujących z osobami dotkniętymi depresją i ich rodzinami. Jest to jej zdecydowany plus, bowiem odnosimy się do tego co mamy w naszej rzeczywistości, a nie w rzeczywistości naszych sąsiadów. Również zaproponowane rozwiązania są realne i dostosowane do warunków z którymi spotykamy się w naszym życiu.

Jak już wspominałam, adresatem książki są także rodzice jak i osoby dotknięte depresją. Język, którym posługują się autorzy, jest językiem wystarczająco przystępnym, by poradziły sobie z nim osoby, które zawodowo z psychologią nie mają nic wspólnego. W sposób jasny i zrozumiały, bazując na rzetelnej wiedzy, tłumaczą ale i dają nadzieję na pokonanie depresji i powrót do zdrowia. Całość okraszona jest sporą ilością ilustracji i komiksów, ale także tabelek i wykresów – wszystko po to, by treści były przekazane w jak najprostszy i czytelny sposób. Natomiast zawarte w książce materiały mogą stać się ciekawą inspirację do codziennej pracy również dla osób zawodowo pracujących z młodzieżą z zaburzeniami nastroju, szczególnie jeśli bliski jest im model poznawczy.

Wartość merytoryczna, przystępna cena (do kupienia tutaj), jakość wydania oraz fakt, że książka jest po prostu ciekawa dodatkowo zachęca do dołączenia jej do swojej biblioteczki. Co niniejszym robię 🙂

Udostępnij

Anna Karcz

Jestem psychologiem dziecięcym i specjalistą terapii pedagogicznej. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszę w przeżywanych trudnościach oraz pomagam w wyrażaniu emocji z nimi związanymi.

więcej o autorze

Czytelnia

Dziecko pewne siebie? To możliwe!

Spróbuj szczerze odpowiedzieć na jedno pytanie. Jakie cechy chciałbyś, by posiadało Twoje dziecko, gdy będzie...

Czytelnia

Jak rozwijać percepcję wzrokową dziecka?

Adekwatnie rozwinięta percepcja wzrokowa jest niezbędna w procesie czytania i pisania. Jest to zdolność do...

Książki

Emocje i gesty. Uczę się rozumieć innych

Pomoc o której tym razem napiszę jest dość popularna w środowisku moich koleżanek i kolegów...

Książki

Bajki z emocjami (lęk): Wilczek Leon – odwaga i uważność

Praca z lękami u dzieci to jeden z obszarów, z którym dość często przychodzi nam...

Obserwuj mnie na Instagramie @emocjedziecka